Diety i odchudzanie

Dlaczego diety nie działają? "Musimy podejść do tego z rozsądkiem”

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Diety są tematem, który często pojawia się w mediach czy podczas rozmów ze znajomymi. Nie jest on obcy również Kindze Zawodnik, która na własnej skórze przetestowała wiele z nich i nadal szuka tej idealnej. Dlaczego nie zawsze bywają skuteczne? Czy stosowanie dodatkowych środków odchudzających może być bezpieczne?

Kinga na dietach

Kinga Zawodnik, z zawodu technik farmacji, jest jedną z prowadzących program „Dieta czy cud”. Pod czujnym okiem kamer sprawdza na sobie skuteczność sposobów na odchudzanie.

Dlaczego podejmowane przez nas kroki nie zawsze są skuteczne i wracamy do poprzedniej wagi?

Moim zdaniem, żeby dieta w jakikolwiek sposób zadziałała, musimy podejść do tego z rozsądkiem. Przede wszystkim - wybrać dietę urozmaiconą. (…) Nie może być monotonna, bo my się szybko zniechęcimy

- zauważyła podczas rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN.

Dużo osób też podchodzi do tego, że dobra, uda mi się schudnąć 5-10 kilogramów i porzucam tę dietę

- dodała prowadząca program „Dieta czy cud”.

Jej zdaniem, liczą się systematyczność i odpowiedzialne podejście do odchudzania od samego początku. Trzeba wziąć pod uwagę to, że taka walka może trwać przez całe życie.

Trudy odchudzania

Do tego, że walka z kilogramami nie jest czymś łatwym, nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas całego procesu ważne jest więc wsparcie udzielane nam przez innych. Nie zawsze jednak tak właśnie się dzieje. Z jakimi problemami mogą się zatem spotykać odchudzający?

Pierwszy to jest właśnie chęć szybkiego osiągnięcia efektu w bardzo krótki czasie, a drugi, też bardzo ważny problem, to jest presja otoczenia i teksty: no już tyle się odchudzasz i jeszcze po tobie nic nie widać. (…) To wcale nie motywuje

- uczuliła Kinga Zawodnik.

Rzeczami, które utrudniają odchudzanie są też podjadanie między posiłkami i brak silnej woli. Bez samozaparcia nie możemy liczyć na sukces w zmaganiach ze zbędnymi kilogramami. Łatwo też nabawić się efektu jo-jo, o czym przekonywała się sama prowadząca program „Dieta czy cud”.

O czym pamiętać podczas odchudzania?

Kinga Zawodnik nadal nie znalazła dla siebie tej jednej, idealnej diety. Po raz kolejny zwróciła jednak uwagę, że nowy sposób żywienia powinien być urozmaicony oraz zawierać produkty dostosowane do potrzeb odchudzającej się osoby. Zanim przystąpimy do walki z kilogramami powinniśmy też sprawdzić stan naszego zdrowia.

Bardzo istotne jest właśnie zrobienie sobie podstawowych badań i wykluczenie ewentualnych chorób towarzyszących

- podkreśliła nasza rozmówczyni.

Wiadomo też, że z dietą w parze powinien iść ruch, jednak musi on być dostosowany do każdej z osób. W przypadku większej wagi pewne aktywności nie są wskazane. Dobrym pomysłem mogą być na pewno marsze i liczenie zrobionych podczas nich kroków.

Ja przeważnie tak robię ok. 9-10 tys. kroków, raz był hardcore - zrobiłam 16 tys. kroków, to było chyba z 12 km ciągiem, marszem. Oczywiście czułam wtedy kolana, czułam swoje stawy, ale się nie poddaję

- zdradziła Kinga Zawodnik.

Warto zaczynać od aktywności, która będzie trwała 20-30 minut i dopiero potem zwiększać czas.

Suplementy odchudzające – tak czy nie?

W mediach kuszą nas reklamy różnych specyfików, które teoretycznie mają przyspieszyć odchudzanie. Znaleźć je można w aptekach, drogeriach czy internecie. Co na ich temat sądzi Kinga Zawodnik, która z wykształcenia jest technikiem farmacji?

Ja staram się unikać takich rzeczy. Też nie jestem za tym, żeby sięgać od razu po jakieś takie specyfiki. Niektóre preparaty mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia, więc zanim cokolwiek weźmiemy, to ja bym proponowała po prostu skonsultować się z lekarzem czy dietetykiem i zapytać o zdanie

- przestrzegała ekspertka.

Warto więc zachować zdrowych rozsądek i nie dać się skusić magicznym specyfikom, których oferty zobaczymy.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości