2 kwietnia z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała gigantyczna rakieta Falcon 9, a my Polacy mieliśmy w tym niezwykłym przedsięwzięciu udział. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jacka Kośca, dyrektora Programu Kosmicznego w Creotech, który opowiedział nam o tej misji. Jaka jest rola Polków w misji? Co Jacek Kosiec sądzi o załogowych lotach kosmicznych w dalekie zakątki kosmosu? - Myślę, że wydarzy się to. W perspektywie kilkunastu lat ludzie wylądują na Marsie. Zasadnicze pytanie jest: po co i co chcemy osiągnąć? - mówił w Dzień Dobry TVN dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech.
W środę 14 marca zmarł Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. Stephen Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej. Był najbardziej znanym na świecie naukowcem i popularyzatorem nauki. W prosty i zrozumiały sposób potrafił wytłumaczyć tajniki wszechświata i fizyki kwantowej. Był też jednym z pierwszych fizyków, którzy znaleźli drogę do mediów. W jaki sposób? Porozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z dr Jakubem Bochińskim, kierownikiem Edukacji Centrum Nauki Kopernik.
Kilka dni temu Kamil Liedke i Maciej Szyszka z Poznania weszli na Kasprowy ubrani jedynie w letnie szorty. Panowie chcieli udowodnić, że zimno kontrolowane jest dla naszego zdrowia wręcz wskazane. Jak długo przygotowywali się do tego wejścia? Jak hartowali organizm? Bartek Jędrzejak opowiedział też o pogodzie na najbliższe dni. Okazuje się, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa...
Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi osoby te miały związek. Okazuje się, że można je znaleźć na internetowych aukcjach, od kości papieża z XI wieku po płótno otarte o ciała św. Teresy. Ceny sięgają nawet 15 tys zł! Okazuje się, że relikwie kupują zwłaszcza księża do swoich parafii. Dlaczego relikwie są tak dla nich ważne? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ks. Piotra Sadkiewicza i socjolog dr Agnieszkę Bukowską.
Zimowa wyprawa na K2 trwa. W tym tygodniu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli na wysokość 7400 m n.p.m. Po dwóch nocach spędzonych w obozie zeszli do bazy, by zregenerować siły. W sobotę w mediach pojawił się komunikat, który wywołał ogromną sensację. Denis Urubko bez poinformowania kierownictwa wyprawy, samodzielnie wyruszył z bazy, by zdobyć szczyt K2. Redaktorka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zapytała kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, co się wydarzyło w obozie, skąd ta decyzja Urubko.
W słoikach można nie tylko przechowywać produkty spożywcze. Szklane pojemniki po przetworach mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekspertkę od dekoracji Elżbietę Lepiankę, która pokazała, jak w kreatywny sposób można wykorzystać słoiki.
W Zabrzu z Jarosławem Botorem, polskim himalaistą i ratownikiem medycznym, który brał udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, spotkał się Mateusz Hładki. Dlaczego członkowie polskiej wyprawy na K2 postanowili zmienić trasę podejścia na szczyt? Jak dużym zagrożeniem dla himalaistów są spadające kamienie i czy wszyscy w ekipie mają przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy?
Elisabeth Revol: "Docieramy na szczyt, on mówi, że nic nie widzi, więc mówię - ok, oprzyj się na moim ramieniu, idziemy. Byliśmy na 8000 m. Na szczycie nie zostaliśmy nawet sekundy, ratowaliśmy życie. (...) Jeszcze w Pakistanie zapytano mnie czy wrócę kiedyś w Himalaje, odpowiedziałam, że tak. (...) To jest coś, co we mnie tkwi. Potrzebuję takich wypraw". Zobaczcie jak wyglądały kulisy wejścia na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.
To dzięki niemu karkołomna akcja ratunkowa na Nanga Parbat zakończyła się sukcesem. Denis Urubko uratował nie tylko Élisabeth Revol. Na swoim koncie ma wiele akcji ratunkowych. Stąd też nazywany jest jednym z najsilniejszych wspinaczy świata. Kim jest Denis Urubko? Urodzony w Rosji polski himalaista w rekordowym czasie, zdobył wszystkie szczyty Himalajów i Karakorum. Jak to się stało, że został Polakiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy przyjaciela Denisa - Bogusława Magrela.
Właściciel jednego ze sklepów w Bolesławcu handlował hitlerowskimi pamiątkami. Czy sprzedaż takich towarów jest w Polsce legalna? A posiadanie do celów prywatnych? Sprawdziliśmy to.
Czym są algorytmy, jak działają i w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym życiu? Jak to się dzieje, że programy są w stanie przewidzieć nasze wybory lub zaproponować muzykę albo film, który nam się spodoba? O sztucznej inteligencji, z którą mamy do czynienia na co dzień, rozmawialiśmy z Aleksandrą Przegalińską - badaczką nowych technologii z MIT w Bostonie.
Są mężczyźni, którzy niechętnie naprawiają usterki w domu, nawet te najdrobniejsze. Zostawiają to swoim partnerkom. Czy to wynik emancypacji? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel i aktora Jacka Rozenka. Jak zmienić takie zachowanie panów?
Chcesz komuś dać płaski prezent, ale nie wiesz, w co go zapakować? Ta rada jest dla ciebie.
Alicja Rzeczkowska, Sylwia Czubkowska i Barbara Sowa odnawiają, malują, wiercą, kleją i wbijają gwoździe. W Dzień Dobry TVN pokazały nam, jak wykonać świąteczne ozdoby i dekoracje. Wykorzystały do tego materiały, na które nie są potrzebne specjalne nakłady finansowe.
Alicja Sprytna po przejrzeniu zawartości szafy stwierdziła, że brakuje jej świątecznej garderoby. Na nowe ubrania nie miała pieniędzy, postanowiła więc nadać tym starym świątecznego oblicza. Jakich przedmiotów potrzebowała do przerobienia zwykłego swetra na sweter świąteczny?
Już wkrótce odbędzie się wielka aukcja, na której zaprezentowanych zostanie ponad 100 dzieł sztuki. Pośród nich dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz. W studiu Dzień Dobry TVN Iwona Büchner-Grzesiak zaprezentowała nam obrazy, które będzie można wylicytować.
Zbliżają się Święta, czas więc pomyśleć o choince. W Dzień Dobry TVN Ula Chincz i stolarz Darek Wardziak pokażą, jak wykonać choinkę, która zmieści się w małym mieszkaniu i zadowoli minimalistę.
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie miał nigdy problemu ze znalezieniem bazylii w szafce z przyprawami. Co zrobić z ziołami, które latem stały na balkonie? Oba te problemy w kawiarence Dzień Dobry TVN rozwiązała Ula Chincz i jej gość - stolarz Dariusz Wardziak. Razem pokazali, jak zrobić piękny stojak na przyprawy i świeże zioła.
Miniekosystemy zamknięte w słoikach podbijają serca fanek i fanów DIY na całym świecie. Jak wykonać las w słoiku? Który rodzaj słoja będzie najlepiej się sprawdzał i trzeba go jakoś specjalnie przygotować? Co musi się tam znaleźć zanim do środka wsypiemy ziemię i zasadzimy rośliny? I jak dbać o las w słoiku? W Dzień Dobry TVN Ula Chincz i prowadząca warsztaty biophilic design Anna Piotrowska wykonały swoje własne lasy, które będą cieszyć oko przez długi czas.
Nasi goście: „SLAB” i „RATS” to piloci polskich myśliwców F-16. Dlaczego nie możemy zdradzić ich imion, nazwisk ani stopni wojskowych? Jak zaczęła się ich przygoda z lotnictwem i co trzeba zrobić, jaką drogę przejść, żeby zostać pilotem "eFa"? Czy pilotowanie tak szybkich samolotów ma skutki uboczne dla zdrowia? Cały reportaż o bazie w Krzesinach i pilotach F-16 będzie można zobaczyć w programie „Uwaga” o 19:40! Zapraszamy.
Jimi Ogden w programie "Rzeczy Od-Nowa" pokazuje, jak przywrócić życie starociom, jak samemu zaprojektować i zrobić designerskie meble oraz jak ze śmieci stworzyć coś naprawdę unikalnego. Wszystko to robi znakomicie. A jak sobie poradził z odnowieniem szafki i biurka, z którymi przyjechała do niego dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz? Na renowację mebli miał dwie godziny. Zobaczcie efekty.
Karmniki pomagają ptakom przetrwać trudny zimowy czas. Jak je wykonać samemu? Stolarza Darka Wardziaka zapytała o to prezenterka pogody Dorota Gardias. A jak jej poszła budowa budki dla ptaków?
Wittenberga. Na spacer śladami Marcina Lutra, Łukasza Radwana i kamerę Dzień Dobry TVN, zabrał Bernhard Naumann. Pokazał nam m.in. słynne drzwi, do których Luter przybił swoje 95 tez. Jak wyglądało życie prywatne doktora teologii, które z jego tez były najbardziej przełomowe? Dlaczego jego postać do dziś wzbudza ogromne kontrowersje?
Uma Thurman, Russell Crowe, Clive Owen i Meg Ryan - to tylko niektórzy z aktorów, z którym Sławomir Idziak współpracował. Jest autorem zdjęć do ponad 70 filmów. Był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu". Z operatorem filmowym, reżyserem i scenarzystą Sławomirem Idziakiem spotkał się w Krakowie Mateusz Hładki, by porozmawiać o Spring Open.
Czy można zobaczyć dźwięk? Postanowiliśmy to sprawdzić wspólnie z Krystyną Czubówną i jej wnuczkami: Zosią i Helenką. Poznajcie kilka prostych eksperymentów, które odpowiedzą nam na to pytanie. Przeprowadźcie je w domu ze swoimi dziećmi.
Słomki, kawałek sznurka i patyczki do szaszłyków - tyle wystarczy aby zrobić latawiec. Monika Mrozowska powiedziała Olivierowi Janiakowi jak to wszystko ze sobą połączyć, aby poleciało.
Anna Senkara spotkała się z Sophią, która została twarzą cyklu programowego "Być człowiekiem" w BBC Earth. Co robot myśli o ludziach, czym się interesuje i ... jakie ma plany na przyszłość? O przyszłości sztucznej inteligencji opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN Aleksandra Przegalińska - badaczka nowych technologi z MIT w Bostonie. Czym właściwie jest sztuczna inteligencja. Czy może okazać się niebezpieczna?
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego olbrzymie kontenerowce utrzymują się na wodzie? Jak to się dzieje, że te ciężkie statki nie idą na dno? Tematem gęstości i wyporności zajęły się Krystyna Czubówna oraz Zosia i Helenka, a w studiu Dzień Dobry TVN o różnicach między wodą słoną i słodką opowiedziała nam Monika Borecka z Centrum Nauki Kopernik.
Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki przez 100 lat był uznany za zaginiony. W 2012 roku odnalazł się w Ameryce Południowej. Teraz prywatny kolekcjoner wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza: 2,3 mln zł. Centa estymowana: 3,5 - 4 mln złotych. Ile wart jest obraz? Jaka jest jego historia i jaką scenę z historii Polski opowiada? Dlaczego jego sprzedaż to tak duże wydarzenie w świecie kolekcjonerów sztuki? O tym w Dzień Dobry TVN prezes domu aukcyjnego, w którym dzieło będzie licytowane Juliusz Windorbski.
Do Andrzeja i Anny dołączył robot EuGenius, który twierdzi, że "chodził z R2-D2 do jednaj klasy". Jak Wam się podoba nasz elektroniczny prowadzący? :)