Gorące tematy

Fukushima - 8 lat po katastrofie jądrowej. Jak teraz wygląda tam życie?

Gorące tematy

11 września 2011 roku, w japońskiej prefekturze Fukushima, doszło do serii katastrof jądrowych. Były one następstwem potężnego tsunami, spowodowanego przez trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu. Tamto tragiczne wydarzenia opisuje sekunda po sekundzie film dokumentalny TVN Turbo "Fukushima – WSTĘP WZBRONIONY". W Dzień Dobry TVN gościliśmy jego współtwórcę, Jacka Podemskiego. Co dokładnie zobaczymy w dokumencie?

11 marca 2011 roku świat wstrzymał oddech. Po trzęsieniu ziemi u wybrzeży Japonii ogromna, ponad dziesięciometrowa fala tsunami zalała niemal całą wschodnią część wyspy. Niszczycielska siła zrównała z ziemią niemal wszystko, co napotkała na swojej drodze. Uszkodziła też elektrownię atomową Fukushima Nr 1 i jej reaktory, powodując jedną z największych katastrof w XXI wieku. Ta seria zdarzeń na zawsze odmieniła losy setek tysięcy osób zamieszkujących tereny prefektury Fukushima. Warto również dodać, że na skutek tsunami zginęło ponad 20 tys. ludzi i zmieniona została linia brzegowa kraju.

>>> Zobacz także:

"Fukushima – WSTĘP WZBRONIONY"

Jacek Podemski – dziennikarz, przewodnik, eksplorator wyruszył do Japonii, gdzie na własne oczy ujrzał świat, który przetrwał przerażającą tragedię. Jego podróż będzie można zobaczyć w filmie dokumentalnym "Fukushima – WSTĘP WZBRONIONY".

Wraz Jackiem widzowie dokumentu doświadczą uczucia, towarzyszącego odkrywaniu wymarłych miast, gdzie czas zatrzymał się osiem lat temu. Wejdą do zakazanych, silnie strzeżonych stref, w których radiacja jest wciąż na wysokim poziomie.

Staną przy uszkodzonych po eksplozjach reaktorach Elektrowni Fukushima Dai-Ichi. Przede wszystkim jednak, poznają historię mieszkańców, którzy nadal walczą ze skutkami tego zdarzenia. O sytuacji w Fukushimie opowiedzą także naukowcy i politycy.

Film dokumentalny "Fukushima – WSTĘP WZBRONIONY" to zbiór rzetelnych informacji o przyczynach katastrofy atomowej, jej przebiegu oraz następstwach. Wiedza, którą otrzyma widz, pochodzi przede wszystkim, od osób, które przeżyły katastrofę i doświadczyły jej skutków na własnej skórze. Ich życie zostało trwale naznaczone przez awarię w Elektrowni Atomowej Fukushima Nr 1.

Emisja filmu: 10 listopada, godz. 22.00 (niedziela) - TVN TURBO

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości