Zwierzęta

Buldog francuski miniaturka – hit czy kit?

Zwierzęta

Buldog francuski miniaturka – hit czy kit?

Ten uroczy piesek o niewinnym wyrazie pyszczka urzeka wiele osób. Jest przyjacielski i wesoły, co sprawia, że jest idealnym kompanem dla rodzin. Okazuje się jednak, że buldog francuski miniaturka może także pokazać rogi. Tylko czy ta rasa psów w ogóle istnieje w wersji mini?

Zobacz też: Buldog francuski – charakter, usposobienie, wygląd i zdrowie >>>

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób pragnących nabyć tego czworonoga. Co powinien wiedzieć przyszły właściciel buldoga francuskiego? Miniaturka tej rasy to „pic na wodę”!

Czy można kupić buldoga francuskiego miniaturkę?

Na początku warto zaznaczyć, że buldog francuski oryginalnie pochodzi z… Anglii! Powstał z połączenia buldoga angielskiego i terriera , a swą obecność we Francji zawdzięcza emigrującym tam tkaczom w czasie rewolucji przemysłowej. W internecie można spotkać wiele ogłoszeń oferujących sprzedaż tej rasy w wersji mini. Okazuje się jednak, że buldog francuski miniatura... nie istnieje. Mit o odmiennej rasie wziął się prawdopodobnie z próby skrzyżowania przez człowieka okazów o małych rozmiarach. Osobniki mniejsze zostały więc sklasyfikowane jako nowa odmiana. Tak naprawdę nie jest to buldog francuski miniaturka, a jedynie mniejszy „egzemplarz” standardowej rasy.

Zobacz też: Jak karmić psa – co powinien jeść pies i ile razy dziennie go karmić? >>>

Buldog francuski cechuje się dość muskularną sylwetką. Ma masywną głowę, płaski pyszczek, krótką szyję i mały ogonek, a jego stojące uszy przypominają te u nietoperza. Niewielkie rozmiary psiaka sprawiają, że rasa ta jest idealna dla mieszkańców bloków. Do tego buldog jest łatwy w utrzymaniu. Ma krótką sierść, więc nie powoduje wielu zabrudzeń w domu i nie przynosi zanieczyszczeń ze spaceru. Dorosły buldog francuski może osiągać wagę do 13 kilogramów.

Zwierzęta te mogą mieć pewne genetyczne problemy, dlatego zaleca się przywiązywać dużą wagę do ich odpowiedniego żywienia. Karma powinna być dobrej jakości. Rasa ta ma tendencję do jedzenia ponad normę, dlatego rekomenduje się dawać pieskom posiłki mniejsze, jednak w kilku porcjach (minimum dwóch dziennie). W ten sposób można je uchronić przed otyłością. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi, jakie dotykają tę rasę, są kłopoty z oddychaniem. Mocno cofnięty nos w niektórych przypadkach może powodować poważne konsekwencje, co przekłada się także na długość ich życia. Wiele psów tej rasy wykazuje wady podniebienia, krtani czy nozdrzy, co często skutkuje chrapaniem. Mogą być także podatne na choroby oczu i uszu oraz dolegliwości związane z kręgosłupem.

Buldogi francuskie (miniaturowe lub nie) niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury, więc zimą warto im kupić ubranka chroniące przed mrozem. Są również mało odporne na upały.

Zobacz też: Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie? >>>

Buldog francuski – jakie ma usposobienie?

Rasę tę cechuje duże przywiązanie do właściciela, spora żywiołowość i towarzyskość. Buldog francuski szybko się uczy, co sprawia, że treningi z nim są prawdziwą przyjemnością. Jest chętny do ćwiczeń, a przy tym niezwykle zabawny. Do tego jest ciekawski i bardzo odważny.

Buldog francuski to piesek pełen temperamentu, więc będzie doskonałym kompanem do zabaw z dziećmi. Jest przy tym łagodny, bardzo tolerancyjny i wyjątkowo czuły. Co ciekawe, mało szczeka. Do tego są to stworzenia niezwykle inteligentne, oddane swemu „przywódcy” i bardzo przyjazne w stosunku do innych zwierząt w ich otoczeniu. Ich wadą może być jednak upór.

Buldog francuski źle znosi brak atencji czy samotność. W takich przypadkach swoją frustrację może rozładowywać przez podgryzanie przedmiotów domowego użytku. Zdecydowanie nie nadaje się do życia w odosobnieniu i stale wymaga zainteresowania ze strony właściciela. Milutki czworonóg może się zmienić w niegrzecznego psiaka, jeśli nie będzie mu się poświęcać wystarczająco dużo uwagi. Zostawianie go na długie godziny samego w domu nie jest więc zbyt dobrym pomysłem. Słowem – nie lubi być ignorowany. To typowo „miejski” piesek, który odnajdzie się w każdych warunkach, byle tylko był ze swoim panem. Może właśnie z tego względu jest to jedna z bardziej popularnych ras na ulicach Nowego Jorku .

Przeglądając ogłoszenia w internecie, można odnieść wrażenie, że buldog francuski niebieski miniaturka to odmiana rasy ciesząca się sporym wzięciem. Wiele osób poszukuje buldogów właśnie o takim kolorze sierści i to w niewielkim rozmiarze. Decydując się na kupno psa bez rodowodu, nie mogą być jednak pewni, że faktycznie kupują miniaturkę, a nie po prostu małego osobnika. Zwykle okazuje się, że jest to druga z wymienionych opcji.

Choć niebieski buldog francuski jest w ostatnich latach bardzo popularny, to tak naprawdę odcień jego sierści jest szary i jest wynikiem błędu genetycznego. Z tego powodu zakazuje się krzyżowania osobników o tym samym (niebieskim) kolorze sierści.

Co sądzisz o tym artykule?
1
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
15.02.2019
Mezalians
Jak inna istota może być "hitem" lub "kitem" ? To po to kupujecie te psy, żeby się flatrować po ulicy mając nadzieję, że przywołacie obraz Audrey Hepburn u któregoś z sąsiadów? Dobrze macie w głowach, czy nie bardzo? Jeżeli chcecie psa i zależy wam na pomocy, to zapraszam do schronisk. Pełno w nich istot już skrzywdzonych przez los, które czekają na prawdziwą miłość człowieka. Tylko nie idźcie tam, aby kupić kolejną "zabawkę" dla dziecka.