Profilaktyka zdrowia

Jak rozpoznać czerniaka? Kilka słów o prostym alfabecie ABCDE

Profilaktyka zdrowia

Beztroski wypoczynek na plaży i kąpiele słoneczne to podstawa letniego relaksu. Jednak by urlop był w pełni udany, należy pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwu naszej skóry. Jak uchronić się przed czerniakiem? O tym w Miasteczku Projekt Plaża w Kołobrzegu mówili dr Małgorzata Talerczyk, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i Szymon Bubiłek z akcji "Miej oko na skórę".

Czerniak - co to jest?

Czerniak jest nowotworem złośliwym najczęściej atakującym skórę. Jego występowanie często wiąże się z regularną ekspozycją na promienie słoneczne.

- Czerniak jest nowotworem złośliwym, ale ma tę pozytywną cechę, że jest łatwo rozpoznawalny , poprzez zwyczajne samobadanie. Jest w 100 proc. wyleczalny , jeśli jest to wczesna postać. Wystarczy obserwować się na bieżąco, wykorzystując bardzo prosty alfabet ABCDE - tłumaczy dr Małgorzata Talerczyk.

Diagnostyka – ABCDE czerniaka

Kryteria ABCDE czerniaka:

A - asymetria;

B - brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane;

C - czarny i wielobarwny kolor;

D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm;

E - ewolucja, czyli postępujące zmiany.

- Zwracamy uwagę na nasze znamiona pod kątem symetrii. Jeśli zaczynają być asymetryczne, to już powinno budzić niepokój. Jeśli granica przestała być gładka, jest poszarpana, to też jest niepokojące. C – jak zmiana koloru, od jasnobrązowego przez ciemnobrązowy aż do czarnego. Czasami są nawet fioletowe zabarwienia, wielobarwne lub też wybarwione w środku. Następnie średnica, czyli diameter, jak się powiększa o 5 mm w górę. No i w końcu ewolucja. Jeśli dodatkowo pojawi się ból, świąd, owrzodzenie w okolicy tej zmiany czy stany zapalne, to bezwzględnie musimy się zgłosić do dermatologa, po to, by wykonał badanie dermatoskopowe - podkreśla specjalistka w dziedzinie onkologii klinicznej.

"Miej oko na skórę" - na czym polega?

- Towarzyszymy pacjentom na drodze leczenia także podczas diagnozy. Wspieramy ich emocjonalnie, informacyjnie, edukujemy. Mogą też liczyć na wsparcie finansowe przy dojazdach do referencyjnych klinik, gdzie podejmują terapię - wylicza Szymon Bubiłek.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości