Oleander jest pięknym i lubianym przez Polaków kwiatem. Uprawa i zimowanie tej rośliny wymagają praktycznej wiedzy. Jak uprawiać oleander?
Bez niego nie obejdzie się większość zestawów wędkarskich. Choć historia mówi, że pochodzi z XII-wiecznych Chin, to do powszechnego użytku trafił dopiero w XX wieku. Dobry kołowrotek wędkarski to podstawa udanego połowu.
Różnego rodzaju połowy, obciążenia wędki - plecionki wędkarskie muszą sprostać wielu wyzwaniom. Co powinno je charakteryzować? Jakie plecionki wędkarskie wybrać i do jakiego rodzaju połowu?
Jeziora, rzeki, Morze Bałtyckie, ale również bardziej egzotyczne wyprawy wędkarskie - do Norwegii, Szwecji, Rosji. Turystyką wędkarską zajmują się profesjonalne biura, dzięki którym niewinny wypad na ryby może zamienić się w niesamowitą przygodę. Warto wziąć w niej udział?
Żyłka sportowa, relaks, obcowanie z naturą, możliwość pochwalenia się “taaaaaką rybą”. Jest mnóstwo powodów, by rozpocząć swoją przygodę z wędką. Wędkarstwo dla początkujących - co trzeba wiedzieć o połowach ryb, kiedy jest się nowicjuszem?
Bratki - w Polsce chętnie sadzimy te piękne kwiaty. Uprawa i pielęgnacja tych roślin to częste zjawisko. Jak efektywnie hodować bratki?
Rośliny akwariowe są niezwykle ważne dla ekosystemu panującego w akwariach. Warto zatem wiedzieć, jak o nie dbać i na jakie choroby mogą być narażone.
Ahoj, przygodo. Wędkarstwo morskie zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Zarówno wyprawy na łowiska Morza Bałtyckiego, jak i bardziej egzotyczne akweny cieszą się sporą popularnością. W “naszym” morzu króluje dorsz. Jak przygotować zestaw na dorsza, by połów poszedł po naszej myśli?
W sklepach są dostępne różne rozmiary haczyków wędkarskich, kolory, materiał, z którego zostały wykonane. Możemy wybierać spośród setek możliwości. Jak stwierdzić, który będzie dla nas najlepszy? Przede wszystkim - powinniśmy mieć świadomość, na jaką rybę chcemy zapolować.
Szybki rozwój nowoczesnego wędkarstwa, w tym bardzo popularnej metody gruntowej spowodował, że na rynku pojawiło się mnóstwo modeli koszyczków zanętowych – szczególnie chętnie wykorzystywanych przy metodzie drgającej szczytówki. Dzięki temu możemy swobodnie pozwolić sobie na dobór koszyczka zanętowego nawet na najbardziej “trudne” ryby.
Okoń to jeden z popularniejszych w Polsce drapieżników, występujący w stawach i jeziorach, rzekach oraz w wodach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego. Skoro jest go tak dużo, na pewno można łowić go na wiele sposobów. W jaki sposób praktykowane jest łowienie okoni?
Multiplikatory są rodzajem kołowrotka o zaawansowanej budowie. Jak działa multiplikator i jak z niego korzystać, by był on pomocny przy wędkowaniu?
Waleczny drapieżnik, żyjący w słodkich wodach Azji, Ameryki i Europy - zarówno w rzekach, jak i zbiornikach stojących. Powszechny synonim "taaaakiej ryby". Jego długość może dochodzić nawet do 1,5 metra! A w rzeczywistości, jakie są wymiary największego szczupaka złowionego w Polsce i na świecie?
Tarło szczupaka, największego drapieżnika polskich wód, odbywa się w okolicach strefy brzegowej jezior, kiedy puszcza lód. Według kalendarza Polskiego Związku Wędkarskiego to pierwsze miesiące roku. Jego okres ochronny przypada na czas od 1 stycznia do 30 kwietnia. Najlepszy okres połowów to miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik.
Leszcz to ryba szczególnie lubiana przez wędkarzy. Wiedzą o niej wszystko - począwszy od tego, kiedy leszcz ma tarło, a skończywszy na tym, jaką przynętę najlepiej bierze.
Bombka albo czarodziej - takie określenia na spławik pojawiają się na niejednym forum wędkarskim. To najpopularniejszy sygnalizator brania ryby, a także podstawowy element zestawu do wędkarstwa spławikowego.
Najlepszą metodą łowienia jazia i klenia jest spinning. W tej metodzie bardzo ważny jest dobór odpowiedniej przynęty. Najlepsze do łowienia tych ryb będą odpowiednio dobrane woblery.
Coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju zagrożeniach, wynikających z korzystania z komputerów, smartfonów, tabletów, aplikacji i innych dobrodziejstw XXI wieku. Czym jest cyberprzestępczość? Jak nie paść jej ofiarą? Jak w Polsce wygląda walka z przestępczością komputerową? Przeczytaj nasz artykuł!
Nie wiesz, jak przesłać duży plik filmowy na drugi komputer? Chcesz udostępnić galerię zdjęć z telefonu? Sprawdź, jak możesz przesyłać duże pliki między komputerami za darmo.
Do czego służy klucz dynamometryczny? Klucz dynamometryczny ma wbudowany siłomierz, dzięki czemu regulowanie mechanizmów silnika, śrub lub kół jest bezpieczne. Sprawdzamy, jak ustawić klucz dynamometryczny i jaki klucz dynamometryczny kupić!
Syntezatory muzyczne stanowią świetną alternatywę dla popularnych keyboardów – syntezatory gwarantują jeszcze większą rozrywkę dzięki temu, że wzbogacone są o więcej funkcji i mechanizmów modulowania dźwięku. W tym miejscu przyglądamy się, jak działają syntezatory dźwięku, jakie są rodzaje syntezatorów i czy dobrym pomysłem jest zakup syntezatora dla początkujących?
Akwarystyka na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat przeszła drogę, w której obecność żywych roślin w akwarium może zostać zastąpiona tymi sztucznymi. Zdania wśród akwarystów na temat sztucznych roślin są podzielone. Większość z nich preferuje żywe rośliny, podkreślając ich niepodważalne zalety.
Rośliny pływające po powierzchni wody stanowią unikatową ozdobę akwarium, szczególnie jeśli wybierzemy rośliny kwitnące. Mają również szereg zastosowań praktycznych – zapobiegają zaglonieniu zbiornika i produkują tlen. Są także źródłem pokarmu dla rybek oraz środowiskiem, które sprzyja ich rozmnażaniu i składaniu ikry. Radzimy, jakie rośliny pływające do akwarium wybrać.
Korzenie w akwarium to efektowna dekoracja, która upodobni nasz zbiornik do naturalnego akwenu. Korzenie akwarystyczne mają również zastosowanie praktyczne - stanowią schronienie dla ryb i miejsce składania ikry, możemy również przytwierdzić do nich podwodne rośliny.
Moczarka to popularna roślina akwariowa pochodząca z Ameryki Północnej. Obecnie występuje w całej Europie, uważana jest nawet za gatunek inwazyjny. W Polsce najbardziej znana jest moczarka kanadyjska – w akwarium sprawdzi się również moczarka argentyńska. Moczarka jest ceniona przez akwarystów ze względu na szybkie tempo wzrostu i niskie wymagania, często można ją również spotkać w przydomowych oczkach wodnych.
Wybierając mech do akwarium, musimy wziąć pod uwagę pojemność zbiornika, a także zastanowić się, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Mchy akwariowe stanowią efektowne uzupełnienie kompozycji roślinnej - możemy je przytwierdzić do korzenia w akwarium, jak też do kamieni i innych elementów wyposażenia. Podpowiadamy, jakie gatunki mchu najlepiej sprawdzą się w akwarium.
Podwodny świat bez roślin? Trudno to sobie wyobrazić. Dlatego rośliny akwariowe to niezbędnik każdego zbiornika. Nie tylko stanowią element dekoracyjny, ale przede wszystkim odgrywają kluczową rolę w podwodnym ekosystemie oczyszczając wodę i dostarczając tlenu. Wszystkie te zalety mają także rośliny akwariowe łatwe w hodowli.
Dbanie o kukurydzę nie jest trudne, a plony przydają się w różnych gałęziach gospodarki. Warto poznać bliżej tę roślinę, aby lepiej dbać o własną uprawę, a także zwiększyć swoją świadomość gospodarczą w tym zakresie.
Cyprysik w doniczce to popularna i atrakcyjna roślina ozdobna. Odznacza się dużą wrażliwością na temperatury i warunki, w których żyje. Warto wiedzieć, jak go pielęgnować, by cieszyć oczy jego widokiem.
Brzmienia jazzowe są wyjątkowym połączeniem muzyki ludowej, artystycznej oraz rozrywkowej. Gitara u początków jazzu wcale nie była często stosowanym instrumentem, dziś jest inaczej – gitara jest pełnoprawnym instrumentem jazzowym, z istotnymi partiami solowymi.