Hobby

  Hobby

  Leszcz to bardzo smaczna i zdrowa ryba, choć wędkarze polują na nią nie tylko z powodu jej wartości odżywczych, ale też dla samej przyjemności wędkowania i satysfakcji z połowu. Aby mieć szansę złowienia tej ryby, trzeba odpowiednio przygotować zestaw na leszcza.

  Żyłka wędkarska to podstawowy element wyposażenia wędkarskiego, a z drugiej strony element najczęściej ulegający uszkodzeniom. Podstawowe elementy, które spełniać musi żyłka wędkarska, to wytrzymałość, dobra jakość i świeżość.

  Szykując się do polowania na sandacza, trzeba wybrać odpowiedni wobler, który zwiększy szanse na dobry połów. Musi być on dobrany odpowiednio do łowiska (rzeki lub jeziora), a także do kształtu dna.

  Wobler to słowo pochodzące z języka angielskiego (wobble - telepać się). Bardzo dobrze oddaje jego charakterystyczną “pracę”, czyli sposób poruszania się w wodzie. Wobler to sztuczna przynęta na drapieżne ryby. Z wyglądu podobna jest do owadów, płazów, małych ryb, które są naturalnym pokarmem drapieżników.

  Wybierając się na ryby, należy zadbać również o odpowiedni strój. Dobrze dobrany ma za zadanie zapewnić wędkarzowi komfort i bezpieczeństwo. Każda część garderoby, w tym koszulka wędkarska, powinna być przemyślana i wygodna. Istotny jest zarówno wybór tkaniny, jak i kolor.

  Sum to ryba trudna do złapania, do tego bardzo waleczna. Niewątpliwie to jedna z najbardziej wymagających zdobyczy w wędkarstwie śródlądowym. Kołowrotek, który wybierzemy na suma, musi być bardzo wytrzymały. Wszystkie elementy powinny działać precyzyjnie i skutecznie. Podstawą jest bardzo dobrze działający hamulec, a także duża szpula, która umożliwia nawinięcie nawet kilkuset metrów żyłki lub plecionki.

  Forsycja to krzew ozdobny o pięknych, żółtych kwiatach, które porastają liczne pnącza. Popularny gatunek rośliny, jakim jest forsycja pośrednia jest łatwy w uprawie, dlatego z jej sadzeniem powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Jedyne, czego oczekuje forsycja, to cięcie we właściwy sposób.

  Frezje to drobne rośliny, które przyciągają wzrok swoimi wyrazistymi kolorami. Bukiet frezji doskonale sprawdzi się na różne okazje, te rośliny mogą być również uzupełnieniem innych, większych elementów wiązanki. Mimo że kwiaty frezje nie są odporne na mróz, można je uprawiać w warunkach szklarniowych przez cały rok.

  Glicynia pięknie prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Glicynia chińska (inaczej glicynia japońska) i glicynia kwiecista, czyli dwie najpopularniejsze odmiany, zachwycają efektownymi pędami z bujnym kwiatostanem, które finezyjnie zwisają wzdłuż odpowiednio przygotowanej podpory, np. pergoli.

  Gardenia jest popularną, choć niełatwą w uprawie ozdobą wielu domów. Gardenia, jako kwiat doniczkowy, w lecie może stać na balkonie czy tarasie, by w zimie prezentować swoje wdzięki w domowym zaciszu. Kwiat gardenia sprawia, że wnętrza są piękniejsze, a jednocześnie wypełniają się przyjemnym zapachem.

  Hortensja ogrodowa to kwiat ozdobny, który może pochwalić się kolorowym, dużym kwiatostanem. Decydując się na tę rozłożystą roślinę, można wybierać spośród wielu jej odmian, idealnych do udekorowania terenu wokół domu.

  Krzewuszka to krzew o pięknych, kolorowych kwiatach przypominających dzwonki. Jej atutem jest przede wszystkim duża ilość kwiatów i wyraziste kolory. Rozłożyście kwitnąca krzewuszka cudowna często spełnia funkcję ozdobną w ogrodzie, w parkach lub na miejskich trawnikach.

  Lobelia przylądkowa to ozdobna roślina o drobnych kwiatach, którą można uprawiać na balkonie czy tarasie. Świetnie radzi sobie zarówno posadzona do gruntu, jak i trzymana w doniczce. Lobelia zwisająca jest bardzo efektowna (ma kulistą strukturę), dlatego często umieszcza się ją w podwieszanych donicach przed domem.

  Lilia to kwiat ceniony zarówno w przypadku uprawy doniczkowej, jak i ogrodowej. Lilia drzewiasta należy do jej najbardziej efektownych rodzajów. Dzięki swoim dużym, kolorowym kwiatom świetnie prezentuje się w ogrodzie. Zachwycająca jest także ich wysokość, która może wynosić nawet 2,5 metra.

  Modrzew należy do roślin iglastych, dlatego jego główną cechą charakterystyczną są gęsto rozsiane pączki złożone z krótkich, miękkich igieł. Drzewo zrzuca je na zimę, by na wiosnę odrodzić się od nowa – jest to rzadka właściwość, dzięki której modrzew staje się coraz bardziej popularną ozdobą ogrodu.

  Kaktus to powszechnie rozpoznawalna roślina, jednak nie każdy wie, że do grupy kaktusowatych należy bardzo wiele roślin. Jedną z nich jest sukulent Rhipsalis cassutha, czyli kwiat patyczak. To doskonała propozycja dla wszystkich zapracowanych – patyczak jest bowiem niewymagający w pielęgnacji.

  Malwa ma charakterystyczny wygląd, dlatego ciężko pomylić ją z inną ogrodową rośliną. Na wysokiej łodydze rosną duże, dzwonkowate kwiaty w różnych kolorach. Malwa jako kwiat nie jest wymagająca w uprawie, dlatego zakwita w wielu miejscach, nawet na glebach mało urodzajnych.

  Maciejka to kwiat posiadający około 30 odmian. Roślina należy do grona ulubionych kwiatów wielu ogrodników, gdyż pięknie pachnie oraz stanowi atrakcyjną ozdobę zarówno balkonu, jak i ogrodu. Poznaj najważniejsze zasady uprawy maciejki.

  Monstera, wykorzystywana jako roślina ozdobna i pokojowa, cieszy się dużą popularnością. Jest łatwa w uprawie, dlatego jej pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Kwiat monstera ze względu na swój rozmiar preferuje duże pomieszczenia, ale za to odwdzięcza się pięknym, zachwycającym gości wyglądem.

  Niecierpek to roślina o pięknych, kolorowych kwiatach. Stanowi doskonałą ozdobę nie tylko przydomowych ogródków, ale również tarasów i balkonów. W zależności od rodzaju, może być uprawiany także w domu. Niecierpki różnią się między sobą kolorami, wysokością czy pokrojem. W jakich odmianach występują i jak należy je pielęgnować?

  Obok platana nie da się przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli nasz wzrok przykuje platan klonolistny. To niesamowicie okazałe drzewo o ciekawym wyglądzie może wzbogacić nasz ogród. Jakie są odmiany platana, jak o niego dbać, na jakie zagrożenia możemy się natknąć przy jego uprawie?

  Truskawka to jeden z symboli lata w Polsce. Jest smaczna, bardzo zdrowa i można wyczarować z niej wiele wspaniałych deserów. A gdyby tak przenieść ją na własny balkon? Nic trudnego, wystarczy posadzić truskawkę pnącą. W naszym artykule przedstawiamy zarówno dobrze nam znaną truskawkę tradycyjną, jak i wspomnianą – truskawkę pnącą. Zapraszamy!

  Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa. Jej głównymi atutami są ozdobne liście, a także wysoka odporność na niekorzystne warunki. Choć kwiat ten przetrwa prawie wszystko, warto znać zasady jego hodowania. O czym należy pamiętać, decydując się na uprawę zamiokulkasa w domu?

  Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?

  Bugenwilla to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Roślina wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dzięki czemu stanowi oryginalną ozdobę. W Polsce można kupić dwa rodzaje bugenwilli: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Czym charakteryzują się te gatunki i jak należy je pielęgnować?