Lanzarote - jakie ciekawe miejsca kryją wyspy kanaryjskie Lanzarote?

Kaktusy na Lanzarote
Fot. Click&Boo/Getty Images
Lanzarote to wyspa zrodzona dosłownie z ognia i wody. Przed milionami lat wyłoniła się z Oceanu Atlantyckiego, jako aktywny wulkan. Do dziś zaskakuje surowym krajobrazem. Jest bardzo często wybierana przez turystów, dlatego w szczycie sezonu można odnieść wrażenie, że jest nieco zatłoczona.

Lanzarote jest małą wyspą, która mimo to ma bardzo wiele do zaoferowania przyjezdnym. Ten, kto jest tam po raz pierwszy, zwykle czuje się zaskoczony tak wieloma ciekawymi miejscami. Różnorodne krajobrazy przyciągają miłośników pieszych wędrówek. Dodatkowo, niemal każda plaża na wyspie ma inną dominującą barwę i strukturę piasku!

Wyspy Kanaryjskie - Lanzarote

Lanzarote to mekka miłośników sportów wodnych, a zwłaszcza wind- i kitesurfingu . Na wyspie są również bazy nurkowe, które umożliwiają podziwianie wulkanicznego krajobrazu pod powierzchnią wody. Cała wyspa uważana jest za prawdziwy cud przyrody, dlatego wpisana została na listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery. Surowy krajobraz nie jest zaburzony wysokim budownictwem. Na całej wyspie, poza stolicą, stawiane są niskie domy. Od strony morza nabrzeża nie zasłaniają więc wysokie hotele, jak to ma miejsce w wielu kurortach turystycznych.

Większość powierzchni pokrywa zastygła lawa i ponad 300 wulkanicznych stożków - niektóre co jakiś czas przypominają o swojej aktywności. Całość tworzy surowy, ale piękny krajobraz, zwłaszcza kontrastujące z ciemną lawą jasne plaże. Ostatnie większe erupcje wulkaniczne miały miejsce w latach 1730 - 1736 . Od tego czasu aktywność sejsmiczna wulkanu wydaje się nieco uśpiona, ale o tym, jak gorący jest to teren, można przekonać się podczas spacerów w pobliżu wulkanicznych źródeł, kraterów, z których co jakiś czas ziemia wyrzuca parę wodną, a unoszące się płomienie wydają się zastygłą już lawą.

Atrakcje turystyczne Lanzarote

Jedną z największych atrakcji turystycznych Lanzarote jest Jameos del Aqua , czyli jaskinia we wnętrzu jednego z największych tuneli wulkanicznych na świecie, który utworzył się po wybuchu La Corona . W środku znajduje się zbiornik wypełniony słoną wodą, uznawany jest on za jeden z cudów przyrody. Miejsce zamieszkują niewielkie ślepe kraby o niemal białej barwie, które stały się wizytówką tego miejsca. To nie wszystko - do wnętrza prowadzi deptak, a w samej grocie znajduje się sala przypominająca amfiteatr, który jest w stanie pomieścić 500 osób. Mim, że to wnętrze naturalnej jaskini, to matka natura zapewniła mu bardzo dobrą akustykę. Poza wystąpieniami artystów, z powodzeniem można organizować tam koncerty, którym uroku dodaje niesamowity klimat podziemnego pomieszczenia. To niezwykłe miejsce, w którym natura pozostaje w zgodzie z nienachalną architekturą. Zostało tak przygotowane dla zwiedzających, aby można było dotrzeć do wszystkich części tunelu w komfortowych warunkach. Dodatkowo, znajduje się tam restauracja, z której można podziwiać, jak czarne wulkaniczne skały kontrastują z niemal białym piaskiem tamtejszej plaży.

Ciekawe miejsca wulkanicznej wyspy

Ciekawym miejscem Lanzarote , które koniecznie trzeba odwiedzić, jest również jaskinia de los Verdes . Powstała na skutek wulkanicznej erupcji w niezwykły sposób - płynąca zboczami aktywnego wulkanu lawa stopniowo zastygała na wierzchu, podczas gdy pod spodem nadal płynęła gorąca rzeka, tworząc niezwykłe formacje. Wnętrze tunelu jest bardzo różnorodne, a sam spacer dość długi i możliwy jedynie z przewodnikiem. Należy pamiętać, że na tej wyspie większość atrakcji odbywa się tylko w zorganizowanych grupach i niestety jest płatna. Znacznie lepiej jest wykupić wcześniej zbiorcze bilety, które gwarantują wstęp do kilku miejsc, niż każdorazowe płacić za wejściówkę. Nawet jeśli nie uda nam się zwiedzić wszystkich atrakcji , i tak zaoszczędzimy. Niestety na Lanzarote nawet punkty widokowe wymagają uiszczenia opłaty.

Plaże i saliny Lanzarote

Na wyspie znajdują się również słynne saliny, czyli miejsca, w których pozyskuje się sól kamienną. Proces odbywa się od XIX wieku w ten sam, naturalny sposób - to właśnie wtedy wybudowano zbiorniki, z których odparowuje woda, pozostawiając sól kamienną do konserwowania ryb. Widok na to niezwykłe miejsce jest bardzo malowniczy - ze zbiorników ma nieco odmienny kolor.

Podobnie jak wielobarwne plaże Lanzarote , kolorowe piaski są wynikiem aktywności wulkanów, które w różnych miejscach wyrzucały lawę i często z popiołów wulkanicznych, obmywanych przez wodę, powstał drobny czarny piasek. Na niektórych z plaż wulkanicznych należy się jedynie opalać, ponieważ woda może być tam nasycona związkami chemicznymi, które nadal wydobywają się z ziemi. Trzeba również uważać, gdyż ciemny piasek bardzo mocno nagrzewa się w słońcu.

Zobacz film: Kajakiem przez ocean. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana