Świat

Czy zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne? Ile kosztuje? Przewodnik po Czarnobylu zdradził nam całą prawdę

Świat

Czy zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne? Ile kosztuje? Przewodnik po Czarnobylu zdradził nam całą prawdę

Czarnobyl był szybko rozwijającym się miastem Związku Radzieckiego. Na kartach historii zapisał się jednak z powodu wybuchu w elektrowni jądrowej. Sprawdź, czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne i co można w nim zobaczyć.

  • Czarnobyl - zwiedzanie elektrowni jądrowej
  • Czarnobyl – czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne?
  • Czarnobyl – historia wybuchu
  • Turystyka w Czarnobylu, czyli jak zwiedzać Strefę Wykluczenia
  • Czarnobyl – atrakcje turystyczne
  • Muzeum Czarnobylskie w Kijowie

Zwiedzanie Czarnobyla stało się jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych . Nie jest to jednak wycieczka odpowiednia dla każdego, nie dostarcza bowiem rozrywki w ogólnym rozumieniu tego słowa. Podróż do Strefy Wykluczenia musi być zorganizowana z wyprzedzeniem, dlatego jeśli planujesz udać się na teren byłej elektrowni jądrowej, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Naszym gościem w studiu był Tomasz Ilnicki, który odwiedził niezliczoną ilość razy Czarnobyl. Pan Tomasz oprowadza polskie wycieczki po zakazanej strefie w Czarnobylu. Jak zaczęła się jego przygoda z wyjazdami do Czarnobyla? Tomasz Ilnicki jako jedyny Polak, nieoficjalnie pełni funkcję przewodnika po Czarnobylu, ponieważ oficjalnymi przewodnikami mogą być Ukraińcy.

W grze zwiedzaliśmy kultowe miejsce w Prypeci, basen lazurowy. Chciałem go zobaczyć na żywo! Tak to się zaczęło. W sierpniu jadę dwudziesty raz - mówił Tomasz Ilnicki.
W zeszłym roku całą strefę zwiedziło około 50 tysięcy turystów.
Strefa jest jednym wielkim rezerwatem przyrody, występują np. niedźwiedzie. To jest też raj dla ornitologów - występuje tam np. orzeł bielik (...) Są tam jakieś rzeczy nadal skażone, np. gleba, jakieś szmaty w szpitalu (...)

Więcej:

Czarnobyl – czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne?

Według niektórych źródeł, zwiedzanie Czarnobyla nie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jednak na podstawie rzetelnych badań, przeprowadzanych przez lata, poziom napromieniowania w Czarnobylu oraz w okolicznych miastach jest na tyle niski, że w żaden sposób nie może zagrażać ludziom. Wycieczki organizowane są na specjalnych trasach, które wykluczają ewentualny kontakt z niebezpiecznymi materiałami czy pozostałościami po wybuchu. Od turystów wymagany jest również specjalny ubiór, składający się z długich spodni i wysokich butów za kostkę.

Czerwony Las, znajdujący się na obrzeżach miasta, jest jednym z najbardziej skażonych obszarów na świecie (zanieczyszczona jest obecnie głównie gleba), z tego też względu nie organizuje się wycieczek, które obejmowałyby ten teren.

Większe promieniowanie niż na terenie Strefy Wykluczenia odnotowuje się na co dzień m.in. w krajach skandynawskich, Warszawiacy z kolei przyjmują w ciągu godziny dawkę podobną do tej, którą przyjmowałyby osoby współcześnie zamieszkujące Czarnobyl.

Czarnobyl – historia wybuchu

26 kwietnia 1986 roku miała miejsce jedna z największych katastrof w historii świata. Wybuch reaktora w elektrowni jądrowej spowodował nieodwracalne straty, choć do dziś nie da się jednoznacznie określić liczby ofiar tragedii i osób, których zdrowie ucierpiało w wyniku katastrofy. Zdarzyła się ona w trakcie testu, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa oraz kontrolę działania systemu chłodzącego reaktor. Nic nie wskazywało na to, że test może się tak skończyć – miał trwać zaledwie minutę. Stopniowe obniżanie mocy reaktora nie odbywało się jednak zgodnie z założeniami operatorów. Moc reaktora zaczęła niespodziewanie rosnąć i kilkakrotnie przewyższyła jego możliwości, co doprowadziło do wytworzenia się reakcji chemicznych, będących bezpośrednią przyczyną eksplozji. Dopiero kilka dni po wybuchu zaczęto ewakuację mieszkańców skażonych terenów.

Zobacz także: Borne Sulinowo i jego tajemnice - zwiedzanie opuszczonego miasta

Turystyka w Czarnobylu, czyli jak zwiedzać Strefę Wykluczenia

Zwiedzanie Czarnobyla może odbywać się na dwa sposoby, a każdy z nich należy zaplanować z wyprzedzeniem. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki zorganizowanej i podróż do Czarnobyla oraz okolic (miasta Prypeć i wsi Kopaczi) . Można także poprosić o stworzenie indywidualnego programu zwiedzania. Turyści mogą skorzystać również z opcji przyjazdu na teren byłej elektrowni jądrowej swoim lub wypożyczonym samochodem, jednak wymaga to dodatkowego oficjalnego zezwolenia. Próba przedostania się do Czarnobyla w inny sposób może skończyć się nałożeniem mandatu, a w szczególnych przypadkach nawet rozprawą sądową.

Organizowaniem większości wycieczek do Strefy Wykluczenia zajmują się ukraińskie biura podróży, jednak nawet w Polsce można trafić na agencje, które oferują jej zwiedzanie. Decydując się na wykupienie wycieczki w Polsce, trzeba liczyć się z tym, że w przypadku niewielu chętnych może się ona nie odbyć. Ukraińskie biura podróży są w stanie zorganizować wycieczki dla kilku chętnych, a nawet dla jednej osoby.

Ceny zaczynają się od około 800-900 złotych.

Składanie oficjalnej prośby o indywidualny plan wycieczki wiąże się oczywiście z większymi kosztami, w zamian jednak można uzyskać dostęp do miejsc na co dzień zamkniętych dla odwiedzających. Nie ma także ograniczenia czasowego, które zostaje odgórnie narzucone przez agencje turystyczne.

Zobacz film: Jak niebezpieczny był Czarnobyl? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czarnobyl – atrakcje turystyczne

W zależności od biura podróży, trasy zwiedzania Czarnobyla mogą się nieco różnić, większość z nich zakłada jednak wizytę w Hotelu Polesie, wybudowanego dla pracowników elektrowni i przyjezdnych delegacji, w Domu Kultury Energetyk oraz w miejskiej szkole . Turyści mają okazję zobaczyć również wesołe miasteczko oraz ogromny dom handlowy, w którym nadal znajdują się produkty z lat 80.

Muzeum Czarnobylskie w Kijowie

Po wizycie w Czarnobylu warto udać się również do muzeum poświęconego w całości tematyce wydarzeń z kwietnia 1986 roku . Muzeum Czarnobylskie znajduje się w Kijowie, w stolicy Ukrainy i jest otwarte dla zwiedzających, jednak wymaga wniesienia opłaty za bilet. Zwiedzanie budynku stanowi pewnego rodzaju uzupełnienie wiedzy, pozwala na przyjrzenie się katastrofie od strony historycznej.

W Muzeum Czarnobylskim znaczna część opisów do poszczególnych wystaw przetłumaczona jest na język angielski. Na górnym piętrze budynku znajduje się pokrywa reaktora, odtworzona w skali 1:1, co również robi ogromne wrażenie. Na koniec wizyty w muzeum odwiedzający mają okazję wziąć udział w komputerowym quizie na temat katastrofy elektrowni jądrowej.

Zobacz film: Tu trzymano broń atomową, źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
81
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0