Europosłanka Róża Thun trafiła do szpitala w związku z odklejeniem siatkówki oka. Została poddana trzem zabiegom witrektomii, jednak czeka ją kolejna operacja. Jakie miała symptomy świadczące o tym, że z jej narządem wzroku dzieje się coś niedobrego? Do czego może doprowadzić odklejanie siatkówki?
Róża Thin mogła stracić wzrok
Od końca kwietnia tego roku europosłanka Róża Thun ma problemy ze wzrokiem.
Obudziłam się pewnego poranka (...) i na pół oka jakby mi ktoś powiesił czarną zasłonę. Nie widziałam w ogóle nic, co trochę mnie zaniepokoiło, ale myślałam, że do wieczora przejdzie
- powiedziała polityk.
Niestety po kilku godzinach stan się pogorszył, co zmobilizowało europosłankę, aby zgłosić się na SOR. Tam okazało się, że problemem jest odklejona siatkówka oka. Lekarze zalecili Róży Thun natychmiastowe poddanie się operacji, która uratuje jej wzrok.
Polityk przyznała, że miała symptom świadczący o tym, że z narządem wzroku dzieje się coś złego, ale nie zwróciła na niego szczególnej uwagi. Tym objawem były błyski w oczach.
Jak lekarze zaczęli się mnie dopytywać, to sobie przypomniałam, że widziałam takie błyskawice i nawet fajnie to wyglądało. W ogóle się tym nie przejęłam
- stwierdziła Róża Thun, a następnie dodała:
Potem lekarz mi powiedział: 'musiała pani widzieć z takim stanem siatkówki (...) czarne plamki w tym oku'. Nic nie widziałam, ale okazuje się, że jak się patrzy dwoma oczami na świat, który jest kolorowy, to drugie oko nadrabia wtedy. Trzeba od czasu do czasu, tak mi powiedzieli, patrzeć na gładką, białą przestrzeń raz jednym okiem, raz drugim. Samemu się sprawdzić
- powiedziała europosłanka.
Róża Thun przeszła już trzy operacje i czeka ją następna, apeluje więc, aby kontrolować swój wzrok, a także zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały.
Odklejenie siatkówki - powody, objawy i skutki
Odklejona siatkówka oznacza, że na skutek urazu lub obkurczenia ciała szklistego następuje jej oddzielenie - odklejenie od leżącej pod nią naczyniówki poprzez otwór w siatkówce, przedarcie lub pękniecie. Obkurczenie ciała szklistego występuje wraz z wiekiem, w wyniku cukrzycy, nadciśnienia, chorób naczyń siatkówki bądź rozwijającego się nowotworu w gałce ocznej. Na odklejenie siatkówki narażone są również osoby z krótkowzrocznością.
Odklejenie siatkówki grozi nam utratą widzenia. Jest ona jedną z najważniejszych struktur w naszym oku. Jest takim zawiadowcą, odbiera wrażenia wzrokowe, tłumaczy je odpowiednio i dalej przez nerw wzrokowy wysyła do mózgu, abyśmy naprawdę uzyskali obraz
- wyjaśniła Monika Dzięgielewska, specjalista chorób oczu.
Zbadanie siatkówki nie jest skomplikowane.
Biorę szkoło, rozszerzam źrenicę pacjenta i zaglądam do środka
- powiedziała lekarka.
Dodała także, że przy zwykłym badaniu tylnego bieguna oka problem z siatkówką trudno dostrzec, dlatego należy dokładnie sprawdzić jego obwód.
>>> Zobacz także:
Jak dbać o oczy w czasie izolacji? Okulistka: „Mamy do czynienia z syndromem widzenia komputerowego”
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf