Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia potwierdza

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze, przyjechał z Niemiec, źródło: x-news

Minister Zdrowia poinformował, że w Polsce został stwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa u pacjenta w woj. lubuskim. Chory przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Minister dodał, że wszystkie osoby, które przebywały z pacjentem zostały poddane kwarantannie. Prof. Łukasz Szumowski poinformował, że chory czuje się dobrze oraz zaapelował o uszanowanie prywatności pacjenta i jego bliskich.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy i statystyki. Co to jest? - Kompendium wiedzy

Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. - To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze

– dodał.

4 marca 2020, potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Mężczyzna wrócił z podróży z Niemiec. Poczuł się źle, miał objawy grypopodobne, udał się do lekarza, który uznał, że chory może cierpieć na koronawirusa. Zostały poinformowane służby sanitarne. Od pacjenta pobrano próbki na obecność wirusa. Informacja o tym, że wynik próbki jest dodatni Ministerstwo Zdrowia otrzymało dzisiaj w nocy. Aktualnie pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Osoby, które miały kontakt z zarażonym mężczyzną zostały poddane kwarantannie.

Minister nie zdradził, ile osób miało kontakt z chorym:

Nie mogę zdradzić takich informacji, ale niedużo

Prof. Szumowski powiedział, że pacjent nie należy do osób z grupy ryzyka, nie jest seniorem.

Zalecił, aby cały czas zachowywać higienę, myć ręce. Zachować zdrowy rozsądek. Nie wychodzić do większych skupisk ludzkich.

Jest to choroba podobna do grypy, 80 proc. osób przechodzi ją łagodnie.

- powiedział Minister zdrowia.

Mężczyzna zarażony koronawirusem podróżował autobusem

Pacjent, u którego zdiagnozowano koronawirusa był w Niemczech. Z podróży wracał autokarem wraz z 11 osobami. Jak poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Anna Obuchowska - pasażerowie i obsługa autobusu mieszkają na Pomorzu

Osoby, z którymi udało nam się skontaktować zostały poddane kwarantannie. Nasi inspektorzy cały czas pracują

- powiedziała rzeczniczka.

Autokar firmy "Sindbad", którym z Niemiec powrócił pacjent "zero", skończył trasę w niedzielę koło południa w Gdańsku. wiceprezes zarządu spółki "Sindbad" Bogdan Kurys poinformował PAP, że od niedzieli nikt nie podróżował tym autobusem. Pojazd stał na parkingu. Dzisiaj odbyła się procedura jego dezynfekcji.

Aktualnie w województwie pomorskim nadzorem epidemiologicznym objęte są 682 osoby, w tym pięciu obywateli Chin.

W związku z ryzykiem zachorowań na COVID-19 Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał dla wszystkich szpitali na Pomorzu rekomendację, aby wstrzymały odwiedziny. Do zaleceń zastosowało się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne oraz spółka Copernicus, do której należą m.in. Szpital im. M. Kopernika i Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wprowadził w środę stan podwyższonej gotowości w kolejnych szpitalach. Oznacza to m.in. poszerzenie bazy łóżkowej, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, przygotowanie do przyjęcia i pozostawanie w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Stan podwyższonej gotowości wprowadzono w środę w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku (ul. Polanki 117), Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Człuchowie (ul. Szczecińska 16), Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku (ul. Kartuska 4/6), Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku ( ul. Polanki 119), Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach (ul. Kuracyjna 30), Szpitalu Specjalistycznym w Ustce (ul. Adama Mickiewicza 12).

W ubiegłym tygodniu stan podwyższonej gotowości wprowadzono w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (ul. Smoluchowskiego 18) i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (ul. Powstania Styczniowego 9B).

Ponadto sanepid wydał rekomendację dla władz samorządowych, aby rozważyły odwołanie imprez masowych. Do pomorskich podmiotów zarządzających transportem publicznym wysłano zalecenia dezynsekcji pojazdów - poręczy, klamek, kasowników, a także automatycznego otwierania drzwi na przystankach.

Dane GIS dotyczące koronawirusa

Od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. odnotowano 90 tys. 663 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 3 tys. 124 zgony – podał we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Jak się chronić przed koronawirusem?

W nocy z wtorku na środę (03/04.03) pojawiły się dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce. Informację potwierdził na porannej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. O czym pamiętać, jak się chronić? Najważniejsze wytyczne przedstawili: Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWIA, Piotr Gryglas, doktor nauk medyczny, internista, kardiolog i Tomasz Patora, reporter programu "Uwaga!".

Pierwszy pacjent z koronawirusem w Polsce. Najważniejsze wytyczne, źródło: x-news

Jak się objawia koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy.

Zobacz też:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości