Czy trzeba chwalić dzieci?
Proces wychowania dziecka to długa i często kręta droga pełna pułapek. Jego nieodzownym elementem dla wielu rodziców jest chwalenie swoich pociech. Takim sposobem wyrażają oni swoją dumę z osiągnięć malucha i chcą wzmocnić jego poczucie własnej wartości. Inne zdanie na ten temat ma psycholożka dziecięca Agnieszka Stein.
Ani pochwała nie pomaga w poczuciu sprawczości, ani nie pomaga w poczuciu własnej wartości
- powiedziała w Dzień Dobry TVN.
Co więc ma znaczenie dla latorośli?
Dziecko potrzebuje od nas potwierdzenia, że jest widziane i słyszane, ale to jest co innego niż pochwała
- wytłumaczyła.
Budowania poczucia wartości u dziecka
Według psycholożki nie ma znaczenia to, jakiego typu jest pochwała. Nadal jest to ocena, a takowa nie służy ludziom i jest przeciwieństwem poczucia wartości. Jak więc pomóc dziecku w jej budowaniu?
Poczucie własnej wartości buduje się, akceptując dziecko, słuchając uważnie tego, co mówi, wierząc mu, traktując je poważnie, poświęcając mu czas, interesując się jego perspektywą, jego przeżyciami
- objaśniła psycholożka.
Co zatem zrobić w sytuacji, gdy dziecko prosi o opinię rodzica w kwestii tego, co zrobiło? Edyta Stein stwierdziła, że takie zachowanie raczej nie wychodzi z własnej inicjatywy malucha. Może być ono efektem tego, że już niegdyś otrzymało pochwałę za jakąś rzecz i teraz oczekuje kolejnej. Ekspertka przekonuje więc, że nie warto dawać dzieciom takich ocen.
Zwłaszcza na takim etapie, kiedy najczęściej mówimy o dzieciach małych, przedszkolnych, początkowo szkolnych, kiedy trudno jest im odróżnić ocenę konkretnej aktywności, zachowania od oceny ich samych
- dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Jak to jest naprawdę z uzależnieniem od smartfonów? "Odcięcie się jest zaleceniem terapeutycznym"
Miłość matki do dziecka – jaka powinna być? A jaka nie powinna?
Psycholog o powrocie do szkół: „Zachęcam, żeby uczyć postaw prospołecznych”
Autor: Wioleta Pyśkiewicz