Hobby

Jak narysować włosy? Ołówkiem możesz to zrobić bardzo sprawnie, krok po kroku!

Hobby

Aktualizacja:
Mężczyzna pokazuje jak rysować

Wiele osób zaczynających przygodę z rysowaniem nie może się doczekać tworzenia portretów. Ludzie to zresztą jeden z najczęstszych tematów przenoszonych na papier. To normalne, że sporo trudności może sprawić właściwe odwzorowanie twarzy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak narysować włosy, by były podobne do naturalnych. Tymczasem wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami.

Czasem warto się zastanowić, jak narysować włosy mężczyzny, a jak kobiety. Oczywiście, różnicą będzie nie tylko długość, ale również osadzenie i ułożenie na głowie. Prawdziwym wyzwaniem okaże się natomiast odwzorowanie naturalnej faktury włosa. Jeśli jednak będzie się to robić krok po kroku, cierpliwie i we właściwy sposób, efekt powinien się okazać co najmniej zadowalający.

Jak narysować włosy - o tym należy pamiętać

Wbrew pozorom, rysowanie włosów nie jest czasem prostą sprawą. Warto skorzystać z praktycznych wskazówek, dzięki którym ta sztuka stanie się o wiele przyjemniejsza. Włosy nie zawsze układają się tak samo. Podczas podejmowania prób rysowania włosów dobrze najpierw przyjrzeć się ich wyglądowi - długości, strukturze, objętości. Jak narysować włosy , by wyglądały realistycznie i znakomicie prezentowały się na stworzonym rysunku? Z pewnością przydadzą się tutaj dobrze naostrzone ołówki i odrobina zapału do pracy.

Rysowanie włosów ołówkiem - jak odpowiednio się przygotować?

Dobrze narysowane włosy zachwycają perfekcyjnym oddaniem szczegółów i precyzją wykonania. Praca nad takim rysunkiem jest jednak zawsze czasochłonna, choć jej efekty dają twórcom wielką satysfakcję. Do stworzenia idealnego rysunku włosów trzeba dobrze się przygotować . Podstawą są tutaj odpowiednie ołówki. Pomocna okaże się również gumka w ołówku, dzięki której szybko usunie się nieudane linie czy zaznaczy pojedyncze włoski w ciemniejszych partiach rysunku. Każdy, kto chce wiedzieć, jak narysować włosy ołówkiem, musi zwrócić uwagę na twardość używanych narzędzi. Podczas rysowania włosów dobrze mieć pod ręką przynajmniej jeden średniej twardości ołówek (np. HB) oraz bardziej miękkie ołówki (np. 5B, 8B). Przydatnym narzędziem może być także ołówek automatyczny, idealny do cienkich linii .

Jak narysować włosy ołówkiem - kilka przydatnych informacji

Rysowanie włosów ołówkiem dobrze rozpocząć od szkicowania osobnych pasm. Trzeba jednak pamiętać, że pasma mogą na siebie nachodzić czy się rozdwajać. Włosy najlepiej cieniować za pomocą kresek (od najtwardszego do najbardziej miękkiego ołówka). W przypadku ciemniejszych partii, idealnie sprawdzają się ołówki 5B i 8B. Trzeba też pamiętać, by pozostawiać wolne przestrzenie na uzyskanie efektu połysku. Lśniące przestrzenie należy pokryć kreskami wykonanymi przy pomocy twardego ołówka. By włosy wyglądały na rysunku przekonująco i były bardziej realistyczne, warto też pamiętać o dodaniu pojedynczych, odstających włosków (w tym celu można także zastosować gumkę w ołówku, zwłaszcza w ciemniejszych partiach rysunku).

Zobacz, jak narysować włosy dziewczyny krok po kroku

Kobiece włosy dzielą się na różne typy. Jedne panie wyróżniają się włosami gładkimi, inne natomiast mogą poszczycić się pięknymi lokami. Każdy rysunek włosów należy zacząć od naszkicowania konturów (w tym celu dobrze sprawdzi się ołówek HB). Następnie trzeba skupić się na obszarze, od którego rozpocznie się cieniowanie. Każdy kosmyk włosów rysujemy osobno, co wymaga zwykle cierpliwości. Linie włosów mają zawsze początek i koniec, o czym trzeba pamiętać w czasie wykonywania rysunków. Skupiając się na tym, jak narysować włosy dziewczyny krok po kroku, dobrze pamiętać, by pracę rozpocząć od ołówka HB . Kiedy wybrany kosmyk włosów jest już zaznaczony delikatnymi liniami, można rozpocząć dalsze cieniowanie. W miejscach, w których włosy powinny być ciemniejsze, pomocne będą ołówki o miękkim graficie. Przyciemniane można rozpocząć od ołówka 4B lub 5B. By jeszcze bardziej wzmocnić cienie, dobrze sięgnąć po ołówek o miękkości 8B. W ten sposób, pasmo po paśmie, można stworzyć naprawdę precyzyjny rysunek kobiecych włosów.

Jak narysować włosy mężczyzny - cenne wskazówki

Męskie fryzury są zwykle o krótsze niż w przypadku włosów pań. Jeśli rysuje się włosy mężczyzny, należy rozpocząć od konturu. Wykonany szkic można następnie podzielić na mniejsze pasma . Wypełnianie rysunku dobrze zacząć od krawędzi. W tych miejscach włosy są zwykle krótsze. Do ich wykonania najlepiej sprawdzają się średniej twardości ołówki (HB, 2B). Po wykonaniu pierwszej warstwy kresek warto wprowadzić ciemniejsze kreski za pomocą miękkiego ołówka . Nie zaszkodzi też odpowiednio zaakcentować obszar przy czole i w środkowej części głowy - włosy tam są zwykle dłuższe niż włoski po bokach. Skupiając się na tym, jak narysować włosy mężczyzny , trzeba zawsze pamiętać, że ważna jest przede wszystkim cierpliwość. Rysowanie poszczególnych włosków wymaga dobrej obserwacji oraz nakładu czasu, aby stworzony rysunek był naprawdę zachwycający. Czasem potrzeba też odrobiny ćwiczeń, by móc uzyskać zadowalający efekt. Nigdy nie można się poddawać - kluczem do sukcesu jest w końcu dobre nastawienie i wykonywanie jak największej ilości rysunków. Każdy kolejny będzie wyglądał coraz lepiej!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości