Pasją prezentera pogody Maćka Dolegi jest majsterkowanie, dlatego poprosiliśmy go, aby podpowiedział, jaki prezent świąteczny ucieszy kogoś, kto ma takie samo hobby, co on.
Marek Haisig jest właścicielem pałacu w Gorzanowie. Według Pana Marka kupienie dobrego samochodu jest zbyt banalne, dlatego postanowił kupić pałac. Budynek ma 7 tys. metrów kwadratowych, 187 komnat i 4 dziedzińce. Ile potrzeba pracy, by odrestaurować pałac? Jakie Pan Marek ma plany wobec pałacu w Gorzanowie? Sprawdziła to Dorota Wellman.
Świąteczne odliczanie czas zacząć! Przydatny będzie do tego kalendarz adwentowy. Jak go samodzielnie zrobić? Z dekoratorką Elżbietą Lepianką rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Dawanie prezentów jest bardzo przyjemne. A jeśli są to prezenty zrobione ręcznie – wtedy satysfakcja jest jeszcze większa. Jaki podarunek można wydziergać z włóczki? Co zrobić z filcu i cekinów? O swoich pomysłach na ręcznie zrobione prezenty mówiła w Dzień Dobry TVN dekoratorka Katarzyna Sobczyk.
Grzyby blaszkowe w Polsce występują dość licznie. Wiele popularnych odmian jest chętnie wykorzystywanych w kuchni. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać trujące grzyby blaszkowe, aby przez przypadek nie włożyć ich do garnka.
Borowik to jeden z najbardziej lubianych grzybów. Jego wyjątkowy zapach i aromat wzbogaca smak wielu potraw. Istnieje jednak kilka odmian tego grzyba, które uważane są za niejadalne.
Bryczesy powinny spełniać przede wszystkim swoje zadanie, czyli zapewniać komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dobrze dopasowane, elastyczne i niekrępujące ruchów – mają chronić wewnętrzną stronę nóg przed otarciami. Na wybór bryczesów składa się kilka czynników, m.in stopień zaawansowania naszej jazdy. To w efekcie przekłada się na to, jaki lej powinny mieć bryczesy – pełny czy częściowy.
Amur biały to przedstawiciel gatunku karpiowatych. Jest obiektem pożądania przez wędkarzy, ze względu na swoje imponujące rozmiary. Nie jest rybą prostą do złowienia, bowiem cechuje się sprytem i ostrożnością. Sprawdź co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się na wędkowanie. Gdzie zamieszkują amury i na co dają się złapać?
Dzięki grupie absolwentów AGH w Krakowie budowanie robotów stanie się, już wkrótce, znacznie prostsze! Stworzyli oni RoboCore czyli "serce" robota, które każdy domorosły twórca robotów będzie mógł wykorzystać jako podstawę do zbudowania swojego urządzenia. O możliwościach i przyszłości tej nowatorskiej technologii rozmawialiśmy z jej współtwórcą Dominikiem Nowakiem i dziennikarzem naukowym Karolem Wójcickim.
Przyszła jesień, a z nią nadszedł czas na robienie figurek z kasztanów i żołędzi. Czy to prawda, że ich tworzenie zaspakaja następujące potrzeby psychiczne: obcowania z przyrodą, wyrażenia siebie w akcie twórczym, posiadania pociesznych miniaturowych przyjaciół, posiadania potomstwa, które nie sprawia kłopotów i otaczania się niemymi świadkami swojej moralnej i fizycznej degrengolady? ;) Zapytaliśmy o to trenera biznesu Miłosza Brzezińskiego. A co daje nam turlanie kasztana?
W kawiarence na rogu Hożej i Marszałkowskiej Katarzyna Olubińska spotkała się z Agnieszką Dalecką, która prowadzi blog o szyciu. Blogerka pokazała, jak własnoręcznie zrobić workoplecak, hit ostatnich sezonów. Wygodny, pakowny i prosty w obsłudze. Co jest nam do tego potrzebne? I od czego zacząć?
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali robota, który gra na ukulele. UkuRobot, bo tak się nazywa, potrafi zagrać różne motywy muzyczne ze znanych filmów. Zobaczcie, co zagrał w Dzień Dobry Wakacje i poznajcie jego konstruktorów: Adriana Gołąba, Jakuba Grelę, Mateusza Guzika i Łukasza Jurczaka - studentów z AGH. Ile pracowali nad tym robotem? Dlaczego wybrali akurat ukulele? Czy planują skonstruowanie kolejnych robotów, które będą grać także na innych instrumentach?
Już dziś o 13.00 wystartuje pierwsza w historii misja, która wykona badania wnętrza Marsa! O szczegółach misji Insight i roli jaką odegra w niej polskie urządzenie "Kret HP3", opowiedzieli nam, w Dzień Dobry TVN, popularyzator - nauki Karol Wójcicki i Tomasz Kuciński, wiceprezes firmy Astronika, która zaprojektowała i zbudowała Kreta.
Znany aktor, dziennikarz i reżyser zostali zakładnikami. Na szczęście to tylko kurs, podczas którego uczyli się, jak funkcjonować poza granicami kraju w warunkach zagrażających ich życiu. Co sprawiło, że zdecydowali się na udział w tym kursie? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Nasz gość dr Grzegorz Słowik, fizyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, wraz z międzynarodową grupą naukowców odkrył, że w chmurach Wenus może istnieć życie! Tę tezę bada teraz NASA, która przygotowuje specjalną misję na Wenus, by sprawdzić te rewelacje.
2 kwietnia z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała gigantyczna rakieta Falcon 9, a my Polacy mieliśmy w tym niezwykłym przedsięwzięciu udział. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jacka Kośca, dyrektora Programu Kosmicznego w Creotech, który opowiedział nam o tej misji. Jaka jest rola Polków w misji? Co Jacek Kosiec sądzi o załogowych lotach kosmicznych w dalekie zakątki kosmosu? - Myślę, że wydarzy się to. W perspektywie kilkunastu lat ludzie wylądują na Marsie. Zasadnicze pytanie jest: po co i co chcemy osiągnąć? - mówił w Dzień Dobry TVN dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech.
W środę 14 marca zmarł Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. Stephen Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej. Był najbardziej znanym na świecie naukowcem i popularyzatorem nauki. W prosty i zrozumiały sposób potrafił wytłumaczyć tajniki wszechświata i fizyki kwantowej. Był też jednym z pierwszych fizyków, którzy znaleźli drogę do mediów. W jaki sposób? Porozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z dr Jakubem Bochińskim, kierownikiem Edukacji Centrum Nauki Kopernik.
Kilka dni temu Kamil Liedke i Maciej Szyszka z Poznania weszli na Kasprowy ubrani jedynie w letnie szorty. Panowie chcieli udowodnić, że zimno kontrolowane jest dla naszego zdrowia wręcz wskazane. Jak długo przygotowywali się do tego wejścia? Jak hartowali organizm? Bartek Jędrzejak opowiedział też o pogodzie na najbliższe dni. Okazuje się, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa...
Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi osoby te miały związek. Okazuje się, że można je znaleźć na internetowych aukcjach, od kości papieża z XI wieku po płótno otarte o ciała św. Teresy. Ceny sięgają nawet 15 tys zł! Okazuje się, że relikwie kupują zwłaszcza księża do swoich parafii. Dlaczego relikwie są tak dla nich ważne? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ks. Piotra Sadkiewicza i socjolog dr Agnieszkę Bukowską.
Zimowa wyprawa na K2 trwa. W tym tygodniu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli na wysokość 7400 m n.p.m. Po dwóch nocach spędzonych w obozie zeszli do bazy, by zregenerować siły. W sobotę w mediach pojawił się komunikat, który wywołał ogromną sensację. Denis Urubko bez poinformowania kierownictwa wyprawy, samodzielnie wyruszył z bazy, by zdobyć szczyt K2. Redaktorka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zapytała kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, co się wydarzyło w obozie, skąd ta decyzja Urubko.
W słoikach można nie tylko przechowywać produkty spożywcze. Szklane pojemniki po przetworach mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekspertkę od dekoracji Elżbietę Lepiankę, która pokazała, jak w kreatywny sposób można wykorzystać słoiki.
W Zabrzu z Jarosławem Botorem, polskim himalaistą i ratownikiem medycznym, który brał udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, spotkał się Mateusz Hładki. Dlaczego członkowie polskiej wyprawy na K2 postanowili zmienić trasę podejścia na szczyt? Jak dużym zagrożeniem dla himalaistów są spadające kamienie i czy wszyscy w ekipie mają przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy?
Elisabeth Revol: "Docieramy na szczyt, on mówi, że nic nie widzi, więc mówię - ok, oprzyj się na moim ramieniu, idziemy. Byliśmy na 8000 m. Na szczycie nie zostaliśmy nawet sekundy, ratowaliśmy życie. (...) Jeszcze w Pakistanie zapytano mnie czy wrócę kiedyś w Himalaje, odpowiedziałam, że tak. (...) To jest coś, co we mnie tkwi. Potrzebuję takich wypraw". Zobaczcie jak wyglądały kulisy wejścia na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.
To dzięki niemu karkołomna akcja ratunkowa na Nanga Parbat zakończyła się sukcesem. Denis Urubko uratował nie tylko Élisabeth Revol. Na swoim koncie ma wiele akcji ratunkowych. Stąd też nazywany jest jednym z najsilniejszych wspinaczy świata. Kim jest Denis Urubko? Urodzony w Rosji polski himalaista w rekordowym czasie, zdobył wszystkie szczyty Himalajów i Karakorum. Jak to się stało, że został Polakiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy przyjaciela Denisa - Bogusława Magrela.
Właściciel jednego ze sklepów w Bolesławcu handlował hitlerowskimi pamiątkami. Czy sprzedaż takich towarów jest w Polsce legalna? A posiadanie do celów prywatnych? Sprawdziliśmy to.
Czym są algorytmy, jak działają i w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym życiu? Jak to się dzieje, że programy są w stanie przewidzieć nasze wybory lub zaproponować muzykę albo film, który nam się spodoba? O sztucznej inteligencji, z którą mamy do czynienia na co dzień, rozmawialiśmy z Aleksandrą Przegalińską - badaczką nowych technologii z MIT w Bostonie.
Są mężczyźni, którzy niechętnie naprawiają usterki w domu, nawet te najdrobniejsze. Zostawiają to swoim partnerkom. Czy to wynik emancypacji? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel i aktora Jacka Rozenka. Jak zmienić takie zachowanie panów?
Chcesz komuś dać płaski prezent, ale nie wiesz, w co go zapakować? Ta rada jest dla ciebie.
Alicja Rzeczkowska, Sylwia Czubkowska i Barbara Sowa odnawiają, malują, wiercą, kleją i wbijają gwoździe. W Dzień Dobry TVN pokazały nam, jak wykonać świąteczne ozdoby i dekoracje. Wykorzystały do tego materiały, na które nie są potrzebne specjalne nakłady finansowe.
Alicja Sprytna po przejrzeniu zawartości szafy stwierdziła, że brakuje jej świątecznej garderoby. Na nowe ubrania nie miała pieniędzy, postanowiła więc nadać tym starym świątecznego oblicza. Jakich przedmiotów potrzebowała do przerobienia zwykłego swetra na sweter świąteczny?