Porady

Jak bezpiecznie zrobić zakupy w dobie koronawirusa? Tylko sprawdzone patenty

Porady

Zakupy są czynnością, która od czasu panowania pandemii COVID-19 zmieniła swój charakter. Trzeba się do nich dobrze przygotować, zaplanować, a przede wszystkim - przestrzegać higieny podczas ich wykonywania. O czym powinniśmy pamiętać, aby zachować wszelką ostrożność?

Bezpieczne zakupy

Po co te wszystkie ograniczenia, które nas dzisiaj dotyczą są wprowadzane? Po to, żebyśmy przecinali możliwe drogi szerzenia wirusa. Jak wybieramy się dzisiaj na zakupy, to musi nam przyświecać w zasadzie ta jedna podstawowa zasada, która będzie determinować wszystko, co będziemy podczas tych zakupów robić. Proszę pamiętać, że placówki handlowe dzisiaj też bardzo dbają o higienę, są tak jak wszyscy postawieni w stan alarmowy

- powiedział Tomasz Augustyniak, Pomorski Inspektor Sanitarny.

Od 1 kwietnia 2020 roku zostały wprowadzone kolejne obostrzenia związane m.in. z wykonywaniem zakupów. Sklepy mają obowiązek zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekujące.

Dezynfekowane są kasy, dezynfekowane są koszyki oraz całe zaplecze socjalne. Dodatkowo pracownicy na terenie sklepu mają przyłbice, bądź maski ochronne oraz rękawiczki

- zaznaczyła Natalia Ziółkowska, która pracuje na stanowisku kierownika sklepu.

Kilka kroków chroniących przez zakażeniem podczas zakupów

  1. 1Aby szybciej wykonać zakupy, sporządź przed wyjściem listę potrzebnych produktów.
  2. 2Wychodząc z domu, załóż maseczkę i rękawiczki.
  3. 3Na zakupy najlepiej wybrać się pieszo lub rowerem. Unikaj przemieszczania się komunikacją miejską.
  4. 4Robiąc zakupy, pamiętaj o zachowaniu odległości od pozostałych osób.
  5. 5Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą eko torby. Wtedy nie będzie potrzebne użycie wózka w sklepie.
  6. 6Możesz "podzielić" swoje dłonie na brudną i czystą. Co to oznacza? Jedną dłonią otwieraj lodówki i zamrażarki, a drugą sięgaj po produkty.
  7. 7Jeżeli masz taką możliwość, zapłać kartą.
  8. 8Po powrocie do domu umyj owoce i warzywa, dodatkowo możesz przetrzeć ściereczką i płynem dezynfekującym zapakowane produkty. Wypierz torbę - ona też potrzebuje dezynfekcji.

WAŻNE - staraj się wychodzić z domu jak najrzadziej. Wybierając się na zakupy, postaraj się zrobić je tak, aby kupione jedzenie wystarczyło ci na dłuższy czas.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości