Parenting

Mamy chustach wytańczyły trzecie miejsce na świecie! Jak wiązać chustę do noszenia dziecka?

Parenting

Mamy chustach wytańczyły trzecie miejsce na świecie! Jak wiązać chustę do noszenia dziecka?

Mamy z Bielska-Białej i z Zabrza wytańczyły trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Meksyku! Polki wyprzedziły jedynie mamy z Kolumbii i Peru. Z tańczącymi mamami w chustach: Kamilą Klimont i Joanną Panicz rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

Międzynarodowy konkurs w Meksyku

W międzynarodowym konkursie w Meksyku wzięły udział 43 zespoły z całego świata. Wszystko dzięki akcji IMASIVO 2019, która zrzesza mamy noszące swoje dzieci w chustach lub nosidłach ergonomicznych. Pierwsze miejsce zajęła Kolumbia, a drugie Peru. Jesteśmy dumni z naszych polskich mam!

Jury oceniało przede wszystkim uśmiech, kobiecość, wartości rodzinne - to, że jesteśmy blisko z naszymi dziećmi. Patrzyli również na prezentację własnego regionu, a nasze stroje nawiązują do Polski.

-zdradziła Kamila Klimont.

Zobacz też:

Jak wiązać chustę do noszenia dziecka?

Noszenie dziecka w chuście to doskonały sposób na budowanie z nim więzi i bliskości, a także praktyczna metoda transportu, dzięki której przestają być straszne przeszkody takie jak krzywe chodniki czy schody. Podpowiadamy, jak wiązać chustę do noszenia dziecka – kółkową, tkaną i elastyczną – oraz na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Najlepsze wiązanie chusty dla noworodka nazywane jest kangurkiem – umożliwia osiągnięcie optymalnej dla malutkiego dziecka pozycji. Niezależnie od wybranej metody niemowlę powinno mieć zaokrąglone plecy oraz podwinięte, delikatnie rozszerzone nóżki (pozycja żabki).

Wiązanie chusty elastycznej

Wiązanie noworodka w chustę jest możliwe już od pierwszych dni życia, jednak warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Wbrew zapewnieniom niektórych producentów nie nadają się wszelkie nosidła – delikatny kręgosłup malucha nie jest jeszcze przystosowany do obciążeń, jakie powodują. Należy poczekać z nimi do momentu, gdy dziecko samodzielnie usiądzie (około 7 miesiąca życia). Do tego czasu lepiej zdecydować się na wiązanie noworodka w chuście tkanej lub elastycznej. Odpowiednie ułożenie i dociągnięcie materiału zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo dla rozwoju ruchowego malucha. Wśród zalet chusty elastycznej należy wymienić stosunkowo niską cenę, łatwość motania na ciele oraz miękki, przyjemny w dotyku materiał, który otula dziecko. Jak prawidłowo wiązać chustę elastyczną? Istnieje jeden poprawny sposób dedykowany temu typowi chusty, a jest nim kieszonka z połami materiału dodatkowo skrzyżowanymi na plecach dziecka. Dzięki temu kręgosłup wspierają aż trzy warstwy materiału. Chusta elastyczna mocno pracuje, rozciąga się, dlatego nie nadaje się dla cięższych dzieci – nadmiernie obciąża plecy noszącego.

Podstawowe sposoby wiązania chusty tkanej

Dobra chusta wykonana jest zazwyczaj z tkaniny bawełnianej, niekiedy z domieszkami takimi jak bambus, konopie czy wełna. Ma standardową szerokość około 60 cm i różną długość – zależną od postury noszącego i sposobu motania. Konkretnych rodzajów wiązań chusty najlepiej nauczyć się z instrukcji w formie krótkiego filmu lub szczegółowych zdjęć. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z warsztatów lub indywidualnych konsultacji prowadzonych przez certyfikowanych doradców, których można znaleźć niemal w każdym mieście.

Najłatwiejsze sposoby wiązania chusty do noszenia dzieci:

  •  Kieszonka – wymaga użycia chusty o długości od 4,2 m (w przypadku drobnej osoby) aż do 5,6 m. Materiał początkowo wiąże się na sobie, a do przygotowanej kieszonki wkłada się dziecko, po czym dociąga poły i wykonuje węzeł płaski. Dobrze zawiązana chusta całkowicie utrzymuje ciężar malucha – nie trzeba go asekurować. Jest też wygodna zarówno dla dziecka, jak i noszącego.
  •  Kangurek – do jego zawiązania potrzebna jest chusta o długości co najmniej 3,6 m. Dziecko kładzie się na chuście, a następnie wraz z nią umieszcza na swojej klatce piersiowej, odchylając się nieco do tyłu. Potem kolej na wywinięcie chusty na ramionach, skrzyżowanie jej na plecach i wykonanie węzła.

Maluch powinien być na takiej wysokości, by można swobodnie pocałować jego główkę.

  •  Plecak prosty – wiązanie z chusty o długości co najmniej 3,6 m. To swego rodzaju odwrotność kangurka – wymaga umieszczenia dziecka na tkaninie, a następnie przełożenie powstałego „tobołka” za siebie i dociągnięcie połów. Wiązanie chusty na plecach jest bardzo wygodne – pozwala odciążyć kręgosłup, co ma znaczenie przy cięższych dzieciach. Odpowiednio dociągnięta chusta umożliwia wygodne noszenie nawet kilkulatków.

Jak wiązać chustę kółkową?

Wiązanie chusty na boku odpowiednie jest dla większych niemowląt i odradzane dla noworodków ze względu na niesymetryczne ułożenie ciała dziecka. Do jego wykonania potrzebny jest krótki odcinek materiału – niekiedy wystarczy nawet 2 m. Wiązanie chusty na biodrze można także wykonać z chusty kółkowej, którą dociąga się naprawdę szybko, o ile tylko materiał jest złamany, czyli odpowiednio miękki. Kompaktowe rozmiary czynią z niej doskonałą opcję awaryjną – chustę można włożyć do wózka lub torebki i wykorzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Wiązanie chusty do noszenia dziecka – czego NIE robić

Odpowiednia do noszenia dzieci chusta powinna mieć splot skośno-krzyżowy, to znaczy taki, który pracuje po skosach i jednocześnie zapobiega przesuwaniu się wiązania. Nie nadaje się zwykły bawełniany materiał – omijamy tanie chusty wykonane z tkaniny pościelowej. Choć w internecie można znaleźć takie instrukcje, nie jest polecane wiązanie chusty w kołyskę. Takie ułożenie jest niesymetryczne i może szkodzić delikatnemu kręgosłupowi noworodka. Lepiej zdecydować się na ułożenie dziecka w pionie i wsparcie jego pleców dobrze dociągniętym materiałem. Ucząc się, jak wiązać chustę dla niemowlaka, absolutnie nie wolno umieszczać malucha przodem do świata. W takim położeniu nie da się osiągnąć zaokrąglonych pleców, podwiniętych nóżek i podparcia główki, a w dodatku dziecko jest narażone na nadmiar bodźców z otoczenia.

Co sądzisz o tym artykule?
80
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0