Tatuaże na bliznach – kiedy można je zrobić? Jakie są najpopularniejsze wzory?

robienie tatuażu
Fot. Andrea Lardani / EyeEm / Getty Images

Tatuaże na bliznach to coraz popularniejszy sposób na zamaskowanie nieestetycznych śladów. W momencie, gdy blizny nie są już świeże, nie powinno być żadnych przeciwwskazań, aby przykryć je wybranym wzorem. Warto jednak skonsultować to z dermatologiem i tatuażystą.

Ze względu na to, że proces gojenia się blizny może trwać nawet kilka lat, dobrze się upewnić, czy tatuaże na niej nie wywołają żadnych skutków ubocznych. Nie każdą bliznę można bowiem ukryć tatuażem – tak jest m.in. w przypadku skłonności do keloidów. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu rysunku na skórze warto także porozmawiać z tatuażystą, który powinien ostrzec przed możliwym pojawieniem się bólu.

Więcej:

Tatuaże na bliznach – kiedy warto je zrobić?

Niektórym osobom przeszkadza sam wygląd blizny, innym kojarzy się ona głównie z trudnymi przeżyciami. Blizna niekiedy sprawia, że przed wyjściem na zewnątrz poszczególne osoby przeprowadzają długi rytuał, starając się ją na różne sposoby ukryć. Aby bez wstydu pokazać się w stroju kąpielowym lub wyjść w bluzce na ramiączkach, coraz więcej ludzi decyduje się na ich coverup (cover ang. przykrywać) – dotyczy to także tatuaży na bliznach pooperacyjnych.

Zdarza się, że niektóre osoby z bliznami mają na ciele liczne ślady powstałe w wyniku przemocy domowej. Część z nich powstaje wskutek uderzenia ostrym przedmiotem, inne w wyniku operacji po różnych obrażeniach wewnętrznych. W takich przypadkach tatuowanie jest dla wielu formą terapii. Jak się bowiem okazuje, inny wygląd skóry zmienia nastawienie do własnego ciała. W odpowiedzi na potrzeby poszkodowanych kobiet brazylijska tatuatorka Flavia Carvalho, która sama była ofiarą przemocy domowej, zdecydowała, że będzie pokrzywdzonym kobietom wykonywała tatuaże na bliznach całkowicie za darmo.

Tatuaże na bliznach pooperacyjnych – konsultacje z dermatologiem i tatuażystą

Nie na każdej bliźnie opłaca się robić tatuaż. Przede wszystkim należy odczekać przynajmniej dwa lata, aż wszystkie ślady odpowiednio się zagoją. Większość blizn, co prawda, goi się już po 6–9 miesiącach, jednak zdarza się, że trzeba poczekać trochę dłużej. Należy też pamiętać, że blizna powinna mieć nieco jaśniejszy odcień niż skóra i być pozbawiona wszelkich zaróżowień.

Zdarzają się przeciwwskazania do wykonania tatuażu. Niektóre blizny pozostawiają po sobie dość równy ślad, inne goją się bardzo nieregularnie. Zdecydowanie najłatwiej jest pokryć tatuażem pierwszy rodzaj blizn. W niektórych przypadkach skóra nie chce jednak przyjąć barwnika, przez co tatuaż nie prezentuje się na niej zbyt dobrze.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu warto również pamiętać o możliwości pojawienia się bólu. Cały zabieg może przebiegać całkowicie bezboleśnie, czasem jednak niektóre osoby go odczuwają. Dlatego dobrze wcześniej porozmawiać z doświadczonymi tatuażystami, którzy powinni wiedzieć, jak bardzo mogą cierpieć poszczególni klienci z określonymi rodzajami blizn. Warto też wybrać sprawdzone, renomowane studio tatuażu, które jest polecane wśród znajomych.

Tatuaże na bliznach – wzory, które cieszą się największą popularnością

Szczególną popularnością cieszą się obecnie tatuaże na rozstępach po ciąży. Na Instagramie można zobaczyć szeroką gamę wzorów wykonanych na tego rodzaju bliznach – w większości przypadków jest to tęcza. Jeszcze kilka lat temu kobiety bardzo często decydowały się także na tatuaże na bliznach pooperacyjnych, np. po mastektomii. W tym momencie jednak chirurgia onkologiczna rozwinęła się na tyle, że brodawki nie udaje się zachować jedynie u 10% pacjentek, dlatego też coraz mniej kobiet tatuuje się po tym zabiegu.

Aby odpowiednio wykonać tatuaż na bliźnie, należy na początku odpowiednio dobrać technikę i kolorystykę – tak, aby jak najlepiej zamaskować szpecące ślady. Większość tatuaży cechuje więc spory rozmiar, intensywne kolory, akwarelowa stylistyka oraz trójwymiarowe kształty, które doskonale tuszują niedoskonałości. Zamiast delikatnych wzorów zdecydowanie warto postawić na bardziej wyraziste, które odciągną uwagę od wszelkich defektów.

Można też spróbować pobawić się konwencją i uczynić bliznę częścią większego rysunku. Niektórzy decydują się przedstawić duże bliznowce jako łunę światła, łąkę, na której stoją bohaterowie czy też szkielet ryby. Inni stawiają na wkomponowanie w nie motywów roślinnych, np. gałązki drzewa lub łodygi wybranego kwiatu. Czasem można zauważyć również wzory związane z tematyką kosmosu lub bąbelki. Często można się też natknąć na różnego rodzaju koliste kształty, a także mandale i wodorosty, które są wybierane głównie ze względu na swój nieregularny, dobrze dopasowujący się do różnych śladów kształt.

Zobacz film: Mama w tatuażach. Źródlo: Dzień DObry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości