Jak powiedział nam w studiu autor książki "O północy w Czarnobylu" - Adam Higgingotham, najbardziej chciał przedstawić historie ludzi, którzy przeżyli katastrofę. Pokazać jak wyglądało ich życie wcześniej i jak zmieniło się po tym dniu.
Chciałem, żeby każdy czytelnik był w stanie zrozumieć, że to byli zwykli ludzie, którzy mieszkali w miejscowości Prypeć i pracowali w tym zakładzie. Chciałem pokazać co oni stracili.
Dlaczego zajął się sprawą Czarnobyla?
Adam zamierzał jedynie opisać jeden dzień, dzień, w którym doszło do katastrofy. Jednak gdy zaczął zagłębiać się w temat, poznawać fakty i ludzi, którzy przeżyli tę tragedię, planowany felieton zaczął się rozrastać, by w końcu stać się książką.
Badania zacząłem bardzo dawno temu. Wtedy myślałem, że chcę napisać felieton na ten temat - o samym dniu, w którym miał miejsce wypadek. To miał być krótki projekt. Po pierwszej wyprawie do Moskwy i do Kijowa zdałem sobie sprawę z tego, że historie osób, które spotykam, bardzo mocno we mnie utkwiły. W końcu stwierdziłem, że ta historia nie da mi spokoju, dopóki nie opiszę jej w książce.
Dlaczego doszło do katastrofy?
To było nagromadzenie wielu indywidualnych błędów, błędów projektowych, wad biurokracji itd. Żaden z tych błędów sam z siebie nie spowodowałby wypadku, ale połączenie tak wielu pomyłek dało tragiczny efekt. 15 lat różnych zaniedbań i kilka błędnych decyzji tego podjętych wieczoru...
Katastrofa w Czarnobylu
26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.
Zobacz też:
- Akademik Łomonosow - "Pływający Czarnobyl". W lipcu wyruszy pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa
- Czy zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne? Ile kosztuje? Przewodnik po Czarnobylu zdradził nam całą prawdę
- Toksyczna substancja w biurze Facebooka. Czy to był sarin?
Autor: Bernadetta Jeleń