Gwiazdy

Oscary 2021. Frances McDormand najlepszą aktorką pierwszoplanową. Dzięki statuetce dogoniła Meryl Streep

Gwiazdy

materiały prasowe

Oscar 2021 dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej powędrował do Frances McDormand. To już trzecia statuetka w dorobku tej aktorki. Tym samym, McDormand dołączyła do Meryl Streep, która jak dotąd była jedyną aktorką z trzema Oscarami.

Oscary 2021. Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Amerykańska Akademia Filmowa uznała Frances McDormand za Najlepszą aktorką pierwszoplanową i to ona otrzymała Oscara 2021 w tej kategorii.

- Brak mi słów. Mój głos jest moim mieczem. Wiemy, że mieczem jest nasza praca, a ja lubię pracować. Dziękuję, że o tym wiecie i dziękuję za to – powiedziała McDormand, trzymając w dłoni statuetkę, która powędrowała do niej za rolę w "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao.

Film jest adaptacją reportażowej prozy Jessiki Bruder, opisującej prawdziwą historię. Bohaterką filmu jest 60-letnia Fern (Frances McDormand), która opuszcza swoje miasteczko w Nevadzie po tym, jak zamknięto tamtejszą fabrykę płyt i nie ma pracy dla mieszkańców. Pakuje dobytek do starego vana i rusza w podróż po Ameryce, by utrzymywać się z dorywczych prac. Filmowa Fern siłę czerpie z bycia częścią wspólnoty współczesnych nomadów, do jakiej trafiła, oraz z piękna natury, z którą czuje się blisko związana. "Dom to coś, co nosisz w sobie" – głosi napis na ręce jednej z członkiń wspólnoty. Fern myśli podobnie.

Wcielająca się w nią McDormand jest także główną współproducentką filmu – to ona kupiła prawa do ekranizacji książki Bruder.

Oscary 2021. Frances McDormand – życie i kariera

Frances McDormand urodziła się 23 czerwca 1957 roku w Gibson City w stanie Illinois. Została porzucona przez matkę, ale półtora roku później adoptowała ją para z Kanady: pielęgniarka i pastor McDormandowie, którzy nie mieli biologicznych dzieci. Frances McDormand ma też adoptowaną siostrę.

W 1982 roku uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych na jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie, gdzie studiowała na wydziale dramatycznym. Mieszkała razem z Holly Hunter (również zdobywczyni Oscara), z którą wciąż się przyjaźni.

Kilka lat później obie miały zagrać główne role w filmie "Thelma i Louise" Ridleya Scotta, ale ostatecznie producent zażądał "ładniejszych i seksowniejszych pań" (w filmie zagrały Susan Sarandon i Geenie Davis). Kiedy Frances otrzymała propozycję "korekty dla poprawienia urody”, miała powiedzieć: - Może jestem chuda i brzydka, ale nie przeszkodzi mi to stać się najlepszą!

Zadebiutowała w pierwszym filmie braci Coen "Prosta sprawa". Tam zakochała się w jednym z reżyserów, Joelu. Dwa lata później wzięli ślub. Za rolę w kolejnym filmie duetu, "Fargo", McDormand dostała swojego pierwszego Oscara.

Inne filmy z jej udziałem to m.in. "Missisipi w ogniu", "Na skróty", "Lęk pierwotny", "Na granicy", "U progu sławy", "Człowiek, którego nie było", "Lepiej późno niż później", "Przyjaciele z kasą", "Wszystkie odloty Cheyenne’a", "Promised Land", "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", a także seriale "Posterunek przy Hill Street" oraz "Olive Kitteridge".

Oscar za "Nomadland" to jej trzecia statuetka, a to oznacza, że została drugą obok Meryl Streep aktorką, mającą na półce właśnie trzy Oscary. To jednak nie jest rekord. Jak dotąd, najwięcej Nagród Akademii Filmowej - 4 - zdobyła Katharine Hepburn. Wcześniej Frances McDormand została nagrodzona Oscarami za role w filmach "Fargo" braci Coen oraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reżyserii Martina McDonagha.

Zobacz wideo: Co znajduje się w tegorocznych oscarowych torbach prezentowych?

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości