Ciążowa koszula nocna. Jak wybrać koszulę nocną ciążową do szpitala i do karmienia?

Kobieta w ciąży w koszuli.
Fot. Clicknique / Getty Images

Koszula nocna ciążowa do szpitala powinna być wykonana z naturalnego materiału, pozwalającego skórze oddychać. Aby była wygodna i komfortowa w noszeniu, musi spełniać również szereg innych wymagań, o których młode mamy często zapominają. Czym powinny charakteryzować się koszule nocne ciążowe i do karmienia? Jak spośród tylu fasonów wybrać ten idealny?

W przygotowaniach do przyjścia na świat potomka i przy organizowaniu garderoby przyszłej mamy nawet zwykłe koszule nocne ciążowe mają ogromne znaczenie. Prawidłowo dobrane mogą pozytywnie wpłynąć na jakość snu, a w trakcie karmienia zaoszczędzić cenny czas na odpoczynek i inne zajęcia z dzieckiem. Wybierając koszulę nocną, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty, jak materiał wykonania oraz łatwość dostępu do piersi. Uwzględnienie ich sprawi, że koszula nocna ciążowa posłuży nie tylko na sali porodowej, ale także po przyjściu na świat dziecka.

Koszula nocna ciążowa – jak wybrać koszulę do szpitala?

Przygotowując się do narodzin dziecka, warto pamiętać także o tym, aby zabrać ze sobą do szpitala koszulę przeznaczoną specjalnie na poród. Na oddziale można dostać szpitalną koszulę, nie jest to więc krok obowiązkowy, ale jeśli przyszła mama chce czuć się w pełni komfortowo i mieć nad wszystkim kontrolę, powinna sama wybrać ubranie, w którym będzie rodzić. Koszula nocna ciążowa do szpitala musi spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej długość. Najlepiej, żeby koszula nie była dłuższa niż do kolan, dzięki czemu podczas porodu nie będzie przeszkadzać ani kobiecie, ani towarzyszącemu personelowi medycznemu. W koszuli nocnej ciążowej do szpitala bez przeszkód można chodzić przez cały czas pobytu na sali porodowej, przy czym nie warto przejmować się zbytnio jej fasonem ani jakością wykonania. Koszula ma być przede wszystkim wygodna i spełniać swoją funkcję.

Dobrym pomysłem jest zakup jednorazowej koszuli nocnej. Podczas porodu często koszule brudzą się krwią i pozostają na nich niespieralne plamy, dlatego nie warto w tym przypadku przepłacać. Lepszej jakości niż koszula szpitalna powinna być natomiast koszula nocna ciążowa i do karmienia, którą przyszła mama będzie nosiła na co dzień.

Koszule nocne ciążowe – na co zwrócić uwagę?

Ciało kobiety potrzebuje czasu po porodzie, żeby wrócić do formy. Młode mamy nie założą więc od razu do ubrań, które nosiły jeszcze przed ciążą, dlatego naprawdę warto zainwestować w dobrej jakości koszule nocne ciążowe i do karmienia. To praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w ostatnich miesiącach ciąży, ale także później, właśnie dla karmienia dziecka piersią. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Co jest ważne przy wyborze ciążowej koszuli nocnej?

· Materiał powinien być naturalny. To ważne z punktu widzenia zdrowia matki i dziecka. Noworodki często cierpią z powodu reakcji alergicznych i podrażnień skóry, co może nasilać się podczas kontaktu z tkaninami syntetycznymi. Najlepszym wyborem, który sprawdzi się w każdej porze roku, są koszule bawełniane.

· Koszula nocna ciążowa do karmienia powinna być miękka w dotyku, bez wystających nitek. Szwy powinny być równe i nie ocierać skóry. Ubranie nie powinno utrudniać ruchów i być maksymalnie komfortowe w noszeniu.

· W okresie karmienia piersią lepiej zdecydować się na jak najbardziej proste i klasyczne kroje, bez dodatkowych zdobień w postaci koronek czy cekinów. Duże znaczenie ma również odpowiednie podtrzymanie piersi – rozmiar koszuli nie powinien być za duży, a fason powinien podkreślać sylwetkę młodej mamy.

· Długość koszuli można wybrać w oparciu o swoje indywidualne preferencje, najlepiej jednak, aby piżama sięgała przynajmniej do kolan. Bardzo krótka ciążowa koszula nocna może podnosić się w trakcie snu, co negatywnie wpływa na jego jakość.

Zobacz film: Dlaczego warto być aktywną w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

Koszula nocna ciążowa do karmienia – rodzaje

Rodzaje ciążowych koszul nocnych można wyróżnić ze względu na łatwość i sposób dostępu do piersi matki. Ciążowe koszule nocne dzielą się na 4 podstawowe typy: z dekoltem kopertowym, z wiązaniem na dekolcie, na cienkich odpinanych ramiączkach oraz zapinana na guziki.

Koszula z kopertowym dekoltem

Dwie części koszuli zakrywające piersi, tworzą zakładkę, dzięki której karmienie dziecka jest niezwykle wygodne. Koszule nocne ciążowe do karmienia z dekoltem kopertowym są uniwersalne. Jeśli są dobrej jakości, będą służyć w czasie ciąży i po porodzie, a nawet po zakończeniu okresu karmienia piersią.

Koszula z wiązaniem na dekolcie

Ten typ koszuli przypadnie do gustu paniom, które cenią sobie klasykę i elegancję, nawet w piżamach. Dekolt z wiązaniem wygląda bardzo efektownie. Takie koszule z powodzeniem można nosić również po zakończeniu karmienia.

Koszula ciążowa na ramiączkach

Koszule z odpinanymi ramiączkami to najchętniej kupowane koszule nocne damskie ciążowe. Idealnie sprawdzają się w czasie ciąży i są bardzo wygodne do karmienia piersią – wystarczy odpiąć ramiączka z przodu, tak jak w biustonoszu.

Koszulki nocne ciążowe na guziki

Koszula nocna ciążowa rozpinana również cieszy się dużą popularnością wśród młodych mam, głównie dlatego, że jest komfortowa w używaniu i nie wygląda na typową koszulę do karmienia. Guziki mogą znajdować się na środku koszuli lub po boku, na piersiach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości