Jak pomóc osobie w depresji - wsparcie chorego

Smutna kobieta siedzi i myśli
Tom Merton / Getty Images
Źródło: OJO Images RF
Depresja jest chorobą atakującą nie tylko psychikę jednej osoby. Jest to również choroba relacji. Nasze zachowania względem chorego mogą polepszyć lub jeszcze bardziej pogłębić jego stan. Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Jak pomóc osobie z depresją na odległość?

 Pomoc ludziom z depresją nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli chodzi o bliską nam osobę. Chory bardzo często izoluje się uczuciowo od innych, a nam się wydaje, że wszelkie nasze gesty i dobre słowa w ogóle do niego nie docierają. Jeśli nasza pomoc płynie z dobrego serca, zawsze będzie miała znaczenie, nawet gdy wydaje się nam, że nie przynosi żadnych efektów. Jak pomóc osobie w depresji? Co mówić, a czego unikać?

Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Czego nie mówić osobie chorej na depresję?

1. Po pierwsze - nie oceniaj i nie krytykuj! Osoba chorująca na depresję zmaga się z niską samooceną, czuje, że jest dla innych ciężarem. Stosowanie wyrzutów (“Ty nigdy…”, “Ty zawsze…”) lub krytyka (“mogłaś to zrobić inaczej…”,”tak się właśnie kończy, jak coś załatwiasz sam”, “wyglądasz dziś okropnie”) sprawiają, że jej niska samoocena i złe samopoczucie jeszcze bardziej pogłębią się. Dla osoby z depresją słuchanie takich zdań może się skończyć nawet próbą samobójczą.

2. Cenne rady - lepiej zachowaj je dla siebie! Jak rozmawiać z osobą w depresji?

Pod żadnym pozorem nie używaj zwrotów typu: “weź się w garść”, “uśmiechnij się!”, “wyjdź do ludzi”, “weź się za robotę”, “rusz się w końcu!”.

Nie jest to pomoc w depresji , wręcz przeciwnie - takie zachowanie powoduje, że osoba chora jeszcze bardziej izoluje się od innych, a jej smutek pogłębia się. Dla osoby chorej na depresję mówienie: “weź się w garść” jest tym samym, co powiedzenie do cukrzyka: “weź się w garść z tą cukrzycą, uśmiechnij się, a choroba sama przejdzie”. Tak samo powiedzenie chorującemu: “rusz się w końcu” jest mniej więcej tym samym, co kazanie zdrowej osobie polecieć na księżyc na własny koszt.

3. Prowokacje - surowo zabronione! Czego nie mówić osobie z depresją? Na pewno nie szantażuj i nie prowokuj jej. Używanie zwrotów w stylu: “odejdę od Ciebie”, “zabiorę Ci dzieci jak się nie pozbierasz”, “w końcu znajdę sobie kochankę/kochanka” to tylko woda na młyn w depresji. Również obrażanie się na taką osobę, obojętność wobec niej, niecierpliwość lub nie odzywanie się do niej będzie działało bardzo źle, nawet gorzej od zwykłej obojętności i ignorowania jej choroby.

4. Zaprzeczanie uczuciom osoby chorej. Pomoc osobie z depresją wymaga zrozumienia, że uczucia, które my na co dzień przeżywamy są zupełnie innych od tych, które ona przeżywa. Nie używajmy zwrotów typu: “nie jest źle”, “jutro będzie lepiej”, “na pewno nie jest Ci aż tak smutno”, lub “masz w sobie siłę, żeby zwalczyć smutek”. Osoba chora na depresję, aby wyzdrowieć, musi móc spokojnie przeżyć trudne uczucia. To, że odczuwa ciągłe przygnębienie, nie jest jej winą ani wadą jej charakteru. Depresja jest chorobą, na którą chorujący nie ma wpływu.

5. Nie porównuj. Nawet jeśli sam chorowałeś na depresję, nie wiesz, jakie uczucia i z jakim natężeniem przeżywa w danej chwili osoba chora. Każdy chory przechodzi depresję w nieco inny, indywidualny sposób. Nie mówmy więc zdań typu: “wiem, co czujesz”, bo zwyczajnie nie wiesz - nie jesteś w skórze osoby chorującej.

Co mówić osobie w depresji? Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Jak pomóc?

1. Bądź blisko - przebywaj z tą osobą. Nic nie mów, po prostu przytul ją, trzymaj za rękę, okazuj czułość. Pokaż, że jesteś zawsze blisko niej i akceptujesz nawet wtedy, kiedy przeżywa trudne chwile.

2. Bądź gotowy pomóc - zamiast udzielać porad, lepiej zapytaj: “w czym mogę Ci pomóc?” lub: “co mogę zrobić, abyś poczuła/poczuł się lepiej”? Używanie takich zdań da osobie chorej poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Wie, że nie będzie musiała podejmować decyzji ani działań, na które zwyczajnie nie ma siły lub ochoty.

3. Nie bądź nachalny - nie “narzucaj” się ze swoją pomocą. Zamiast tego wykonuj drobne, miłe, ale nienachalne gesty, które osoba chora z pewnością zauważy. Ugotuj ulubione danie, napisz miłego smsa, powiedz komplement.

4. Dyskretnie pilnuj - sprawdzaj, czy osoba chora ma wszystko ze strony fizycznej i materialnej. Obserwuj, czy je, pije, czy się regularnie kąpie, czy wychodzi z łóżka i czy bierze leki zapisane przez lekarza.

5. Cierpliwość - nie pospieszaj osoby chorej, nie rób gestów ani nie wypowiadaj słów, które mogłyby być odebrane jako Twoje zniecierpliwienie. Po prostu spokojnie czekaj tyle, ile to jest konieczne.

6. Poznaj wroga - poczytaj o depresji, dowiedz się czym jest i skąd się bierze. Porozmawiaj z psychologiem o tym, jak najlepiej pomóc osobie chorej i jak samemu zachować harmonię, aby być w pełni gotowym do pomocy.

Zobacz film: Opowieść o depresji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: OJO Images RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości