Najczęściej widuje się tatuaże czarno-białe lub te wykonane kolorowym tuszem. Rzadkością są zaś tatuaże białe. Robi się je ze specjalnego białego tuszu, przez co tworzą niezwykle oryginalny efekt. Jak powstają białe tatuaże i jakie wzory najlepiej wybrać? Obecnie, oprócz białych tatuaży modne są tatuaże UV. Kto się na nie decyduje? Czy nie szkodzą zdrowiu? Gośćmi w Dzień Dobry TVN byli: dermatolog Marcin Ambroziak i manager studia tatuażu Paweł Niemców.
Biały tatuaż
przypomina nieco ładnie zagojoną bliznę. Mimo to wcale nie wygląda niechlujnie czy nieestetycznie. Białe tatuaże są dużo bardziej dyskretne i delikatne niż ich czarne czy kolorowe odpowiedniki. Ponieważ same w sobie są subtelne, najlepiej prezentują się w „dziewczęcych” motywach, takich jak: kwiaty, koronki, mandale, ptaki, motyle i piórka. Biały tusz do tatuaży ma niestety również swoje minusy i nie na każdej osobie będzie prezentował się dobrze. Aby uniknąć rozczarowań, warto najpierw namalować na swoim ciele wzór wykonany białą henną. Zmywalny tatuaż pomoże w decyzji o stworzeniu permanentnego odpowiednika.
>>> Zobacz także:
- Tatuaż pod biustem, czyli zaskakująca ozdoba ciała w nietypowym miejscu
- Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
- Tatuaż z henny, czyli ciekawy pomysł na ozdobienie ciała. Sprawdź jak go wykonać
Procedura wykonywania białego tatuażu
Sposób wykonania białego tatuażu prawie niczym nie różni się od wykonania ozdób czarnym lub kolorowym tuszem. Różnica tkwi jedynie w wykorzystywanych produktach. Biały tusz do tatuażu jest dużo gęstszy od tuszów kolorowych. W rezultacie białe wzory wykonane na ciele stają się nieco bardziej wypukłe, przez co szczególnie mogą kojarzyć się z bliznami.
Przygotowanie i pielęgnacja tatuażu białego wygląda tak samo, jak w przypadku kolorowego. 24 godziny przed jego wykonaniem oraz 24 godziny po nie wolno spożywać napojów alkoholowych. Alkohol podwyższa ciśnienie krwi, a to może prowadzić do „rozlania się” tatuażu. Po zabiegu należy przez kilka tygodni unikać nadmiernego promieniowania słonecznego. Może ono prowadzić do szybkiego wyblaknięcia pigmentu, a w rezultacie do zniszczenia całego tatuażu, nawet jeśli jest on biały. Biały tatuaż, podobnie jak każdy inny, należy również odpowiednio nawilżać i smarować specjalnymi emolientami.
Jaki biały tatuaż wybrać?
Bez względu na to, czy wybór padnie na permanentny biały tusz czy zmywalną białą hennę, tatuaż powinien być dobrze przemyślany. Będzie on bowiem zdobił ciało już zawsze lub przez długi czas. Jakie motywy prezentują się najlepiej jako tatuaże z białego tuszu?
Mandala – to symbol hinduizmu i buddyzmu przypominający pięknie rozwinięty i bogato zdobiony kwiat. To właśnie mandale stanowią często motyw tradycyjnych hinduskich tatuaży, które maluje się na ciele podczas ważnych świąt i uroczystości. Biała henna do tatuaży używana jest zazwyczaj podczas zaślubin. Mandala będzie się pięknie prezentowała jako biały tatuaż, zwłaszcza u osoby o ciemnej karnacji.
Piórko – biały tusz sprawdzi się perfekcyjnie podczas wykonywania tatuażu z motywem piórka. Wzór będzie wyglądał bardzo realistycznie, a przy tym oryginalnie i delikatnie.
Kwiat róży – to częsty motyw w sztuce tatuatorskiej. Róża zazwyczaj przedstawiana jest jako czarno-biały lub czerwony kwiat. Choć w przyrodzie występują białe róże, rzadko kiedy spotyka się taki wzór na ciele wytatuowanej osoby. Kwiat róży będzie się pięknie prezentował jako biały tatuaż np. na nadgarstku czy ramieniu. Co więcej, motyw kwiatowy jest niezwykle delikatny i kobiecy.
Łapacz snów – to motyw kojarzący się z ulotnymi chwilami, marzeniami i podróżami. Biały kolor doda mu subtelności, a więc stanie się idealną ozdobą np. na dziewczęcej łydce.
Pajęczyna – osoby o bardziej rockowym stylu mogą wybrać na motyw białego tatuażu pajęczynę. Taki wzór będzie wyglądał bardzo realistycznie. Musi być ona wykonana z niezwykłą precyzją. W przeciwnym razie łatwo uzyskać efekt mocno przypominający fatalną bliznę.
Tatuaże z białego tuszu – minusy
Niestety białe tatuaże mają również wiele wad. Przede wszystkim bardzo łatwo jest przekroczyć granicę między pięknym zdobieniem ciała niczym z filmu Bollywood, a wzorem przypominającym dawne nacięcie nożem. Nie sprawdzi się więc tutaj wzór, który ma bardzo dużo szczegółów na małej powierzchni. Co więcej, biały tusz do tatuażu lubi blednąć dużo szybciej niż w tradycyjnych tatuażach, zwłaszcza gdy zdobienie zostało wykonane w miejscu narażonym na silne padanie promieni słonecznych (np. kark). Zdarza się również, że białe tatuaże w brzydki sposób żółkną i tym samym bardziej szpecą, niż zdobią ciało. Dodatkowo biały tatuaż to większy wydatek niż tatuaż kolorowy, jako że jego wykonanie zajmuje więcej czasu.
Wadą białego tuszu jest również to, że zawiera ołów i tytan.
Biały tusz jest gęstszy, przez co jego wykonanie jest bardziej bolesne, a skóra dłużej się goi.
Biały tatuaż trudniej usunąć, ponieważ bardzo słabo reaguje ze światłem lasera. Aby się go pozbyć, trzeba liczyć się z wydaniem pieniędzy na kilka zabiegów.
Tatuaże UV
Obecnie znacznie modniejsze od białych tatuaży są tatuaże UV, który staje się widoczny tylko lampach UV. W ciągu dnia natomiast właściwie go nie widać. Na tatuaże UV decydują się przede wszystkim osoby pracujące w korporacjach, które nie mogą pozwolić sobie na zwykły tatuaż.
Niestety, tatuaż UV jest nie jest zdrowy. Taka farba ma dużo fosforu w sobie. Dzięki temu świeci. Taki tatuaż może robić wrażenie, ale nie polecam.
- powiedział u nas Paweł Niemców.
Tatuaże UV rzeczywiście są trudne, głównie z powodu małego doświadczenia rynkowego. Są dostępne od niedawna, i nie do końca wiemy, jaki będzie odsetek powikłań toksycznych i alergicznych.
- dodał dermatolog Marcin Ambroziak.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN