Wędkarstwo muchowe to bardzo specyficzny i trudny sposób łowienia ryb. Trzeba wiedzieć, jak przygotować odpowiedni zestaw wędkarski, niezbędna jest też umiejętność prawidłowego zarzucania.
Ciśnienie statyczne i dynamiczne mają wpływ na wiele zjawisk w otaczającym nas świecie. Decydują one np. o powstaniu siły nośnej, dzięki której samoloty mogą unosić się w powietrzu. Poza tym wpływają na działanie wielu urządzeń codziennego użytku, choćby takich jak wentylatory. Jak więc obliczyć ciśnienie statyczne i dynamiczne? Wyjaśniamy.
Wobler to słowo pochodzące z języka angielskiego (wobble - telepać się). Bardzo dobrze oddaje jego charakterystyczną “pracę”, czyli sposób poruszania się w wodzie. Wobler to sztuczna przynęta na drapieżne ryby. Z wyglądu podobna jest do owadów, płazów, małych ryb, które są naturalnym pokarmem drapieżników.
Podest, platforma, kombajn, kosz wędkarski – to różne nazwy tego samego sprzętu, czyli zestawu do łowienia ryb z siedziskiem, który znacznie zwiększa komfort wędkowania.
Wędkarstwo muchowe jest najbardziej dynamiczną ze wszystkich metod wędkarstwa. Osoba łowiąca ryby na muchę musi bardzo często zarzucać zestaw i wyciągać go z wody. Dopiero po wielu miesiącach nauki można dojść do wprawy.
Leszcz to bardzo smaczna i zdrowa ryba, choć wędkarze polują na nią nie tylko z powodu jej wartości odżywczych, ale też dla samej przyjemności wędkowania i satysfakcji z połowu. Aby mieć szansę złowienia tej ryby, trzeba odpowiednio przygotować zestaw na leszcza.
Namiot wędkarski to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wędkarskiego osób, dla których wędkarstwo to coś więcej niż tylko weekendowe hobby. Namioty wędkarskie są niezbędne podczas dłuższych wypadów, zapewniają bowiem ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi.
Żyłka wędkarska to podstawowy element wyposażenia wędkarskiego, a z drugiej strony element najczęściej ulegający uszkodzeniom. Podstawowe elementy, które spełniać musi żyłka wędkarska, to wytrzymałość, dobra jakość i świeżość.
Wędki karpiowe określane są przez wiele parametrów, które mają wpływ na sukces wędkarza. Te parametry to: długość, akcja, waga, ugięcie, krzywa, przelotki, uchwyt kołowrotka oraz materiał, z którego jest wykonany cały sprzęt.
Ustanowienie rekordu, bycie w czymś najlepszym – to cel wielu osób. Nie inaczej jest z wędkarzami. Od wielu lat prowadzone są tabele rekordów, wykazy wędkarzy, którzy złowili największe okazy. Jednym z najbardziej pożądanych trofeów jest szczupak. Aktualny rekord Polski należy do pana Wacława Biegana i wynosi 24,10 kg.
Fotografia tradycyjna to powrót do korzeni sztuki fotograficznej. Polega na stworzeniu zdjęcia, którego nośnikiem jest materiał światłoczuły np. film, papier czy klisza, a nie karta SD, pendrive czy dysk twardy. Dowiedz się, jakie są największe zalety fotografii tradycyjnej oraz jaka jest jej historia.
Szykując się do polowania na sandacza, trzeba wybrać odpowiedni wobler, który zwiększy szanse na dobry połów. Musi być on dobrany odpowiednio do łowiska (rzeki lub jeziora), a także do kształtu dna.
Heliotrop jest coraz chętniej sadzony w naszych ogrodach. Rabaty, tarasy i balkony to miejsca, do których świetnie on pasuje. Kompozycje z jego udziałem nie tylko pięknie się prezentują, ale i przyjemnie pachną.
Dzieci lubią zwierzęta i chętnie je rysują. Nie wszystkie jednak wiedzą od razu, jak łatwo narysować zwierzęta. Każdy mały artysta będzie chciał odwzorować inne stworzenie. Największą popularnością wśród nich cieszą się zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty. Niemałe zainteresowanie wzbudzają także dzikie zwierzęta, na przykład duże koty czy egzotyczne zwierzęta, na przykład słonie czy żyrafy.
Sum to ryba trudna do złapania, do tego bardzo waleczna. Niewątpliwie to jedna z najbardziej wymagających zdobyczy w wędkarstwie śródlądowym. Kołowrotek, który wybierzemy na suma, musi być bardzo wytrzymały. Wszystkie elementy powinny działać precyzyjnie i skutecznie. Podstawą jest bardzo dobrze działający hamulec, a także duża szpula, która umożliwia nawinięcie nawet kilkuset metrów żyłki lub plecionki.
Wybierając się na ryby, należy zadbać również o odpowiedni strój. Dobrze dobrany ma za zadanie zapewnić wędkarzowi komfort i bezpieczeństwo. Każda część garderoby, w tym koszulka wędkarska, powinna być przemyślana i wygodna. Istotny jest zarówno wybór tkaniny, jak i kolor.
Araukaria to dość oryginalna roślina. W Polsce z racji klimatu nadal jest rzadkością. Częściej spotykana w hodowli domowej niż ogrodowej. Co warto wiedzieć o iglaku pamiętającego czasy dinozaurów? Jak wygląda uprawa araukarii oraz jakie są jej najpopularniejsze odmiany?
Forsycja to krzew ozdobny o pięknych, żółtych kwiatach, które porastają liczne pnącza. Popularny gatunek rośliny, jakim jest forsycja pośrednia jest łatwy w uprawie, dlatego z jej sadzeniem powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Jedyne, czego oczekuje forsycja, to cięcie we właściwy sposób.
Frezje to drobne rośliny, które przyciągają wzrok swoimi wyrazistymi kolorami. Bukiet frezji doskonale sprawdzi się na różne okazje, te rośliny mogą być również uzupełnieniem innych, większych elementów wiązanki. Mimo że kwiaty frezje nie są odporne na mróz, można je uprawiać w warunkach szklarniowych przez cały rok.
Glicynia pięknie prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Glicynia chińska (inaczej glicynia japońska) i glicynia kwiecista, czyli dwie najpopularniejsze odmiany, zachwycają efektownymi pędami z bujnym kwiatostanem, które finezyjnie zwisają wzdłuż odpowiednio przygotowanej podpory, np. pergoli.
Gardenia jest popularną, choć niełatwą w uprawie ozdobą wielu domów. Gardenia, jako kwiat doniczkowy, w lecie może stać na balkonie czy tarasie, by w zimie prezentować swoje wdzięki w domowym zaciszu. Kwiat gardenia sprawia, że wnętrza są piękniejsze, a jednocześnie wypełniają się przyjemnym zapachem.
Hortensja ogrodowa to kwiat ozdobny, który może pochwalić się kolorowym, dużym kwiatostanem. Decydując się na tę rozłożystą roślinę, można wybierać spośród wielu jej odmian, idealnych do udekorowania terenu wokół domu.
Krzewuszka to krzew o pięknych, kolorowych kwiatach przypominających dzwonki. Jej atutem jest przede wszystkim duża ilość kwiatów i wyraziste kolory. Rozłożyście kwitnąca krzewuszka cudowna często spełnia funkcję ozdobną w ogrodzie, w parkach lub na miejskich trawnikach.
Monstera, wykorzystywana jako roślina ozdobna i pokojowa, cieszy się dużą popularnością. Jest łatwa w uprawie, dlatego jej pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Kwiat monstera ze względu na swój rozmiar preferuje duże pomieszczenia, ale za to odwdzięcza się pięknym, zachwycającym gości wyglądem.
Niecierpek to roślina o pięknych, kolorowych kwiatach. Stanowi doskonałą ozdobę nie tylko przydomowych ogródków, ale również tarasów i balkonów. W zależności od rodzaju, może być uprawiany także w domu. Niecierpki różnią się między sobą kolorami, wysokością czy pokrojem. W jakich odmianach występują i jak należy je pielęgnować?
Obok platana nie da się przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli nasz wzrok przykuje platan klonolistny. To niesamowicie okazałe drzewo o ciekawym wyglądzie może wzbogacić nasz ogród. Jakie są odmiany platana, jak o niego dbać, na jakie zagrożenia możemy się natknąć przy jego uprawie?
Pierwiosnek, jak sama nazwa wskazuje, jest przez wszystkich niezwykle uwielbiany, gdyż zwiastuje długo wyczekiwaną wiosnę. Skąd pochodzi ten wdzięczny kwiat? Jak należy o niego dbać i jakie odmiany są najbardziej popularne? Czy w Polsce pierwiosnek jest pod ochroną?
Truskawka to jeden z symboli lata w Polsce. Jest smaczna, bardzo zdrowa i można wyczarować z niej wiele wspaniałych deserów. A gdyby tak przenieść ją na własny balkon? Nic trudnego, wystarczy posadzić truskawkę pnącą. W naszym artykule przedstawiamy zarówno dobrze nam znaną truskawkę tradycyjną, jak i wspomnianą – truskawkę pnącą. Zapraszamy!
Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa. Jej głównymi atutami są ozdobne liście, a także wysoka odporność na niekorzystne warunki. Choć kwiat ten przetrwa prawie wszystko, warto znać zasady jego hodowania. O czym należy pamiętać, decydując się na uprawę zamiokulkasa w domu?
Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?