Dom

Co można zrobić z wyciśniętej cytryny? Ten sposób Cię zaskoczy

Dom

Autor:
Teofila
Siewko
Adisak Mitrprayoon/Getty ImagesCo można zrobić z wyciśniętej cytryny?

Cytryny najczęściej stosowane są do robienia lemoniad lub przygotowywania wypieków. Jednak mało kto wie, że z wyciśniętej... można wycisnąć jeszcze więcej. W skórce tego owocu znajduje się kwas cytrynowy, który można wykorzystać na wiele sposobów - do sprzątania, a nawet do zrobienia syropu. Sprawdź, jak możesz wykorzystać resztki z cytryny.

Dawniej kwaskiem cytrynowym czyszczono wiele rzeczy w gospodarstwach domowych. Dzisiaj chętniej sięga się po produkty czyszczące dostępne w sklepach, jednak warto dać szansę cytrynie!

Zastosowanie cytryny w kuchni i do sprzątania

Odkamienianie cytryną

Kwas cytrynowy zawarty w cytrynach świetnie działa na kamień. Wyciśniętym owocem można przetrzeć wszystkie zakamienione powierzchnie - zlewy kuchenne i łazienkowe, wannę, słuchawkę od prysznica, krany i baterie łazienkowe, a nawet samą muszlę klozetową. Sok z cytryny nie tylko pomoże usunąć zanieczyszczenia, ale przy tym pozostawi przyjemny, orzeźwiający zapach. Po przetarciu owocem i zdjęciu kamienia wystarczy przetrzeć wyczyszczone powierzchnie wilgotną szmatką.

Jeżeli kamień jest uporczywy można dodatkowo posmarować powierzchnie sodą oczyszczoną i następnie przetrzeć cytryną - wzmocni to efekt żrący kwasu cytrynowego i pomoże doczyścić nawet najbardziej zabrudzone wyposażenie domu.

Do zakamienionego czajnika można wrzucić skórki z cytryny i zagotować wodę, a następnie wylać całą zawartość i przepłukać czajnik.

Zobacz wideo: Cytrynowa woda zdrowia doda

Cytrynowa woda zdrowia doda
Cytrynowa woda zdrowia dodaDo czego można wykorzystać cytryny? Można z nich zrobić cytrynową wodę, dzięki czemu łatwiej będzie nam pić regularnie. Ma też działanie prozdrowotne.
x-news

Czyszczenie kuchni cytryną

Wyciśnięta cytryna nada się do czyszczenia niemal całej kuchni - może pozbyć się kamienia z czajnika, zlewu kuchennego, baterii kuchennych, a do tego pomoże przy czyszczeniu desek do krojenia i odświeżania lodówki czy kuchenki mikrofalowej. Deski do krojenia należy przetrzeć wewnętrzną częścią owocu i pozostawić na 15 minut, po tym czasie można spłukać je wodą. Cytryna nie tylko pozbędzie się zanieczyszczeń, ale zadziała też bakteriobójczo.

Owoc ten ma bardzo intensywny zapach, przez co może służyć jako pochłaniacz brzydkich zapachów. Aby zrobić domowy pochłaniacz zapachów wystarczy pokroić skórki cytryny i zasypać je łyżką sody oczyszczonej, wymieszać i wstawić taką mieszankę do lodówki lub mikrofali na około 24 godziny.

Nieprzyjemny zapach z mikrofali lub piekarnika można też wyplenić poprzez zalanie skórek cytrynowych i podgrzewanie ich w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 80 stopni lub podgrzewaniu przez kilka minut w mikrofalówce.

Mycie szyb cytryną

Skórki z cytryny po ich wyciskaniu świetnie się sprawdzą do przygotowania domowego środka do czyszczenia szyb. W tym celu potrzebny będzie jeszcze ocet, skórki owoców należy zalać nim i odstawić na około dwa tygodnie. Po tym czasie zlewa się płyn i dodaje do niego wody w proporcjach 1:1. Taki płyn można przelać do specjalnego atomizera, którym łatwiej rozprowadzi się go na okna i inne szklane powierzchnie, np. kabiny prysznicowe. 

Jak wykorzystać wyciśnięte cytryny do przygotowania syropu?

Kiedy wyciska się cytrynę, pozostały w środku miąższ wciąż zawiera spore ilości soku. Dodatkowo w skórce znajduje się wiele istotnych witamin i minerałów. Z takich resztek można przygotować wspaniały syrop, z którego można zrobić następnie napój lub używać go do herbaty. Wystarczy pokrojone obierki z owocu zalać miodem i odstawić w ciemne i chłodne miejsce do "przegryzienia" na około dwa tygodnie. Po tym czasie owoce puszczą sok i z powstałego miodowo-cytrynowego syropu można robić pyszne napary. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Adisak Mitrprayoon/Getty Images

Pozostałe wiadomości