Różeniec górski to roślina znana także jako złoty korzeń lub arktyczny korzeń. Swoją sławę zdobyła dzięki niezwykłym właściwościom prozdrowotnym, które znane są od wieków. Jakie działanie ma różeniec górski i kto powinien go stosować?
Rzepik pospolity to popularna roślina występująca w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji Zachodniej. Charakteryzuje się wieloma właściwościami leczniczymi, w związku z czym jest znanym surowcem zielarskim. Jakie zastosowanie ma rzepik i kiedy warto sięgnąć po preparaty na jego bazie?
Sok z aloesu znany jest ze swojego prozdrowotnego działania. Może być stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie, a zawarte w nim substancje m.in. wpływają korzystnie na odporność, wspomagają odchudzanie i przyspieszają gojenie się ran. Na co jeszcze pomaga sok z aloesu i kto powinien po niego sięgnąć?
Sól fizjologiczna do oczu to znany specyfik, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny narządu wzroku. Co ważne, może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak używać soli fizjologicznej do oczu i kiedy warto po nią sięgnąć?
Syrop prawoślazowy to popularny środek stosowany w przypadku przeziębień i lekkich infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia, a do tego mogą przyjmować go zarówno dorośli, jak i dzieci. Bazę leczniczego preparatu stanowi roślina o nazwie prawoślaz lekarski, która od pokoleń znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga syrop prawoślazowy i jak należy go stosować?
Syrop z pędów sosny to naturalny środek stosowany w przypadku przeziębień. Skutecznie łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia. Co ciekawe, można przyrządzić go samodzielnie. Jak zrobić syrop z pędów sosny, by w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości?
Płukanie gardła wodą z solą to jedna z najstarszych naturalnych metod na dezynfekcję i zabicie bakterii, znajdujących się wewnątrz ciała. Czy znasz inne właściwości wody z solą? Czy wiesz, że możesz wykorzystać ją także dla nawadniania organizmu oraz oczyszczania jelit?
Żyworódka może być nie tylko piękną ozdobą w domu. Sok lub maść przygotowane z tej rośliny mają wiele właściwości leczniczych, sprawdzają się m.in. jako naturalny środek przeciwtrądzikowy i przeciwgrzybiczy. Sprawdź, jak stosować żyworódkę.
Cząber to znana i lubiana przyprawa, ale również roślina lecznicza. W przeszłości cząber uważany był także za afrodyzjak. Podpowiadamy, jak działa cząber i do czego najlepiej go wykorzystać.
Ból gardła jest nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej towarzyszy przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. W aptekach dostępna jest szeroka gama środków przynoszących ulgę, kiedy boli gardło. Leczenie farmakologiczne może być skutecznie wspierane przez domowe sposoby na ból gardła.
Ból ucha może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się w okresie dziecięcym. Prawie każdy chociaż raz w życiu doświadczył tego rodzaju dolegliwości. Nie zawsze jest ona związana z chorobą, czasami przyczyną jest zwykłe podrażnienie. Poza lekami ulgę przynoszą domowe sposoby na ból ucha.
Ból głowy czasami dotyka każdemu z nas. W większości przypadków jest to całkowicie niegroźny, lecz bardzo dokuczliwy objaw. Jego przyczyny i charakter mogą być różne - ból migrenowy, napięciowy, od zatok. Najprościej jest sięgnąć po tabletkę, jednak zanim się to zrobi, warto wypróbować domowe sposoby na ból głowy.
Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, jest sygnałem ostrzegawczym i odpowiedzią organizmu na toczącą się w nim infekcję. Wiele osób zastanawia się, jak zbić gorączkę bez sięgania po środki farmakologiczne. Dużą skuteczność wykazują sprawdzone domowe sposoby na gorączkę.
Homeopatia to jedna z gałęzi medycyny stworzona 200 lat temu przez Samuela Hahnemanna. Przez część osób jest traktowana jako wymysł medycyny alternatywnej, jednakże coraz więcej ludzi przekonuje się do jej działania. Homeopatia jest szczególnie polecana na odchudzanie, przeziębienie oraz przy dolegliwościach alergicznych i zatokowych.
Oprócz medycyny konwencjonalnej ludzie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania na temat zdrowia w metodach nie mających potwierdzenia naukowego - między innymi w bioenergoterapii. Kiedy można zaufać bioenergoterapeucie? Jak poznać, że jest oszustem? Czy bioenergoterapia może naprawdę pomóc?
Krokosz barwierski zwany szafranem łąkowym to roślina oleista z rodziny astrowatych, pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jak działa krokosz barwierski? Olej pozyskiwany z rośliny jest bogaty w witaminę E, spowalnia proces starzenia skóry i wzmacnia włosy. Suszony kwiat krokosza barwierskiego można stosować do barwienia żywności, jest wykorzystywany jako tańszy zamiennik szafranu. Podpowiadamy, do czego jeszcze można wykorzystać krokosz barwierski i jakie jest jego działanie.
Naukowcy z całego świata prześcigają się w odkrywaniu coraz skuteczniejszych metod leczenia raka. Mimo ogromnych postępów nie wynaleziono jeszcze uniwersalnego lekarstwa. Badanych jest wiele hipotez, dlatego tradycyjna medycyna przenika się z niekonwencjonalnymi metodami leczenia raka.
Medycyna naturalna i medycyna niekonwencjonalna stają się dzisiaj coraz popularniejsze. Jedną z modnych ostatnio metod, która ma coraz więcej zwolenników, jest urynoterapia, czyli leczenie moczem. Terapia ta ma kilka form stosowania i jest wskazana przy rozmaitych dolegliwościach. Jednak wzbudza też wiele kontrowersji i pytań o to, czy urynoterapia naprawdę jest skuteczna.
Żeń szeń, po chińsku zwany człowiekiem-korzeniem lub wszechlekiem, wykorzystywany jest w medycynie azjatyckiej od ponad czterech tysięcy lat. Żeń szeń wspomaga funkcjonowanie całego organizmu, poprawia pamięć, wzmacnia serce i wzmaga potencję. Jakie jeszcze działania ma korzeń żeń szenia, a jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Biotyna, inaczej witamina H lub witamina B7, odgrywa ogromną rolę w zachowaniu nie tylko zdrowych włosów, ale i skóry oraz paznokci. W artykule dowiesz się, skąd czerpać ten suplement diety, czym grozi niedobór biotyny oraz czy możliwe są skutki uboczne jej stosowania.
Kobiety często zastanawiają się, co oznacza, gdy pojawia się żółty, przezroczysty lub mleczny śluz przed okresem? Dlaczego przy regularnych cyklach owulacyjnych śluz przed miesiączką ma kolor różowy? Przyczyną tego stanu rzeczy może być niewydolność ciałka żółtego, które nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu, ale to niejedyny powód.
Arnika górska bywa nazywana także kupalnikiem górskim lub pomornikiem. Ze względu na jej właściwości lecznicze, produkty na bazie arniki górskiej znajdują szerokie zastosowanie w medycynie oraz farmacji. Najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek lub maści. Jakie korzyści płyną ze stosowania arniki górskiej i jakie jest jej znaczenie w kosmetyce?
Balsam kapucyński jest naturalnym preparatem o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Poprawia również samopoczucie. Jest bezpieczny nawet dla dzieci. Dlaczego warto go mieć zawsze w rodzinnej apteczce?
Leki homeopatyczne można stosować zarówno w procesie leczenia chorób, jak i w ramach profilaktyki. Przez niektórych lekarzy uznawane są za ważny element uzupełniający standardowe leczenie. Czy środki homeopatyczne działają na zatoki lub na kaszel? Sprawdź, jaka jest ich skuteczność i czy ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.
Wygląd, zapach oraz konsystencja śluzu zmienia się wraz z kolejnymi etapami cyklu menstruacyjnego, co wykorzystuje się w metodzie naturalnego planowania założenia rodziny. Dzięki obserwacji swojego śluzu kobiety są w stanie określić, kiedy mają dni płodne.
Ból jajnika nie musi oznaczać schorzeń chorobowych. Wiele kobiet odczuwa dyskomfort w okolicy podbrzusza w środku cyklu menstruacyjnego podczas dni płodnych. Jeśli jednak towarzyszą im inne symptomy, takie jak np. obfite miesiączki, należy udać się do lekarza.
Polucje nocne u chłopców to przypadłość, która dotyka ok. 80% populacji. Oznacza to, iż prawie każdy mężczyzna doświadczył niekontrolowanego wytrysku. Nocne zmazy to nie choroba, a objaw świadczący o osiągnięciu dojrzałości seksualnej przez chłopców.
USG narządów rodnych to jedno z elementarnych badań podczas wizyty u ginekologa. Jeśli oczekujesz dziecka, umożliwi Ci ono zobaczenie maluszka, a także wykrycie rozmaitych nieprawidłowości na wczesnym etapie ciąży. Warto jednak pamiętać, że USG narządów rodnych wykonuje się nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn, a w obu przypadkach pozwoli ono wychwycić różnego rodzaju zmiany w poszczególnych elementach układu rozrodczego.