Tatuaże minimalistyczne – czym się charakteryzują i jak wyglądają? Inspiracje

tatuażysta
Fot. Stevica Mrdja / EyeEm / Getty Images
Małe jest piękne. Udowadniają to minimalistyczne tatuaże, które wykonuje się często przy użyciu zaledwie kilku lub nawet tylko jednej linii. Są niewielkie, zwykle ulokowane dyskretnie na ciele. Mogą być dobrym pomysłem na pierwszy tatuaż lub być celem samym w sobie.

Tatuaże minimalistyczne są z reguły niewielkie, a ich wzory nieskomplikowane. Najczęściej do stworzenia wzoru wykorzystuje się czarny tusz, ale zdarzają się też motywy z drobnymi elementami w innych odcieniach. Tatuaże minimalistyczne często wykonane są jedną kreską bez jakiegokolwiek wypełnienia – wtedy nazywa się je tatuażami liniowymi.

Więcej:

Popularnymi miejscami, w których robi się minimalistyczne tatuaże, są przeguby dłoni, obojczyki, żebra (tuż pod piersiami), przedramiona (tuż pod zgięciem łokcia), ramiona (tuż nad łokciem), kostki nad stopami. Tatuaże minimalistyczne dowodzą, że wystarczy drobny, niewielki wzór na ciele, aby także prezentował się nietuzinkowo i estetycznie.

Tatuaże minimalistyczne a minimalizm w ogóle

Moda na minimalizm rozprzestrzenia się coraz bardziej – w ubiorze, w wystroju wnętrz, w dekoracjach, a nawet w relacjach. Dużo mówi się o ograniczeniu konsumpcyjnego podejścia do życia, o ruchach takich jak:

  • – niemarnowanie przedmiotów i jedzenia oraz redukcja produkowanych śmieci;
  • – rezygnacja z kupowania dużej liczby ubrań wyprodukowanych w krajach azjatyckich, na rzecz dobrych jakościowo produktów, którym przyświeca zasada uczciwego handlu;
  • (w dosłownym tłumaczeniu – powolne życie) – uważne życie, w którym wystarcza czasu na wszystko, co najważniejsze).

W świecie przepełnionym bodźcami, które docierają do ludzi z każdej strony (z radia, telewizji, internetu, bilbordów, a nawet z reklam na produktach), w świecie wzmożonej konsumpcji, w świecie, w którym wszechobecny jest nadmiar, coraz częściej rodzą się potrzeby ograniczania – zarówno posiadanych dóbr, jak i mało wartościowych relacji.

Zobacz także: Tatuaż pod biustem

Minimalizm widoczny jest coraz bardziej w wielu dziedzinach – we wspomnianych wcześniej modzie, architekturze, sztuce czy makijażu, a także w tatuażach. Proste, delikatne, „ascetyczne” wzory zaczynają wieść prym w salonach tatuażu i często ozdabiają ciała kobiet i mężczyzn na całym świecie.

Trendy w tatuażu, jak we wszystkich innych dziedzinach życia, zmieniają się co kilka lat. Popularne niegdyś kolorowe wzory w stylu retro, fantazyjne japońskie tatuaże czy wzory w stylu boho mają poważną konkurencję w postaci minimalistycznych wzorów na ciele.

Tatuaże minimalistyczne damskie i męskie

Minimalistyczne wzory są na tyle uniwersalne, że trudno mówić o tatuażach minimalistycznych męskich i damskich. Zdecydowanie można jednak wyróżnić najpopularniejsze motywy . Są nimi:

  • kontury części ciała, np. dłoni czy twarzy,
  • minimalistyczne postaci, zwykle wykonane techniką liniową,
  • wzory geometryczne, np. nawiązujące do symboli żywiołów (powietrza, wody, ziemi, ognia i eteru),
  • wzory origami,
  • motywy roślinne (drobne kwiaty czy listki) i zwierzęce, często połączone z motywami geometrycznymi,
  • pojedyncze wyrazy lub krótkie sentencje zapisane prostą czcionką,
  • motywy związane z naturą, czyli góry, lasy czy fale,
  • rysunki, które mogą przedstawiać niemal wszystko – od filiżanki kawy przez kawałek pizzy po maszynę do szycia,
  • motywy wpisane w okręgi lub kwadraty – to mini obrazy, które przedstawiają wybrane kadry,
  • motywy kosmiczne – układy planet, horoskop, księżyc.

Minimalistyczne tatuaże – inspiracje

Kopalnią pomysłów na tatuaże minimalistyczne mogą być m.in. profile instagramowe znanych tatuatorów . Jednym z popularyzatorów minimalizmu w ozdabianiu ciała jest Hongdam . Pochodzący z Seulu artysta specjalizuje się we wzorach, które wyglądają tak, jakby zostały namalowane ołówkiem. Jego konto na Instagramie obserwują setki tysięcy osób z całego świata.

Artystką, która stworzyła wyjątkowy, znany na świecie styl minimalistycznych tatuaży, jest Mentat Gamze z Turcji. Wykonuje ona tatuaże, które ozdabia czerwoną kropką (różnej wielkości, w zależności od tatuażu). Jak twierdzi sama tatuatorka, czerwona kropka oznacza punkt przełomowy w jej życiu – moment, w którym uświadomiła sobie, że rysunki może przenosić z papieru na ciało i w dodatku zarabiać w ten sposób na życie. Czerwony punkt to także symbol nadziei i odwagi oraz pożegnania z przytłaczającą przeszłością artystki.

Zobacz film: Mama w tatuażach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Tatuaże Mentat Gamze to zwykle połączenie motywów geometrycznych z przyrodniczymi. W jej projektach powtarzają się często wzory prezentujące góry, lasy, fale, zwierzęta czy rośliny. W projektach Turczynki znaleźć można też elementy takie jak drobne, czarne kropki układające się w okręgi czy wspomniane wcześniej czerwone kółka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!