Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Dzień dobry :) Zapraszamy do zadawania pytań na temat planowania finansów firmy. Czy Waszym zdaniem prowadząc biznes powinniśmy się opierać o plan finansowy?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Czy zastanawialiście się Państwo, jakiego rodzaju informacji wymaga bank przy wnioskowaniu o kredyt na firmę?

co jest najwazniejsze w planowaniu biznesu?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Najważniejsza jest klient - to znaczy, kto będzie odbiorcą naszych produktów lub usług i jaką cenę za nie powinniśmy zaproponować, abyśmy mogli na tym zarobić. Powinniśmy wyliczyć marżę naszego biznesu.

wąłsnie jakich informacji wymaga?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
W przypadku wnioskowania o kredyt na firmę, bank będzie chciał się zorientować na podstawie naszego planu finansowego, czy dany biznes jest rentowny. Kolejną ważną sprawą jest w jaki sposób dodatkowe pieniądze w postaci kredytu wpłyną na wzrost przychodów firmy i czy dodatkowy zysk pozwoli terminowo regulować raty kredytu.

od czego najpierw czego zacząć ?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Jeżeli wyliczyliśmy ile zarabiamy na jednym produkcie lub usłudze to kolejnym ruchem powinno być obliczenie naszego progu rentowności, tzn.: ile musimy sprzedać produktów i za jaką wartość aby pokryć wszystkie nasze koszty. Jest to moment od którego nasz biznes staje się dochodowy. Te informacje pozwolą nam na początku naszej drogi zorientować się co musimy zrobić aby osiągnąć nasz cel.

Dzień dobry, chciałabym rozpocząć własny biznes i zająć się sprowadzaniem i handlem cukru trzcinowego, ale nie mam pojęcia jakie poniosę koszty związane z tym przedsięwzięciem. Mam zgromadzone własne oszczędności, ale nie wiem czy wystarczy warto je inwestować na rozpoczęcie biznesu a jeśli tak to czy ich wystarczy, jeśli zaś nie to czy lepiej skorzystać z dofinansowań czy pożyczek? I czy samemu można sprawnie stworzyć plan finansowy na rozpoczęcie działalności czy lepiej zasięgność wiedzy eksperta? Pozdrawiam serdecznie Joanna

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Aby sprawdzić nasze koszty zacznijmy od kontaktu z producentem, wówczas dowiemy się: po pierwsze jaki jest koszt produktu oraz na podstawie doświadczeń producenta możemy poznać inne koszty związane ze sprzedażą tego produktu raz sposobach dystrybucji.

jakie elementy powinien mieć plan finansowy pubu. wtępny biznesplan już napisałem... zabieram się za plan finansowy, jak Wasz bank podchodzi do współfinansowania tego typu przedsięwzięć, przy nowo powstającej firmie....

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Nasz plan finansowy powinien dać nam odpowiedź miedzy innymi na: jaki będzie średni przychód dzienny lub z jednej transakcji. Jakiego rodzaju koszty zmienne poniesiemy przy sprzedaży naszych produktów. W przypadku pubu powinniśmy również uwzględnić koszt promocji tego miejsca oraz ile godzin dziennie będzie przychodowych.

Jak można skontatować się z Panem Damianem od tych kwiatów?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Przez stronę www.everlastingflowers.pl

Mieszkam na stałe zagranica i chciałabym sie zając dystrybucja w Australii polskiej marki kosmetycznej. Od czego powinnam zacząć?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy nasz produkt będzie konkurencyjny na tym rynku (co będzie oferował, aby klient chciał go zakupić), np. cena, ekstra korzyści, itp. W tym przypadku powinniśmy sprawdzić wszystkie koszty związane z dystrybucją, aby się zorientować jaką ilość naszych produktów musimy sprzedać, aby wyjść na plus. Ze względu na czas dystrybucji powinniśmy również sprawdzić okres przydatności.

Witam Mam 49 lat, moją pasją jest moda- od zawsze. Moim marzeniem jest założenie kobiecego biznesu. Ubieranie i doradzanie kobietom w czym jest im dobrze, a co do nich nie pasuje.Dodam, że jestem nauczycielką, która jest juz tak wypalona, ze każdy dzień w szkole to mordęga. Zastanawiam się, czy wmoim wieku jeszcze można?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Wiek nie ma znaczenia dlatego każdy może prowadzić biznes. Pytanie jakie powinniśmy sobie zadać: kto będzie odbiorcą naszych produktów i po wyliczeniu kosztów produkcji czy jesteśmy w stanie utrzymać cenę, która pokryje koszty i pozwoli nam osiągnąć po zysk. Czy cena naszego produktu będzie konkurencyjna na rynku.

Modna jest teraz działalnosć na zasadzie franczyzy. Jak zdiagnozować, pod jakim kątem spojrzeć na dany pomysł, by stwierdzić, że jest rentowny i opłacalny finansowo?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Jeżeli jest to franczyza, czyli biznes już sprawdzony, to powinniśmy uzyskać informacje od franczyzodawcy na temat średniego przychodu z jednej transakcji. Następnie znając wszystkie nasze koszty stałe oraz koszty zmienne związane ze sprzedażą możemy obliczyć jaką ilość tych produktów musimy sprzedawać dziennie, miesięcznie. Powinniśmy również sprawdzić jak działa ten biznes w inne placówce franczyzowej – jeżeli taki istnieje.

Czy istnieje jakaś placówka, która pomaga otworzyć własną firmę? Gdzie dowiemy się czy nasz plan finansowy jest dobry i czy biznes będzie rentowny.

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
W dowolnym punkcie konsultacyjnym PARPu, jak również w oddziałach Idea Banku.

plan finansowy to połowa sukcesu?

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Plan finansowy jest odzwierciedleniem naszych czynności, dlatego oprócz wyliczeń oczywiście jest ważne poszukiwanie nowych źródeł przychodu oraz sposób wdrażania naszych planów. Wszystko co robimy dostarcza nam nowych informacji, które jeżeli zbierzemy w planie finansowym mogą pomóc nam znaleźć drogę, która jest dochodowa.

Dariusz Makosz, ekspert Idea Banku
Dziękuję Wszystkim za pytania, ich ilość trochę mnie zaskoczyła :) Życzę wszystkim przedsiębiorcom, szczęśliwego Nowego Roku 2014, pełnego sukcesów i dochodowych działalności. Dariusz Makosz.
Co sądzisz o tym artykule?
0
0