Profilaktyka zdrowia

Lekarz o koronawirusie: „Nie taki straszny. Damy sobie z nim radę”

Profilaktyka zdrowia

Koronawirus jest już w Polsce. Pierwszy przypadek został oficjalnie potwierdzony. Czy są powody do niepokoju? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiadał dr Michał Sutkowski.

Koronawirus w Polsce

O pierwszym stwierdzonym przypadku koronawirusa w naszym kraju poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze, wiadomo, że czuje się dobrze.

Czy mamy powody do niepokoju? Co powinniśmy wiedzieć na temat tego wirusa? Jak rozpoznać jego objawy?

Koronawirus nie taki groźny. Damy sobie radę. Jesteśmy bezpieczni. To jest coś nowego. Nie mamy szczepionki, nie mamy leku, więc mamy obawy i to jest zupełnie normalne.

-uspokaja dr Michał Sutkowski.

Koronawirus – jak się przenosi

Objawy wirusa podobne są do symptomów grypy. To między innymi kaszel, gorączka, duszności, bóle mięśnie czy zmęczenie. Nie wszystkie z nich muszą się pojawić. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową.

Ta choroba, którą powoduje ten SARS-COV-2, czyli to paskudztwo z Wuhan, to jest choroba, która daje generalnie zapalenie płuc. I teraz tak. Jeżeli taka koincydencja zdarzeń, czyli tego miejsca pobytu albo osoby, z która widzieliśmy się w bliskim kontakcie plus te objawy występują, to wtedy za telefon bierzemy, dzwonimy do stacji sanitarno-epidemiologicznej, dzwonimy na infolinię NFZ 800-190-590, dowiadujemy się, co mamy zrobić

-tłumaczy gość Dzień Dobry TVN.

Jak dodaje, 80 proc. przypadków zarejestrowanych to przypadki bezobjawowe. 10-15 proc. przebiega średnio, skąpo objawowo, a tylko 5 proc. przebiega gorzej.

>>>Zobacz też: Koronawirus. "Jest tajemnicą, dlaczego do 9. roku życia nie mamy zachorowań”

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Na pewno nie powinniśmy popadać w panikę. Należy słuchać komunikatów, najlepiej autoryzowanych przez lekarzy oraz przestrzegać zasad higieny.

Myjemy ręce. Będziemy o tym mówić. to jest niezwykle ważne. Powtarzamy rzeczy, które są może trywialne, ale są niezwykle ważne. Ważne jest to, byśmy sami byli zdrowi, byśmy się hartowali, dużo spal, spacerowali na świeżym powietrzu, dobrze się odżywali. A w przypadku osób starszych, a ten wirus atakuje szczególnie osoby starsze, to ważne, żeby świetne leczyły swoje choroby przewlekłe

- zaznacza dr Sutkowski.

Kilka faktów o Koronawirusie

Pierwsze informacje o koronawirusie pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Na człowieka przeniósł się najprawdopodobniej w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza w chińskiej miejscowości Wuhan. Do tej pory zdiagnozowano 81 tys. przypadków. Śmiertelność spowodowana powikłaniami wynikającymi z zarażenia się wirusem, waha się w granicach 3 – 4 %.

Zobacz też: Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy i statystyki. Co to jest? - Kompendium wiedzy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości