"Dziesiątka dla serca". Co to takiego?
"Dziesiątka dla serca" to zestaw reguł, których przestrzeganie może sprawić, że unikniemy problemów z układem krążenia. Jedną z zasad, która znalazła się w tym zestawieniu - obok zdrowej diety i aktywności fizycznej - są spotkania towarzyskie. - To element diety śródziemnomorskiej, ten socjalizm, spotkania z ludźmi, których lubimy, wtedy wydzielają się hormony szczęścia i tak naprawdę zmniejsza się stan zapalny i organizm funkcjonuje po prostu bardzo dobrze - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski - Kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego Państwowego Instytutu Badawczego.
Specjalista jest zdania, że wdrożenie "Dziesiątki dla serca" to najlepszy prezent, jaki możemy sobie zrobić na święta. - Pomyśleć o swoim sercu, pomyśleć o swoim zdrowiu, patrząc na te 10 obszarów, które musimy mieć pod kontrolą, żeby żyć długo, ale długo i w bardzo dobrej formie - dodał.
Trzeba pamiętać, że w profilaktyce chorób układu krążenia ważne są również badania. - Tak naprawdę mamy tylko trzy badania. Musimy sobie zmierzyć ciśnienie, zmierzyć swoją wagę, wzrost obliczyć BMI, zmierzyć stężenie glukozy, jak również stężenie cholesterolu, głównie LDL. Trzy badania z krwi i jeden pomiar masy ciała, pomiar wzrostu, czyli mamy cztery. A wszystkie 6 pozostałych to tak naprawdę możemy zacząć od początku tu i teraz je modyfikować sami, nie mając żadnych nakładów, tylko silną wolę - tłumaczył specjalista.
Jak interpretować wyniki badań?
Kiedy wykonujemy badania krwi, aby sprawdzić poziom cholesterolu, na wynikach otrzymujemy kilka różnych parametrów. - Powinniśmy wiedzieć jedno. Mamy tzw. zły cholesterol, czyli jest to cholesterol LDL, który im wyższy tym, wyższe ryzyko rozwoju zawału serca, udaru mózgu i innych chorób sercowo-naczyniowych na podłożu miażdżycy. Patrzmy na swój cholesterol LDL, ale patrzmy w taki sposób, pytając swojego lekarza, jaki jest docelowy jego poziom dla nas wszystkich, dla każdego z nas docelowa wartość stężenia cholesterolu LDL będzie inna, nie patrzmy na te zakresy, które są na wynikach, które odbieramy z laboratorium - podkreślił nasz rozmówca.
Niezwykle ważnym elementem dbania o serce jest wspomniana już dieta. Niestety potrawy świąteczne, które trafiają na nasze stoły, nie są najlepsze dla naszego zdrowia. Czy trzeba z nich zrezygnować? - Jeśli te potrawy wybieramy tylko i wyłącznie w święta, dwa dni w roku, nie zrobimy sobie krzywdy. Nie wybierajmy takich potraw w codziennym życiu. Mniej mięsa, więcej warzyw, warzyw nieobrobionych termicznie, wtedy tak naprawdę osiągniemy sukces - wyjaśnił.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Syndrom "świątecznego serca" dopada coraz więcej osób. Polacy mogą być szczególnie narażeni
- Zakonnice oddały serca porzuconym i chorym dzieciom. "Jesteśmy ich domem"
- Rak jelita grubego u młodych osób. Naukowcy zbadali niepokojący trend
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News