Hippika – czym jest ten wyjątkowy sport?

Aktualizacja:
Dziewczynka całuje konia

Nauka jazdy konnej staje się coraz bardziej popularną formą aktywności i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Czym jest hippika? Jakie są jej zalety?

Hippika to nic innego niż sportowe uprawianie jazdy konnej, czyli inaczej jeździectwo. Nazwa pochodzi od greckiego słowa “hippike ”, co oznacza “biegłość w jeździe konnej”.
Jeszcze do niedawna wydawało się, że jazda konna jest sportem “dla wybranych”. Wynikało to z niewielkiej ilości ośrodków jeździeckich i wysokich kosztów związanych z uprawianiem tego sportu. Teraz jazda konna staje się coraz bardziej modna i dostępna dla każdego. Przybyło miejsc oferujących naukę jazdy, popularyzowane są zawody i wyścigi konne, organizowane tzw. “wakacje w siodle”, a sprzęt do jazdy konnej staje się tańszy. To jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych sposobów na kontakt z naturą. Hippika zdobywa coraz więcej zwolenników – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Hippika – kiedy powstała?

Za początek jeździectwa uważa się czasy, w których konie zostały udomowione – było to ok. 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. W starożytnym Rzymie na hipodromach organizowane były wyścigi powozów. Już wtedy pojawił się także zawód nauczyciela jazdy konnej . W Atenach i Sparcie konie były bardzo istotne – podczas igrzysk organizowano wówczas zawody konne.
Za ojczyznę współczesnego jeździectwa uważa się Włochy. To właśnie tam, a dokładnie w Neapolu, powstały pierwsze ośrodki nauki jazdy konnej . Jeżeli chodzi o nasz kraj, to polskie jeździectwo było na niezwykle wysokim poziomie aż do XIX wieku – potem historia i kolejne wojny zniszczyły ten dorobek. Do łask jeździectwo zaczęło wracać dopiero pod koniec lat 80-tych.

Hippika i jej rodzaje

Jeździectwo to termin określający wszystkie sporty konne . W ramach hippiki wyróżnia się aż siedem dyscyplin, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Są to: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, Wszechstronny konkurs konia wierzchowego (tzw. WKKW), powożenie, western riding, woltyżerka i rajdy długodystansowe. Trzy pierwsze dyscypliny należą do sportów olimpijskich.

Hippika – jak zacząć?

Jazda konna wymaga wysiłku, ciężkiej pracy i cierpliwości, dokładnie tak, jak każdy inny sport. Wbrew pozorom, “siedzenie na koniu” nie ma nic wspólnego z odpoczynkiem. Jazda konna stymuluje niemal wszystkie mięśnie i wymaga odpowiedniej kondycji – to jednak nie wszystko.
Rozpoczynając swoją przygodę “w siodle”, warto mieć na uwadze, że to jednak coś więcej niż zwykły sport. Najważniejszym elementem nauki jest bowiem nawiązanie pozytywnej więzi z wierzchowcem. Wymaga to od jeźdźca cierpliwości, konsekwencji, spokoju, opanowania i pozytywnego nastawienia. Odpowiednio traktowany koń odwdzięczy nam się niesamowitą lojalnością i przyjaźnią.
Jazda konna wymaga też odpowiedniego stroju – choć nie trzeba inwestować od razu w nowy, profesjonalny sprzęt. Najważniejszy jest toczek, który będzie chronił naszą głowę. Niezbędne są też wysokie buty i dopasowane spodnie, najlepiej bryczesy, które są pozbawione szwów i mają specjalne wzmocnienia na wysokości kolan, chroniące przed otarciami.

Czy hippika jest korzystna dla zdrowia?

Jazda konna ma mnóstwo pozytywów, a jednym z nich jest to, że jest to forma aktywności przeznaczona dla niemal każdego, w każdym wieku. Nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań medycznych do uprawiania hippiki .
Podczas jazdy konnej pracują nie tylko mięśnie ud i łydek, ale także brzucha i kręgosłupa. Jazda na koniu kształtuje odpowiednią postawę, rozluźnia, rozciąga i wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność organizmu i pozytywnie wpływa na serce oraz układ oddechowy. To lepsze niż niejedna forma fitnessu – wspaniale ujędrnia uda i pośladki, kształtuje piękną sylwetkę. Poprawia także równowagę i koordynację ruchową.
Jazda na koniu wskazana jest nawet dla osób z wieloma problemami zdrowotnymi. Hippika i konie stanowią często ważny element terapii osób z wadami postawy czy osób z niepełnosprawnościami (tzw. hipoterapia).
Jazda konna oddziałuje także na sferę psychiczną – to doskonały sposób na zdjęcie z ciała napięcia i stresu. Buduje pewność siebie i odwagę, rozwija konsekwencję i umiejętność współdziałania. Hippika niezwykle pozytywnie wpływa sam kontakt z koniem – ta wspaniała relacja budzi pozytywne emocje, uczy empatii i wyzwala endorfiny.
Niezwykłą wartością jazdy konnej jest także kontakt z przyrodą. Nauka jazdy odbywa się zwykle na świeżym powietrzu, a czasem możliwe są wyjazdy w teren – spacer po łąkach czy lesie to niesamowita atrakcja i przeżycie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości