Świat

Czy zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne? Ile kosztuje? Przewodnik po Czarnobylu zdradził nam całą prawdę

Czarnobyl był szybko rozwijającym się miastem Związku Radzieckiego. Na kartach historii zapisał się jednak z powodu wybuchu w elektrowni jądrowej. Sprawdź, czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne i co można w nim zobaczyć.

  • Czarnobyl - zwiedzanie elektrowni jądrowej
  • Czarnobyl – czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne?
  • Czarnobyl – historia wybuchu
  • Turystyka w Czarnobylu, czyli jak zwiedzać Strefę Wykluczenia
  • Czarnobyl – atrakcje turystyczne
  • Muzeum Czarnobylskie w Kijowie

Zwiedzanie Czarnobyla stało się jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych . Nie jest to jednak wycieczka odpowiednia dla każdego, nie dostarcza bowiem rozrywki w ogólnym rozumieniu tego słowa. Podróż do Strefy Wykluczenia musi być zorganizowana z wyprzedzeniem, dlatego jeśli planujesz udać się na teren byłej elektrowni jądrowej, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Naszym gościem w studiu był Tomasz Ilnicki, który odwiedził niezliczoną ilość razy Czarnobyl. Pan Tomasz oprowadza polskie wycieczki po zakazanej strefie w Czarnobylu. Jak zaczęła się jego przygoda z wyjazdami do Czarnobyla? Tomasz Ilnicki jako jedyny Polak, nieoficjalnie pełni funkcję przewodnika po Czarnobylu, ponieważ oficjalnymi przewodnikami mogą być Ukraińcy.

W grze zwiedzaliśmy kultowe miejsce w Prypeci, basen lazurowy. Chciałem go zobaczyć na żywo! Tak to się zaczęło. W sierpniu jadę dwudziesty raz - mówił Tomasz Ilnicki.
W zeszłym roku całą strefę zwiedziło około 50 tysięcy turystów.
Strefa jest jednym wielkim rezerwatem przyrody, występują np. niedźwiedzie. To jest też raj dla ornitologów - występuje tam np. orzeł bielik (...) Są tam jakieś rzeczy nadal skażone, np. gleba, jakieś szmaty w szpitalu (...)

Więcej:

Czarnobyl – czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne?

Według niektórych źródeł, zwiedzanie Czarnobyla nie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jednak na podstawie rzetelnych badań, przeprowadzanych przez lata, poziom napromieniowania w Czarnobylu oraz w okolicznych miastach jest na tyle niski, że w żaden sposób nie może zagrażać ludziom. Wycieczki organizowane są na specjalnych trasach, które wykluczają ewentualny kontakt z niebezpiecznymi materiałami czy pozostałościami po wybuchu. Od turystów wymagany jest również specjalny ubiór, składający się z długich spodni i wysokich butów za kostkę.

Czerwony Las, znajdujący się na obrzeżach miasta, jest jednym z najbardziej skażonych obszarów na świecie (zanieczyszczona jest obecnie głównie gleba), z tego też względu nie organizuje się wycieczek, które obejmowałyby ten teren.

Większe promieniowanie niż na terenie Strefy Wykluczenia odnotowuje się na co dzień m.in. w krajach skandynawskich, Warszawiacy z kolei przyjmują w ciągu godziny dawkę podobną do tej, którą przyjmowałyby osoby współcześnie zamieszkujące Czarnobyl.

Czarnobyl – historia wybuchu

26 kwietnia 1986 roku miała miejsce jedna z największych katastrof w historii świata. Wybuch reaktora w elektrowni jądrowej spowodował nieodwracalne straty, choć do dziś nie da się jednoznacznie określić liczby ofiar tragedii i osób, których zdrowie ucierpiało w wyniku katastrofy. Zdarzyła się ona w trakcie testu, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa oraz kontrolę działania systemu chłodzącego reaktor. Nic nie wskazywało na to, że test może się tak skończyć – miał trwać zaledwie minutę. Stopniowe obniżanie mocy reaktora nie odbywało się jednak zgodnie z założeniami operatorów. Moc reaktora zaczęła niespodziewanie rosnąć i kilkakrotnie przewyższyła jego możliwości, co doprowadziło do wytworzenia się reakcji chemicznych, będących bezpośrednią przyczyną eksplozji. Dopiero kilka dni po wybuchu zaczęto ewakuację mieszkańców skażonych terenów.

Zobacz także: Borne Sulinowo i jego tajemnice - zwiedzanie opuszczonego miasta

Turystyka w Czarnobylu, czyli jak zwiedzać Strefę Wykluczenia

Zwiedzanie Czarnobyla może odbywać się na dwa sposoby, a każdy z nich należy zaplanować z wyprzedzeniem. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki zorganizowanej i podróż do Czarnobyla oraz okolic (miasta Prypeć i wsi Kopaczi) . Można także poprosić o stworzenie indywidualnego programu zwiedzania. Turyści mogą skorzystać również z opcji przyjazdu na teren byłej elektrowni jądrowej swoim lub wypożyczonym samochodem, jednak wymaga to dodatkowego oficjalnego zezwolenia. Próba przedostania się do Czarnobyla w inny sposób może skończyć się nałożeniem mandatu, a w szczególnych przypadkach nawet rozprawą sądową.

Organizowaniem większości wycieczek do Strefy Wykluczenia zajmują się ukraińskie biura podróży, jednak nawet w Polsce można trafić na agencje, które oferują jej zwiedzanie. Decydując się na wykupienie wycieczki w Polsce, trzeba liczyć się z tym, że w przypadku niewielu chętnych może się ona nie odbyć. Ukraińskie biura podróży są w stanie zorganizować wycieczki dla kilku chętnych, a nawet dla jednej osoby.

Ceny zaczynają się od około 800-900 złotych.

Składanie oficjalnej prośby o indywidualny plan wycieczki wiąże się oczywiście z większymi kosztami, w zamian jednak można uzyskać dostęp do miejsc na co dzień zamkniętych dla odwiedzających. Nie ma także ograniczenia czasowego, które zostaje odgórnie narzucone przez agencje turystyczne.

Zobacz film: Jak niebezpieczny był Czarnobyl? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czarnobyl – atrakcje turystyczne

W zależności od biura podróży, trasy zwiedzania Czarnobyla mogą się nieco różnić, większość z nich zakłada jednak wizytę w Hotelu Polesie, wybudowanego dla pracowników elektrowni i przyjezdnych delegacji, w Domu Kultury Energetyk oraz w miejskiej szkole . Turyści mają okazję zobaczyć również wesołe miasteczko oraz ogromny dom handlowy, w którym nadal znajdują się produkty z lat 80.

Muzeum Czarnobylskie w Kijowie

Po wizycie w Czarnobylu warto udać się również do muzeum poświęconego w całości tematyce wydarzeń z kwietnia 1986 roku . Muzeum Czarnobylskie znajduje się w Kijowie, w stolicy Ukrainy i jest otwarte dla zwiedzających, jednak wymaga wniesienia opłaty za bilet. Zwiedzanie budynku stanowi pewnego rodzaju uzupełnienie wiedzy, pozwala na przyjrzenie się katastrofie od strony historycznej.

W Muzeum Czarnobylskim znaczna część opisów do poszczególnych wystaw przetłumaczona jest na język angielski. Na górnym piętrze budynku znajduje się pokrywa reaktora, odtworzona w skali 1:1, co również robi ogromne wrażenie. Na koniec wizyty w muzeum odwiedzający mają okazję wziąć udział w komputerowym quizie na temat katastrofy elektrowni jądrowej.

Zobacz film: Tu trzymano broń atomową, źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
81
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0