Związki i seks

Kłamstwa na randkach. Jak rozpoznać nieszczerość drugiej osoby?

Związki i seks

Na pierwszej randce każdy chce zrobić na drugiej osobie jak najlepsze wrażenie. Stąd też często na takich spotkaniach pojawiają się różnego rodzaju kłamstwa. Jak rozpoznać, że mamy z nimi do czynienia? Pomocą służy profilerka Natalia Hofman.

Rodzaje kłamstw

Według naukowców każdego dnia bywamy oszukiwani nawet więcej niż 200 razy. Ma to miejsce również podczas randek, kiedy to liczy się dobre wrażenie. Jak zauważyła profilerka Natalia Hofman, kłamstwo podczas romantycznych spotkań może przybierać różne formy -od groźnych, czyli krzywdzących, po delikatne.

W większości są to białe kłamstwa, czyli dobre kłamstwa. Chcemy po prostu się podobać, chcemy drugiej osobie, trochę tak jak produkt w sklepie, przedstawić z najlepszej możliwej strony, z samych zalet i tak dalej. To powoduje, że czasami trochę naginamy tę rzeczywistość

- tłumaczyła ekspertka w Dzień Dobry TVN.

Jak podkreśliła, nie przybiera to jedynie formy werbalnej, ale też fizyczną. Chodzi o makijaż zdobiący twarz oraz ubrania, którymi tuszujemy niedoskonałości sylwetki.

Jak rozpoznać kłamstwo

Wspomniane przykłady, jak ubrania czy makijaż, nie prowadzą do niczyjego cierpienia. Bywają jednak sytuacje, gdy okazuje się, że zostaliśmy okłamani np. w sprawie stanu cywilnego.

Jak zatem rozpoznać, że ktoś podczas rozmowy z nami mija się z prawdą? Warto zwrócić uwagę na nagłą zmianę zachowania drugiej osoby.

Jeśli do tej pory utrzymywała z nami kontakt wzrokowy, rozmawiała, wszystko było w porządku, gestykulowała, uśmiechała się i nagle na pytanie "Czy nie masz przypadkiem żony?" - zaczyna milczeć, szukać odpowiedzi na pytanie, zakładać ręce na pierś, robić gest zamknięcia, (…) to są sygnały alarmujące

- wyjaśniła Natalia Hofman.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn niepokojące sygnały będą podobne. Płeć piękna może jedynie barwniej przedstawiać pewne historie czy mocniej gestykulować.

Kim są ofiary kłamców?

Bez wątpienia można mówić o notorycznych kłamcach, dla których oszukiwanie jest chlebem powszednim. Są oni mistrzami w tym co robią i z tego też powodu nawet osoby czujne mogą dać się im zwieść. Bywają jednak ludzie z natury padające ofiarami nieszczerości.

To są osoby, które po prostu są w życiu codziennym z trochę niższą samooceną, mniejszą pewnością siebie. Wtedy jest im łatwiej uwierzyć w te kłamstwa. Ja zawsze mówię, że do kłamstwa potrzeba dwojga, czyli: ktoś, kto okłamuje, ale też ktoś, kto te kłamstwa po prostu bierze do siebie. To nie jest też tak, że chcemy być oszukiwani, tylko właśnie zazwyczaj to kłamstwo niesie nam jakieś korzyści

- zaznaczyła profilerka.

Jak rozpoznać szczerość drugiej osoby

Z jednej strony mamy kłamstwo, z drugiej pozytywne emocje ze strony innej osoby. Jak możemy rozpoznać, że nasz rozmówca jest wobec nas szczery?

Myślę, że taka otwarta postawa do drugiej osoby, ciało skierowane w jej stronę, brak tutaj strachu przed kontaktem wzrokowym

- podpowiedziała Natalia Hofman.

Również uśmiech może być kojarzony z przyjacielską, miłą postawą. Jednak czasami bywa jedynie maską. Co powinno nas ostrzec?

Na przykład tylko to, że śmieją nam się same usta. Żeby uśmiech był szczery, muszą zacząć pracować mięśnie okolic oczu, czyli pojawiają się tzw. kurze łapki. Jeśli mamy szczery uśmiech, to śmieją się zarówno oczy, jaki i usta

- wytłumaczyła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Roksana Gac - co słychać u zwyciężczyni 2. edycji "Projektu Lady"? "Pozmieniały się moje priorytety"

Dwuletni Ksawery potrzebuje leku za 9,5 mln złotych. Zbiórkę na rzecz chłopca wspiera akcja Pol-Truck Expedition

Pochwała dla dziecka zbyteczna w procesie jego wychowania? Psycholożka: "Nie pomaga w poczuciu własnej wartości"

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości