Materiał promocyjny

Nowe metody oszustw internetowych. Jak się przed nimi chronić? "Czujemy się osaczeni"

Jak cierpi psychika po cyberataku?
Nie daj się nabrać! Jak chronić się przed wyłudzaniem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cyberbezpieczeństwo to temat, który dotyczy nas wszystkich – szczególnie w kontekście finansów. W świecie, gdzie oszustwa w sieci stają się coraz bardziej wyszukane, warto spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy. Strata pieniędzy to tylko jeden z wymiarów cyberprzestępstw. Niezwykle ważne jest także wsparcie psychologiczne dla osób, które padły ofiarą manipulacji. W Dzień Dobry TVN pojawiły się: psycholożka Dorota Minta oraz ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa z mBanku Magdalena Korona, które zdradziły, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy padniemy ofiarą cyberataku. 

Jak cierpi psychika po cyberataku?

Cyberatak wiąże się nie tylko z, na przykład, utratą danych czy pieniędzy na koncie, ale często i przykrymi konsekwencjami natury psychicznej. Jak przekonuje psychoterapeutka Dorota Minta, ofiary takiego wydarzenia tracą zaufanie oraz pewność siebie, przypisując sobie negatywne cechy osób nierozważnych. Jak podkreśliła - po cyberataku i stracie, na przykład oszczędności życia, w gabinecie psychologicznym niejednokrotnie ofiary muszą pracować nad wyjściem z traumy oraz niskim poczuciem własnej wartości.

- Wydaje nam się, że jesteśmy nieudolni, "głupi", a prawda jest taka, że oszuści to są wyspecjalizowane grupy przestępcze, w których są fachowcy od IT, sztucznej inteligencji, ale są też psychologowie i socjologowie, którzy w doskonały sposób przygotowują procedurę wyłudzania pieniędzy. [...] Nasza samoocena sięga dna i bardzo długo nie chcemy iść po pomoc, wstydzimy się. [...] Nie powinno tak być - tłumaczyła gościni programu.

Jak chronić się przed cyberoszustami?

Na szczęście banki coraz częściej dbają o bezpieczeństwo klientów, zapobiegając cyberatakom. Warto jednak wiedzieć, jakie zagrożenia są najczęściej stosowane przez oszustów. To m.in. podszywanie się pod pracowników banku, policję lub naszych bliskich.

- Przestępcy wprowadzają jeszcze więcej osób. Czujemy się osaczeni. [...] Teoretycznie są to te same osoby, ale mamy teraz cały system. Emocje są mocno w nas wywoływane. Jak odbiorę telefon lub zobaczę maila oszust będzie chciał mnie w jakiś sposób wzburzyć - wywoła ekscytację albo mnie przestraszy - tłumaczyła ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa z mBanku Magdalena Korona.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości