Fioletowe kwiaty sasanki dla wielu są symbolem zbliżającej się wiosny. Gdzie występuje sasanka zwyczajna? Jak się ją uprawia i pielęgnuje, w jakich odmianach występuje najczęściej? Czy sasanka jest pod ochroną?
Aby uprawiać wędkarstwo podlodowe, trzeba mieć już pewne doświadczenie. Wynika to z konieczności przygotowania odpowiedniego sprzętu, który nie zawiedzie przy niskich temperaturach. Warto też choć raz spróbować połowów na dalekiej Syberii, gdzie można złowić naprawdę imponujące sztuki.
Leszczyna pospolita (Corylus avellana), zwana także orzechem laskowym, to krzew z rodziny brzozowatych. Występuje w Europie i niektórych częściach Azji. Uprawiana jest ze względu na wartościowe owoce i wyjątkową dekoracyjność liści.
Laptop zabawkowy dla dzieci to interaktywne urządzenie, które zarówno bawi, jak i uczy. Z laptopów-zabawek mogą już korzystać nawet sześciomiesięczne maluchy.
Wędka spinningowa to przede wszystkim skuteczne narzędzie do połowu szczupaka. Bardzo ważne jest posiadanie wiedzy w jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniej wędki spinningowej, umożliwiającej skuteczny połów.
Łowienie metodą gruntową wymaga zapewnienia odpowiedniego sygnalizatora brań. Kiedyś najpopularniejszy był sygnalizator brań na szczytówkę, który związany był po prostu z obserwowaniem drgającej szczytówkę wędki. Obecnie wybór sygnalizatorów brań jest zdecydowanie większy.
Kosodrzewina cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie oraz w donicy na balkonie. Zobacz, jak uprawiać kosodrzewinę i jakie odmiany najlepiej wybrać.
Wędkarstwo to coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki dużemu zróżnicowaniu łowisk i ryb w Polsce, wędkarze mogą upolować wiele ciekawych okazów.
Zanęta na ryby to niezbędny element dobrego przygotowania łowiska. Sklepy wędkarskie oferują wiele rodzajów zanęt na konkretne gatunki ryb. Można kupić taką zanętę, a na łowisku dodać do niej wody, ulepić kulki i systematycznie wrzucać je do wody. To bardzo wygodny sposób, ale tak naprawdę nie wiadomo, co wchodzi w skład takiej zanęty. Najlepiej zatem przygotować ją samodzielnie.
Węzły wędkarskie wydają się sprawą prosta - bo jaką trudność może sprawić przywiązanie haczyka do żyłki? Doświadczeni wędkarze doskonale zdają sobie jednak sprawę, że jest to kluczowy element i, co najważniejsze, jednocześnie jeden z najbardziej zawodnych.
Wędkarstwo spławikowe zna praktycznie każdy wędkarz. Metoda jest bardzo zróżnicowana, zależy od stosowanej wędki. W ramach wędkarstwa spławikowego odbywają się też zawody krajowe i międzynarodowe.
Zestaw wędkarski musi cechować się wytrzymałością i bardzo dobrym wykonaniem. Co istotne - nie ma uniwersalnego zestawu wędkarskiego na każdy akwen, w którym łowimy.
Wędkarstwo muchowe to bardzo specyficzny i trudny sposób łowienia ryb. Trzeba wiedzieć, jak przygotować odpowiedni zestaw wędkarski, niezbędna jest też umiejętność prawidłowego zarzucania.
Ciśnienie statyczne i dynamiczne mają wpływ na wiele zjawisk w otaczającym nas świecie. Decydują one np. o powstaniu siły nośnej, dzięki której samoloty mogą unosić się w powietrzu. Poza tym wpływają na działanie wielu urządzeń codziennego użytku, choćby takich jak wentylatory. Jak więc obliczyć ciśnienie statyczne i dynamiczne? Wyjaśniamy.
Wobler to słowo pochodzące z języka angielskiego (wobble - telepać się). Bardzo dobrze oddaje jego charakterystyczną “pracę”, czyli sposób poruszania się w wodzie. Wobler to sztuczna przynęta na drapieżne ryby. Z wyglądu podobna jest do owadów, płazów, małych ryb, które są naturalnym pokarmem drapieżników.
Podest, platforma, kombajn, kosz wędkarski – to różne nazwy tego samego sprzętu, czyli zestawu do łowienia ryb z siedziskiem, który znacznie zwiększa komfort wędkowania.
Wędkarstwo muchowe jest najbardziej dynamiczną ze wszystkich metod wędkarstwa. Osoba łowiąca ryby na muchę musi bardzo często zarzucać zestaw i wyciągać go z wody. Dopiero po wielu miesiącach nauki można dojść do wprawy.
Leszcz to bardzo smaczna i zdrowa ryba, choć wędkarze polują na nią nie tylko z powodu jej wartości odżywczych, ale też dla samej przyjemności wędkowania i satysfakcji z połowu. Aby mieć szansę złowienia tej ryby, trzeba odpowiednio przygotować zestaw na leszcza.
Namiot wędkarski to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wędkarskiego osób, dla których wędkarstwo to coś więcej niż tylko weekendowe hobby. Namioty wędkarskie są niezbędne podczas dłuższych wypadów, zapewniają bowiem ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi.
Żyłka wędkarska to podstawowy element wyposażenia wędkarskiego, a z drugiej strony element najczęściej ulegający uszkodzeniom. Podstawowe elementy, które spełniać musi żyłka wędkarska, to wytrzymałość, dobra jakość i świeżość.
Wędki karpiowe określane są przez wiele parametrów, które mają wpływ na sukces wędkarza. Te parametry to: długość, akcja, waga, ugięcie, krzywa, przelotki, uchwyt kołowrotka oraz materiał, z którego jest wykonany cały sprzęt.
Ustanowienie rekordu, bycie w czymś najlepszym – to cel wielu osób. Nie inaczej jest z wędkarzami. Od wielu lat prowadzone są tabele rekordów, wykazy wędkarzy, którzy złowili największe okazy. Jednym z najbardziej pożądanych trofeów jest szczupak. Aktualny rekord Polski należy do pana Wacława Biegana i wynosi 24,10 kg.
Fotografia tradycyjna to powrót do korzeni sztuki fotograficznej. Polega na stworzeniu zdjęcia, którego nośnikiem jest materiał światłoczuły np. film, papier czy klisza, a nie karta SD, pendrive czy dysk twardy. Dowiedz się, jakie są największe zalety fotografii tradycyjnej oraz jaka jest jej historia.
Szykując się do polowania na sandacza, trzeba wybrać odpowiedni wobler, który zwiększy szanse na dobry połów. Musi być on dobrany odpowiednio do łowiska (rzeki lub jeziora), a także do kształtu dna.
Heliotrop jest coraz chętniej sadzony w naszych ogrodach. Rabaty, tarasy i balkony to miejsca, do których świetnie on pasuje. Kompozycje z jego udziałem nie tylko pięknie się prezentują, ale i przyjemnie pachną.
Dzieci lubią zwierzęta i chętnie je rysują. Nie wszystkie jednak wiedzą od razu, jak łatwo narysować zwierzęta. Każdy mały artysta będzie chciał odwzorować inne stworzenie. Największą popularnością wśród nich cieszą się zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty. Niemałe zainteresowanie wzbudzają także dzikie zwierzęta, na przykład duże koty czy egzotyczne zwierzęta, na przykład słonie czy żyrafy.
Sum to ryba trudna do złapania, do tego bardzo waleczna. Niewątpliwie to jedna z najbardziej wymagających zdobyczy w wędkarstwie śródlądowym. Kołowrotek, który wybierzemy na suma, musi być bardzo wytrzymały. Wszystkie elementy powinny działać precyzyjnie i skutecznie. Podstawą jest bardzo dobrze działający hamulec, a także duża szpula, która umożliwia nawinięcie nawet kilkuset metrów żyłki lub plecionki.
Wybierając się na ryby, należy zadbać również o odpowiedni strój. Dobrze dobrany ma za zadanie zapewnić wędkarzowi komfort i bezpieczeństwo. Każda część garderoby, w tym koszulka wędkarska, powinna być przemyślana i wygodna. Istotny jest zarówno wybór tkaniny, jak i kolor.
Araukaria to dość oryginalna roślina. W Polsce z racji klimatu nadal jest rzadkością. Częściej spotykana w hodowli domowej niż ogrodowej. Co warto wiedzieć o iglaku pamiętającego czasy dinozaurów? Jak wygląda uprawa araukarii oraz jakie są jej najpopularniejsze odmiany?
Forsycja to krzew ozdobny o pięknych, żółtych kwiatach, które porastają liczne pnącza. Popularny gatunek rośliny, jakim jest forsycja pośrednia jest łatwy w uprawie, dlatego z jej sadzeniem powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Jedyne, czego oczekuje forsycja, to cięcie we właściwy sposób.