Zatrucie muchomorem sromotnikowym. Objawy i leczenie

muchomor czerwony
Fot. Markus Gebauer / Getty Images
Zbieranie grzybów może być wspaniałą przygodą, czasem kończy się jednak pobytem w szpitalu. Muchomor sromotnikowy z wyglądu przypomina kilka innych grzybów, dlatego – nie mając odpowiedniej wiedzy – bardzo łatwo pomylić go z innymi, zerwać, a następnie wykorzystać do celów kulinarnych. Zatrucie tym grzybem może prowadzić nawet do śmierci. Jak wyglądają objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym?

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Jedna pomyłka popełniona w lesie czasem prowadzi do bolesnych zatruć pokarmowych, a nawet do śmierci. Tak dzieje się właśnie w przypadku muchomora sromotnikowego. Trudno jest jednak postawić diagnozę, ponieważ grzyb nie posiada charakterystycznego smaku ani zapachu. Według badań śmiertelność po zjedzeniu tego grzyba wynosi nawet 95%.

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Jak wygląda zatrucie muchomorem sromotnikowym ? Charakteryzuje się ono tzw. długim okresem utajenia, co oznacza, że pierwsze objawy odnotowuje się 8-12 godzin po jego spożyciu – do tego czasu toksyny przedostają się do krwi. Objawy zatrucia są w dużym stopniu uzależnione od ilości spożytego grzyba oraz od toksyn, które się w nim znajdowały. Należy zaznaczyć, że im dłużej objawy są utajnione, tym zatrucie jest groźniejsze dla człowieka.

Pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym to zawroty i bóle głowy, oprócz tego pojawiają się także:

· nudności,

· wymioty,

· bóle brzucha,

· przyspieszone tętno,

· biegunka,

· problemy z oddychaniem.

Zdarza się, że po pewnym czasie samopoczucie ulegnie poprawie, jednak nieco później wątroba zostaje poważnie uszkodzona. Następuje druga faza zatrucia, którą można poznać po:

· osłabieniu,

· żółtaczce,

· krwawieniu z różnych otworów ciała,

· skazie krwotocznej,

· wylewach podskórnych,

· zaburzeniach świadomości (które prowadzą nawet do śpiączki).

Następnie destrukcji mogą ulec nerki oraz układ krążenia. Same objawy uszkodzenia wątroby najbardziej nasilone są 4 lub 5 dni po zjedzeniu muchomora. Może wtedy dojść do śmierci, której bezpośrednią przyczyną jest zazwyczaj: skaza krwotoczna, śpiączka lub niewydolności krążenia.

Tego rodzaju zatrucie, z jego objawami i konsekwencjami, dotyczy nie tylko muchomora sromotnikowego, ale i jego białych odmian, czyli muchomora wiosennego, jadowitego oraz cytrynowego. Na zatrucie muchomorem sromotnikowym najbardziej narażone są dzieci – a maluchom, warto zaznaczyć, nie powinno się podawać żadnych grzybów do 10. roku życia.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym – leczenie

W przypadku podejrzenia zatrucia muchomorem sromotnikowym, chora osoba natychmiast powinna udać się do lekarza, gdzie na początku przeprowadzone zostanie płukanie żołądka. Nie należy w takich sytuacjach pozbywać się swoich wymiocin – przydadzą się one do badania mikologicznego. Pacjentowi podaje się w tym czasie duże ilości węgla aktywowanego.

Jeżeli objawy wystąpiły u danej osoby wiele godzin później, należy natychmiast udać się do szpitala. Leczenie może być bardzo trudne i nie zawsze przynosi ono pożądane efekty. W przypadku nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, czasem jedynym ratunkiem jest jej przeszczep. Jeśli zatrucie nastąpiło na skutek niewielkiej dawki toksyny, przeszczep ten nie jest jednak potrzebny – pacjent przeżyje bez jego wykonywania.

Zobacz film: Grzyby w kuchni, źródło: Dzień Dobry TVN

Muchomor sromotnikowy – cechy charakterystyczne

W przypadku muchomora sromotnikowego, zatrucie zazwyczaj pojawia się w wyniku pomylenia go z innymi grzybami. Z wyglądu podobny jest do: czubajki (kani), jadalnej gąski oraz gołąbka zielonego.

Muchomora sromotnikowego najłatwiej spotkać w lasach liściastych w okresie od lipca do października. Kapelusz na początku jest wypukły, później zaś staje się płaski, a jego odcień jest zielonkawy lub oliwkowo-zielonkawy Średnica gładkiego kapelusza wynosi 7-15 cm, a na jego powierzchni czasem pojawiają się białe łatki. Blaszki mają zawsze kolor biały. Wysokość trzonu to zazwyczaj 5-11 cm, występuje on w kolorze bieli lub zieleni z zygzakowatym wzorkiem. Co więcej, u góry trzonu można zauważyć pierścień, podstawa zaś jest niewidoczna, ponieważ znajduje się przy ziemi, w kulistej pochewce.

W jaki sposób można odróżnić muchomora sromotnikowego od innych grzybów? Przede wszystkim:

· czubajki (kanie) mają kapelusz z szorstką powierzchnią, nie mają zaś pochwy,

· gąska posiada żółty trzon i blaszki,

· gołąbek zielony nie posiada pochwy ani pierścienia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości