Gorące tematy

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna. Deszcz medali dla młodych polskich matematyków!

Gorące tematy

Naszymi gośćmi byli młodzi matematycy: Justyna Jaworska, pierwsza od 22 lat dziewczyna, która reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej i zdobywczyni brązowego medalu, Tomasz Ślusarczyk, zdobywca brązowego medalu i Radosław Żak, zdobywca srebrnego medalu oraz Filip Smentek, nauczyciel matematyki w 13 LO w Szczecinie i wychowawca Justyny.

Pierwsza dziewczyna z Polski od 22 lat

Justyna Jaworska o swojej matematycznej pasji:

Potencjał przejawiałam od dziecka i zauważyli go rodzice. Starali się mnie w ten sposób ukierunkować. Było widać, że w miarę zręcznie rachuję, że liczenie nie sprawia mi problemu, lubiłam też zagadki logiczne. Szybko zaczęłam się bawić w różnego rodzaju konkursy, zawody, chodziłam na koło matematyczne i tak się zaczęło.

Matematyka na maturze?

Tomasz Ślusarczyk:

Na pewno nie jest argumentem za usunięciem (z przedmiotów maturalnych) matematyki to, że zbyt dużo osób ją oblewa. To jest raczej motywacja do tego, żeby matematyce poświęcić więcej czasu i energii. Lepiej jej nauczać, być może zmienić zadania na maturze. (...) Pewna podstawowa wiedza jest potrzebna każdemu człowiekowi.

Jak przygotowuje się do olimpiady

Radosław Żak:

Zwykle to wygląda tak, że my już od dłuższego czasu chodziliśmy na kółka matematyczne i z czasem stajemy się coraz lepsi. Często organizowane są też obozy matematyczne.

Jak polubić matematykę?

Filip Smentek:

Recepta nie jest prosta. Trzeba pokazać czym ta matematyka jest. Że da się ją lubić. Najlepiej na swoim własnym przykładzie.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości