Główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Czynników ryzyka jest wiele, m.in. nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe oraz otyłość i cukrzyca. Jak zadbać o zdrowie w tym aspekcie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert, prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski.
"Dziesiątka dla serca". Co to takiego?
"Dziesiątka dla serca" to zestaw reguł, których przestrzeganie może sprawić, że unikniemy problemów z układem krążenia. Jedną z zasad, która znalazła się w tym zestawieniu - obok zdrowej diety i aktywności fizycznej - są spotkania towarzyskie. - To element diety śródziemnomorskiej, ten socjalizm, spotkania z ludźmi, których lubimy, wtedy wydzielają się hormony szczęścia i tak naprawdę zmniejsza się stan zapalny i organizm funkcjonuje po prostu bardzo dobrze - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski - Kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego Państwowego Instytutu Badawczego.
Specjalista jest zdania, że wdrożenie "Dziesiątki dla serca" to najlepszy prezent, jaki możemy sobie zrobić na święta. - Pomyśleć o swoim sercu, pomyśleć o swoim zdrowiu, patrząc na te 10 obszarów, które musimy mieć pod kontrolą, żeby żyć długo, ale długo i w bardzo dobrej formie - dodał.
Trzeba pamiętać, że w profilaktyce chorób układu krążenia ważne są również badania. - Tak naprawdę mamy tylko trzy badania. Musimy sobie zmierzyć ciśnienie, zmierzyć swoją wagę, wzrost obliczyć BMI, zmierzyć stężenie glukozy, jak również stężenie cholesterolu, głównie LDL. Trzy badania z krwi i jeden pomiar masy ciała, pomiar wzrostu, czyli mamy cztery. A wszystkie 6 pozostałych to tak naprawdę możemy zacząć od początku tu i teraz je modyfikować sami, nie mając żadnych nakładów, tylko silną wolę - tłumaczył specjalista.
Jak interpretować wyniki badań?
Kiedy wykonujemy badania krwi, aby sprawdzić poziom cholesterolu, na wynikach otrzymujemy kilka różnych parametrów. - Powinniśmy wiedzieć jedno. Mamy tzw. zły cholesterol, czyli jest to cholesterol LDL, który im wyższy tym, wyższe ryzyko rozwoju zawału serca, udaru mózgu i innych chorób sercowo-naczyniowych na podłożu miażdżycy. Patrzmy na swój cholesterol LDL, ale patrzmy w taki sposób, pytając swojego lekarza, jaki jest docelowy jego poziom dla nas wszystkich, dla każdego z nas docelowa wartość stężenia cholesterolu LDL będzie inna, nie patrzmy na te zakresy, które są na wynikach, które odbieramy z laboratorium - podkreślił nasz rozmówca.
Niezwykle ważnym elementem dbania o serce jest wspomniana już dieta. Niestety potrawy świąteczne, które trafiają na nasze stoły, nie są najlepsze dla naszego zdrowia. Czy trzeba z nich zrezygnować? - Jeśli te potrawy wybieramy tylko i wyłącznie w święta, dwa dni w roku, nie zrobimy sobie krzywdy. Nie wybierajmy takich potraw w codziennym życiu. Mniej mięsa, więcej warzyw, warzyw nieobrobionych termicznie, wtedy tak naprawdę osiągniemy sukces - wyjaśnił.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Czat z ekspertem
Czy dwupłytkowa zastawka aortalna może byc przyczyna przyspieszonego tętna?Czesto leżąc wieczorem w lozku tętno mam na poziomie 90 i wrażenie ze serce czuje w całym ciele
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, dwupłytkowa zastawka aortalna jest najczęstszą wadą wrodzoną. Jednak nie prowadzi do podwyższonego tętna. Proponuję omówić to ze swoim lekarzem na najbliższej wizycie.
Od wielu lat mam dusznicę bolesną. Jest leczona Dilzemem. Ostatnio czuję pogorszenie stanu zdrowia z tego powodu. Czy jest jakaś inna metoda na jej leczenie poprawiające komfort mojego życia, bądź badania które stwierdziło y stan zaawansowania choroby.
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, proponuję tę kwestię omówić ze swoim kardiologiem. Potrzeba więcej informacji do podjęcia decyzji w celu ewentualnego pogłębienia diagnostyki i modyfikacji leczenia farmakologicznego.
Dzień dobry. Lekarz stwierdził, że mam miażdżyce typu 1. LDL mam na poziomie 100, biorę suplement Cholefect od 3 m-cy na obniżenie, ale czy rzeczywiście trzeba go obniżać? Czytam i słucham różnych publikacji i z nich wynika, że obniżając LDL zaczynamy chorować np na raka. Jaka jest prawda? Czy biorąc statyny można obniżyć poziom i przerwać?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, im wyższe stężenie cholesterolu i dłużej występujące, tym większe ryzyko chorób serca. Jedną z grup z bardzo skutecznych i bezpiecznych leków są statyny. Leki te są stosowane ponad 30 lat w leczeniu wysokiego cholesterolu. Wykazano niezwykłą ich skuteczność poprzez obniżenie stężenia cholesterolu, zmniejszenia częstości występowania chorób serca np. zawału serca i/lub udaru mózgu. Odnosząc się do ostatniej części pytania, statyny tylko wtedy działają, kiedy są przyjmowane. Jeśli włączy się do leczenia statyny, powinno się je stosować przewlekle. Należy dodać, że nie jest prawdą, iż raz włączone, nigdy nie mogą być odstawione. Można je odstawić na każdym etapie terapii. Należy jednak pamiętać, że stężenie cholesterolu wróci do wartości wyjściowej. Pamiętajmy - nie bójmy się statyn. Nie ma potwierdzenia w badaniach, że obniżenie stężenia cholesterolu przy stosowaniu statyn, prowadzi do innych chorób np. raka, o którym Pani wspomniała.
Dzień dobry. Co może być powodem zbyt wysokiego cholesterolu (całkowity 245, LDL 155) u szczupłej, wysportowanej osoby, która unika smażonych potraw i raczej odżywia się zdrowo? Warto wykonać jakieś dodatkowo badania? Wiek 35
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień Dobry, u zdrowo żyjącej osoby podwyższone stężenie cholesterolu może być wynikiem obciążenia genetycznego. Hipercholesterolemia, która najczęściej występuje to hipercholesterolemia wielogenowa. Proponuję dalej zdrowo żyć i na najbliższej wizycie porozmawiać ze swoim lekarzem.
Dzień dobry mam 71 lat specjalnie nie choruje ale raz w roku robię badania i wyszedł mi chlsterol całkowity 5,97mmol/l HDL4,66 LDH3,88 Jest to niepokojące? Przy masie ciała 77 Należałoby schudnąć? Czy wprowadzić leczenie? Pozdrawiam Urszula
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, Pani Urszulo, tak jak wspomniałem w czasie rozmowy w Dzień Dobry TVN, docelowe stężenie cholesterolu LDL zależy od tego, w której grupie ryzyka sercowo-naczyniowego Pani się znajduje. Podała nam Pani niewystarczającą liczbę danych np. czy choruje Pani na inne choroby serca lub naczyń, czy przebyła Pani zawał serca. To kluczowe kwestie do podjęcia decyzji o docelowym stężeniu cholesterolu LDL u Pani i włączeniu terapii. Proponuję omówić to ze swoim lekarzem na najbliższej wizycie. Schudnąć zawsze warto. :)
Dzień dobry. Miałabym pytanie odnośnie tętna ,mam 27 lat a przy normalnym funkcjonowaniu w pracy czy przy codziennych pracach w domu typu gotowanie wieszanie prania , tętno mi skacze czasem nawet do 120-130 jest to chwilowy skok za 1-2 min opada, a przy spoczynku czasem nawet tętno jest 90 parę, miałam wykonane EKG wyszło prawidłowe. Jednak się martwię bo czasem czuje kołatanie serca.Czy jest do normalne tętno w moim wieku czy powinnam dalej drążyć i skonsultować się z kardiologiem? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, myślę, że warto opisane dolegliwości skonsultować z kardiologiem. Niezbędne jest więcej danych do podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu.
Dzień dobry! Panie Profesorze, poziom lp(a) poza normą. O co zadbać w takiej sytuacji, żeby zachować zdrowie jak najdłużej ? W związku z uwarunkowaniem genetycznym , czy warto zbadać już stężenie lipoproteiny u 7 letniego dziecka ?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, w chwili obecnej nie mamy leków dedykowanych do obniżenia stężenia lipoproteiny a. Jednakże zdecydowanie wiemy, że należy zadbać o wszystkie inne czynniki, które prowadzą do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Proponuję sięgnąć do 10 dla serca. Tam zawarte jest 10 obszarów kluczowych do posiadania zdrowego serca i zdrowia. Kontrola tych 10 obszarów pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób serca. Do dzieła!
Dzień dobry, proszę o podpowiedź jak prawidłowo określić docelowy poziom cholesterolu. Mam 47 lat, prowadzę aktywny tryb życia, moja dieta jest lekkostrawna, oparta o warzywa i owoce, mięso spożywam najwyżej raz w miesiącu ( i nie są to wędliny czy wysokoprzetworzone dania) nie palę i nie piję, Jakiś czas temu bardzo ograniczyłam także masło. Mimo to moje wyniki cholesterolu są zawsze nieci wyższe niż wspomniane przez Pana widełki na wynikach. Lekarz rodzinny przepisuje mi leki obniżające, których nie stosuję. Czy powinnam?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, tak jak Pani napisała, prowadzi Pani zdrowy styl życia, więc sama modyfikacja stylu życia nie wchodzi już w grę, żeby poprawić stężenie cholesterolu. Nie podała Pani stężenia cholesterolu, jednak jak domniemam po konsultacji lekarskiej, na której zostało włączone leczenie, pewnie było zasadne. Trudno mi oceniać decyzję bez wyników i bez oceny lekarskiej.
Witam. Czy Cholesterol całkowity 225, HDL 43, nieHDL 182, LDL 160, triglicerydy 120, to wartości którę mogą niepokoić ? m. 40l, 76kg
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, jest to nieprawidłowy wynik lipidogramu. Należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym. Pamiętajmy - im dłużej utrzymujące się wysokie stężenie cholesterolu, tym większe prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych. Proszę nie czekać, tylko działać.
Dzień dobry Czy wynik CH LDL na poziomie 164 to dobry wynik?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, tak jak powiedziałem w trakcie rozmowy w Dzień Dobry TVN, stężenie cholesterolu LDL zależy od kategorii ryzyka sercowo-naczyniowego, w którym znajduje się każdy z nas. Dlatego też proponuję omówić to ze swoim lekarzem, jednakże stężenie cholesterolu LDL 164 jest wynikiem nieprawidłowym i wynika interwencji.
Czy poziom d'dimerow ok. 1100, w wieku 69 lat wymaga podjęcia leczenia?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, interpretacja samych wyników jest bardzo trudna. Jets wiele przyczyn prowadzących do podwyższonego stężenia D-dimerów. Proponuję omówić to ze swoim lekarzem.
Dzień dobry, Mam 40 lat, odzywiam się zdrowo, taka dieta 80/20. Moje BMI jest w normie 176 cm - 75 kg. Ostatnio zrobiłem profilaktycznie badania lipodogramu i ku mojemu zaskoczeniu cholesterol LDL około 300. Co jeszcze mogę zrobić? Czy powinienem odstawić całkowicie mięso? Zaznaczam, ze jadam najczęściej mieso z piersi kurczaka lub indyka
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, podane przez Pana stężenie cholesterolu jest bardzo niepokojące. Proponuję jak najszybciej skonsultować ten wynik ze swoim lekarzem lub otrzymać skierowanie i skonsultować wynik w poradni lipidowej.
Dzień dobry. Zdiagnozowano u mnie poszerzoną lewą komorę serca. Jak wygląda życie z taką chorobą? Czy trzeba stosować jakieś leczenie? Brać leki?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, powiększenie i poszerzenie lewej komory może wywołać wiele przyczyn. Proponuję skonsultować to ze swoim lekarzem.
Dzień dobry czy takie wyniki są dobre dla kobiety 29 lat niedoczynność tarczycy (przyjmująca letrox 75)? Dziękuję Cholesterol całkowity 3,56mmol/l Cholesterol HDL 1,49mmol/l Cholesterol nie-hdl 2,07mmol/l Ldl metoda bezpośrednia 1,90mmol/l Trójglicerydy 0,70mmol/l
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, gratuluję wyników. Tak dalej trzymać.
Dzień dobry, chciałam zapytać czy zastój limfatyczny kończyn dolnych i żylaki mogą być przyczyną chorób układu krążenia? Oraz jak mogę uchronić się przed cukrzycą? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie Deptuła Natalia
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, żylaki kończyn dolnych są chorobami naczyń żylnych. Wymagają konsultacji z chirurgiem naczyniowym. Odpowiadając na drugie, bardzo istotne pytanie, stosując się do zasad zdrowego stylu życia, czyli 10 dla serca, mając pod kontrolą 10 obszarów takich jak: prawidłowa masa ciała, odpowiednia aktywność fizyczna, prawidłowe ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu oraz glukozy, zaprzestanie palenia i picia alkoholu, dbanie o prawidłowy sen i redukcja stresu mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy.
Jak palenie e-papierosa wpływa na wydolność naszego serca?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, pamiętajmy, że klasyczne papierosy niewątpliwie prowadzą do chorób układu sercowo-naczyniowego na podłożu miażdżycy. E-papierosy również nie są zalecane i prowadzą do chorób serca. Pamiętajmy - stosowanie papierosów utrwala nawyk. Osoby palące papierosy elektroniczne wypalają je znacznie częściej, co negatywnie wpływa nie tylko na serce, ale na całe zdrowie.
Dzień dobry. Czemu po suplementacji omega 3 mam kołatanie serca? I co mogę brać zamiast omegi 3?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, nie ma wskazań medycznych do suplementacji Omega 3. Proponuję odstawić leczenie, które powoduje arytmię i zastąpić je zdrową dietą. Zbilansowana, "zdrowa" dieta jest podstawowym elementem i dostarcza nam wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów.
Dzień dobry. Stosuje od roku diete warzywa ,drób ,nabiał. Cwicze od roku siłowo, schudłam 20 kilo, a cholesterol wysoki, co jeszcze mogę zrobić? A mam hasimoto. Z góry dziękuję za odpowiedź Beata.
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, bardzo często pomimo zdrowego stylu życia i kontroli wszystkich czynników prowadzących do podwyższonego stężenia cholesterolu jest on wysoki. Dlatego też proponuję konsultację ze swoim lekarzem w celu oceny Pani ryzyka sercowo-naczyniowego i ewentualnego włączenia leczenia farmakologicznego obniżającego stężenie cholesterolu. Pamiętajmy - wysoki cholesterol jest niebezpieczny.
Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może przyczynić się do znacznego wzrostu cholesterolu? Nie spożywam mięsa, staram się w zamian jeść dużo warzyw. Jednak cholesterol całkowity utrzymuje się obecnie na poziomie 290g/dl. Przed przyjmowaniem tabletek było to ok. 120 mg/dl
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, mamy różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Starsze z nich mogą prowadzić do podwyższonego stężenia cholesterolu. Dlatego też na kolejnej wizycie polecam omówić tę kwestię z lekarzem ginekologiem położnikiem. Pamiętajmy, że wysokie stężenie cholesterolu jest niedobre dla serca.
Dzień dobry ! Jestem po ablacji serca i nadal średnio raz w miesiącu mam migotanie przedsionków , czy jest to niebezpieczne? czy powinnam poddać sie drugiej ablacji?czy jest lek który można wziąć jednorazowo w trakcie migotania?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, po ablacji migotania przedsionków często dochodzi do nawrotu arytmii. Kluczowym elementem postępowania jest leczenie przeciwkrzepliwe. Proponuję zgłosić się na wizytę lekarską i omówić to ze swoim kardiologiem.
Panie doktorze na co dzień mam niskie ciśnienie w granicach 105/70/70 raz zdarzyło mi się nagły wzrost ciśnienia 190/110 co powinnam wtedy zrobić jeśli to było tylko raz w czasie powrotu z gór i zaskoczyło mnie w aucie ?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, w takich przypadkach zalecam częstsze pomiary ciśnienia tętniczego. A jeśli takie zwyżki ciśnienia będą zdarzały się częściej - wizytę u swojego lekarza.
Czy częsty seks wpływa korzystnie na serce ?
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry. Aktywność seksualna wiąże się bezpośrednio z aktywnością fizyczną, a przez analogię aktywność fizyczna jest wyśmienita dla serca, więc odpowiedź jest prosta.
Panie profesorze co jakiś czas zdarza mi się uczucie takiego słabo wyczuwalnego tętna TAK JAK BY SERCE BARDZO SŁABO BIŁO nie wolno tylko słabo z czego może to wynikać EKG HOLTER WYSZŁY PRAWIDŁOWO? 487 latpozdrawiam
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski: Dzień dobry, myślę, że dobrą informacją jest, że holter EKG wyszedł prawidłowo. Potrzeba bardziej poszerzonego wywiadu medycznego, żeby postawić diagnozę. Jeśli zdarza się to często i wpływa na jakość życia, zalecam wizytę u specjalisty.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Syndrom "świątecznego serca" dopada coraz więcej osób. Polacy mogą być szczególnie narażeni
- Zakonnice oddały serca porzuconym i chorym dzieciom. "Jesteśmy ich domem"
- Rak jelita grubego u młodych osób. Naukowcy zbadali niepokojący trend
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News