Profilaktyka zdrowia

Maść ichtiolowa - dobra i tania, ale nieco zapomniana. Dermatolog: "Wiele rzeczy w jednym"

Profilaktyka zdrowia

Znana od dziesięcioleci maść ichtiolowa do dziś znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu zmian ropnych na skórze. Jest tania i łatwa w użyciu, jednak nie każdy może po nią sięgać. Dla kogo i w jakich sytuacjach jest wskazana, a kiedy nie powinno się jej stosować? O tym mówił nam dermatolog Łukasz Preibisz.

Co to jest ichtiol?

Maść ichtiolowa to specyfik nieco zapomniany, a szkoda, bo jest skuteczny. Była bardzo często stosowana, gdy nie było antybiotyków.

Dermatolog Łukasz Preibisz pokazał w naszym studiu sekretarzyk swojego dziadka farmaceuty, w którym zapisywał przeznaczenie różnych specyfików.

Około roku 1890 jest "płyn na odmrożenia". I znajdujemy ichtiol, rezorcyna, tanina i woda destylowana

- opowiada gość Dzień Dobry TVN.

"Ichtio" oznacza ryba, ale maść nie jest z niej robiona.

Śmierdzi okrutnie, trochę jak ryba, ale skoryguję trochę: bardziej jak asfalt

- zaznacza nasz rozmówca. Jak wyjaśnia, maść ichtiolowa powstaje z łupków bitumicznych, które się destyluje i dodaje m.in. eter czy glicerol.

Maść ichtiolowa - zastosowanie

Działa fantastycznie w początkowych stadiach zmian ropnych, często używa się jej do leczenia pryszczy. Jest stosowana też przy łuszczycy i zmianach zapalnych.

Jakbym się zastanowił, co bym chciał zabrać ze sobą na wyprawę w miejsca, gdzie mam słaby dostęp do aptek, to chyba wziąłbym ichtiol, dlatego że jest przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, przeciwobrzękowy i trochę antyseptyczny, poprawia gojenie, a więc spełnia wiele rzeczy w jednym

- podkreśla dermatolog.

Maść ichtiolową można stosować długo, aż do ustąpienia zmian. Trzeba jednak uważać, bo mogą występować uczulenia. Występuje też w postaci płynu w różnym stężeniu. Może być stosowana również u dzieci.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Olejek herbaciany: zastosowania i właściwości

Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy

Jak walczyć z trądzikiem w dojrzałym wieku? Najczęstsze błędy pacjentów

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości