Sport i fitness

Jego wyczyn nie mieści się w głowie. Ma 62 lata i jest rekordzistą świata w planku

Sport i fitness

8 godzin, 15 minut i 15 sekund – tyle wynosi męski rekord Guinnessa w planku, czyli robieniu tzw. "deski". 15 lutego 2020 roku ustanowił go 62-letni George E. Hood. - Większość ludzi dałaby za wygraną, ja jednak jestem byłym żołnierzem Marines, oficerem i wiem, czym jest obowiązek - powiedział w rozmowie z Marcinem Sawickim.

Do bicia rekordu George E. Hood przygotowywał się 18 miesięcy. Każdego dnia trenował siedem godzin, w tym trzy lub cztery poświęcał na ćwiczenie w pozycji deski. Dla wzmocnienia mięśni robił też pompki, przysiady, skłony, wyskoki i przysiady na palcach.

To są dobrze znane ćwiczenia w seriach i powtórzeniach, i wystarcza waga własnego ciała

- powiedział.

Muzyka - jeden z kluczy do sukcesu

W biciu rekordu pomogło mu nie tylko dobre przygotowanie kondycyjne i siła mięśni, ale również odpowiednie nastawienie i dopingująca go publiczność. Energii dodawała mu także głośna muzyka.

Ona odgania demony. Kiedyś chodziłem na takie wielkie koncerty. To było mocne przeżycie i chciałem coś takiego przeżyć, choćby raz. No i zapewniam tam na scenie przez te osiem godzin deski czułem się jak gwiazda rocka. Każda sekunda była przyjemnością

- wyznał.

Podziękowania i 75 pompek

Pierwszą rzeczą, jaką zrobił po ukończeniu wyzwania, było podziękowanie zespołowi i Bogu, że "obdarował go możliwością robienia takich rzeczy". Potem wstał, rozciągnął plecy, ukląkł i zrobił 75 pompek.

Musiałem to zrobić, aby uwolnić energię i zerwać z pozycją deski

- powiedział mężczyzna.

Jak przyznał George, bicie rekordu nie było obojętne dla jego ciała. Czuł ból i sztywność we wszystkich mięśniach.

Rąk nie mogłem podnieść na wysokość ramion

- zdradził.

Co to jest plank?

Plank (z ang. deska) to inaczej podpór przodem na przedramionach. Jest to ćwiczenie izometryczne, angażujące mięśnie głębokie brzucha, ramion i nóg. Wzmacnia również kręgosłup. Ćwiczenie wygląda na dziecinnie proste, ale po kilkudziesięciu sekundach okazuje się, że niewytrenowane mięśnie nie są w stanie wytrzymać tak pozornie prostego wysiłku.

Jak robić prawidłowo planka?

  • klęknij na podłodze. Oprzyj się na przedramionach, zginając ręce w łokciach pod kątem prostym. Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami;
  • opierając się na palcach stóp unieś tułów. Napnij mięśnie brzucha;
  • nie unoś pośladków do góry ani nie wyginaj w dół odcinka lędźwiowego – pięty, biodra i ramiona powinny pozostać w prostej linii. Nie chowaj głowy;
  • wytrzymaj określoną ilość sekund (osoby początkujące mogą zacząć od 20 sekund i wydłużać ćwiczenie o 10 sekund co tydzień, aż będą w stanie wytrzymać 60 sekund).

Więcej informacji na temat planka znajdziecie w poniższym wideo. Zobaczcie, ile czasu wytrzymała w pozycji Anna Kalczyńska.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości