Hobby

Wędkarstwo morskie staje się coraz popularniejsze

Hobby

Aktualizacja:
Wędkarstwo morskie

Wędkarstwo morskie to przygoda, adrenalina, a dla niektórych nawet sposób na życie. Ten typ wędkowania cieszy się coraz większym powodzeniem. Na czym polega ten fenomen?

Wędkarstwo morskie to nowoczesna, popularna odmiana połowów. Chodzi tu przede wszystkim o wyprawy na pełne morze, które przyciągają amatorów przygody i adrenaliny. Ale wędkarstwo morskie to także połowy rekreacyjne z brzegu, prowadzone na obszarach morskich naszego kraju po wniesieniu stosownych opłat.

Wędkarstwo morskie – opłaty w Polsce

Wody morskie w Polsce to nie tylko zasoby Bałtyku. To również morskie wody wewnętrzne, śródlądowe oraz morze terytorialne. Do korzystania z zasobów polskich wód morskich nie potrzeba egzaminu wędkarskiego. Wnosimy jedynie opłaty na rzecz Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego i wędkarstwo morskie staje przed nami otworem. Możemy wtedy łowić z brzegu lub innych niż statek urządzeń pływających.

Opłaty za wędkarstwo morskie

  • 7 zł – tydzień połowów
  • 11 zł – miesiąc połowów
  • 42 zł – 12 miesięcy połowów
  • 32 zł – rok połowów dla członków rodzin wielodzietnych

Jeśli chcemy wykonywać rekreacyjne wędkarstwo morskie z brzegu , powinniśmy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, dowód wpłaty oraz dokument uprawniający nas do ewentualnych zniżek. W razie kontroli należy przedstawić dowód potwierdzający wniesienie opłat.

Wędkarstwo morskie z brzegu

Kanały, nadmorskie jeziora, łowienie z plaży, falochronu, molo – wędkarstwo morskie z brzegu daje wiele ciekawych możliwości, ale też sporo od nas wymaga. Przede wszystkim chodzi o wędkę. Do uprawiania wędkarstwa morskiego potrzebny będzie nam długi kij – do 5 metrów z dużymi przelotkami. Sprzęt do wędkarstwa morskiego najlepiej od razu zabezpieczyć, by za szybko nie poddał się niszczącemu działaniu soli. Podobnie jest z kołowrotkiem, który oprócz tego musi być wytrzymały i posiadać szpulę na przynajmniej 150-metrową żyłkę (choć do wędkarstwa morskiego wytrawni wędkarze polecają raczej plecionkę) o małej średnicy, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać dalsze rzuty. Przydadzą się również ciężarki odpowiednie do możliwości naszej wędki. Jeśli będziemy korzystać z podpórek lub stojaków, najlepiej, żeby były jak najwyższe. Nisko umocowana wędka będzie narażona na zasypywanie piaskiem i zalewana wodą (ze szkodliwie działającą solą). Poza tym, kiedy linka znajduje się wysoko, z mniejszą siłą napierają na nią morskie fale i wówczas woda nie ściąga jej tak szybko do brzegu. Jakie ryby możemy łowić z brzegu na wodach morskich? Wprawdzie diabeł morski może okazać się rzadkością, ale za to flądry, płocie i okonie często mogą wpadać do siatki. Możemy liczyć również na trocie, węgorze, sandacze oraz łososia.

Wędkarstwo morskie nie tylko w Norwegii

Ulubiony kierunek Polaków na wyprawy morskie to Norwegia. Ale nie tylko wędkarstwo morskie w Norwegii cieszy się sporym powodzeniem . W Polsce także popularne są morskie wyprawy wędkarskie. I tak na przykład we Władysławowie za wypożyczenie kutra na 10-godzinny rejs możemy zapłacić 160-180 zł za osobę. W trakcie rejsu możemy oczywiście wypożyczyć profesjonalny sprzęt. Kompletna wędka kosztuje od 20 do 35 złotych. Niejednokrotnie wędkarstwo morskie wykorzystywane jest jako pretekst do organizacji imprez integracyjnych przez firmy lub wydarzeń rocznicowych (np. jako prezent urodzinowy). Do Norwegii lubimy jeździć na pstrągi, dorsze, okonie, halibuty czy szczupaki . Polecane łowiska morskie to wybrzeża Morza Barentsa, wyspy Senja czy Seiland oraz półwysep Varanger. Poza zasobnymi łowiskami i niezapomnianym wrażeniami w trakcie połowów, podziwiać można jeszcze wspaniałe krajobrazy – klifowe skały, egzotyczne fiordy, górzyste tereny.

A jak wygląda w praktyce wędkarstwo morskie w Norwegii? Na łowiska przewodnicy wiozą grupy szybkimi łodziami, które posiadają echosondy i GPS. Zlokalizowanie ławicy ryb nie stanowi więc problemu, a bywa, że po kilku godzinach połowu skrzynki w kutrach pękają w szwach od sporych rozmiarów ryb. Rekomendowane typy wędkowania to łowienie na spinning, ale z naturalną przynętą. Obowiązują restrykcyjne przepisy, dotyczące przede wszystkim limitów na niektóre gatunki ryb.

Cena za wynajem kutra to ok. 700 euro na tydzień. Sprzęt na siedem dni wypożyczymy za ok. 250 euro.

Inny oblegany kierunek wędkarstwa morskiego to Szwecja, jednak niektóre przepisy są bardziej restrykcyjne niż w Norwegii (zakaz zabierania szczupaka i sandacza, wymiary ochronne). Jeszcze bardziej spragnieni przygód wędkarze wybierają się na wyprawy wędkarskie do Rosji, Kanady czy na Kostarykę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości