Gwiazdy

Nie żyje Maria Koterbska. To ona śpiewała legendarne "Augustowskie noce" i "Serduszko puka w rytmie cza-cza"

Maria Koterbska

Michał Szalast/East News

Gwiazdy

Nie żyje Maria Koterbska. To ona śpiewała legendarne "Augustowskie noce" i "Serduszko puka w rytmie cza-cza"

Maria Koterbska

Michał Szalast/East News

Maria Koterbska zmarła w poniedziałek, 18 stycznia. Miała 96 lat. O śmierci artystki poinformował syn, Roman Frank.

Maria Koterbska nie żyje

Informacje o śmierci artystki pierwszy przekazał w mediach społecznościowych Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. To właśnie z tego miasta pochodziła legenda polskiej piosenki.

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ub.r. świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak "Karuzela", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" i wiele innych

- napisał Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Maria Koterbska - kim była?

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku w rodzinie muzycznej. Matka Janina z domu Mierowska była pianistką-amatorką, a ojciec Władysław – skrzypkiem, absolwentem wydziału kompozycji i wykładowcą Konserwatorium w Krakowie, nauczycielem muzyki i śpiewu w Seminarium Nauczycielskim w Białej. Artystka swoją karierę zaczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. Królowa polskiego swingu zadebiutowała w sylwestra 1948/49. Jej największe przeboje tj. "Brzydula i rudzielec", "Parasolki", "Karuzela", "Augustowskie noce", "Do grającej szafy grosik wrzuć" czy "Serduszko puka w rytmie cza-cza" śpiewała cała Polska.

- Koterbska jest prekursorką większości polskich pieśniarek. (…) Była bowiem pierwszą, która odważyła się niegdyś przełamać dziarski styl odtwórczy piosenek o murarzach, kolejarzach i WOP-ie, lansując piosenkę intymną, nieraz nawet półpoetycką lub satyryczną. (…) Jest to bodaj pierwsza powojenna polska pieśniarka, która umiała zwykłą piosenkę podnieść do godności sztuki - napisał Lucjan Kydryński w książce "Wierzę piosence" (1959).

Maria w swoim repertuarze miała 1,5 tys. piosenek. Teksty dla niej pisali Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka, a także m.in. Anna Zofia Markowa, tekściarka Ireny Santor.

W życiu prywatnym artystka była matką aktora i kompozytora Romana Frankla.  

- Śpiewałam ponad pięćdziesiąt lat i nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś mnie totalnie skrytykował, nie było żadnych napaści na moją osobę. To zdumiewające. Nie osiągnęłam wielu celów, które zamierzałam na początku mojej artystycznej drogi. Przecież chciałam być aktorką. Szkoda, że nigdy nie zagrałam w filmie muzycznym - oceniła swą karierę Maria Koterbska w biografii, spisanej przez jej syna, Romana Frankla (Karuzela mojego życia, 2008).

Gwiazda estrady odeszła 18 stycznia. Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia.

Zobacz także:

Unia Europejska chce wprowadzić paszporty dla zaszczepionych. Czy Polski rząd popiera ten pomysł?

Franciszek Pieczka obchodzi urodziny! Aktor kończy 93 lata

Czy możemy skorzystać z hotelu w przypadku pogrzebu rodzica?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
73
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0