Przed nami wyjątkowe aukcje DESA Unicum - aukcja Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna, aukcja Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości, a także aukcja Rock’n’Roll. Podczas tej pierwszej będzie można zlicytować wyjątkowe autoportrety i portrety takich klasyków jak Roman Opałka czy Witkacy, w trakcie drugiej - niepowtarzalne zdjęcia przedstawiające takie sławy jak Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn, a w czasie trzeciej - instrumenty, autorskie rękopisy tekstów, płyty winylowe z autografami artystów, plakaty, fotografie, a także dzieła sztuki inspirowane duchem muzyki rockowej. O szczegółach aukcji mówił w Dzień Dobry TVN Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Aukcja Fotografia Kolekcjonerska
Roman Opałka był artystą, któremu udało się sfotografować czas. To sztuka, którą mogą poszczycić się nieliczni. Jego najbardziej znany projekt artystyczny – program 1965/1 -∞ (1965-2011) – nie byłby tym samym bez istnienia w nim fotografii. Tworzeniu obrazów, zapisywanych rzędami kolejnych cyfr, towarzyszyło wykonywanie zdjęć twarzy artysty ukazujące oznaki starzenia się. Prezentowana na wystawie praca „DETAIL – 3898233” reprezentuje jeden z autoportretów artysty z tego cyklu. Twarz Opałki staje się ikoną, a każdy szczegół w niej dowodem na upływ czasu. Prace Romana Opałki biją rekordy cenowe na aukcjach. Jeden z serii obrazów liczonych sprzedał się za ponad 2,3 mln zł. Artysta jest również jednym z najbardziej popularnych polskich twórców współczesnych za granicą.
>>> Zobacz także:
- Pierwszy celebryta z początków XX wieku. Jak malował i jak kochał Witkacy?
- Audrey Hepburn. Widownia patrzyła tylko na nią!
- Marilyn Monroe dla wybranych
Wyjątkowy jest również autoportret Witkacego. Artysta uwielbiał wcielać się w różne postacie, grać i urządzać rozmaite maskarady. Było to częścią towarzyskich spotkań, nazywanych również „orgiami”, które odbywały się w Zakopanem w towarzystwie przyjaciół i znajomych artysty. Już w młodości Witkacy wystąpił na jednej z fotografii jako „Książę Devonshire”. Z kolei pod koniec swojego przedwcześnie zakończonego życia ukazał siebie na dwóch pastelowych autoportretach kolejno jako „Dr Jekyll” oraz „Mr Hyde”. Prezentowana na wystawie fotografia ukazuje Witkacego w roli mongolskiego władcy, który sprawować ma „sąd nad partaczami”. Sportretowany artysta patrzy prosto obiektyw, a jego zmrużone oczy tworzą sugestię skupienia i namysłu w celu wydania tytułowego „osądu”. Drugie prezentowane na wystawie zdjęcie przedstawia Witkacego z jego żoną Janiną.
Wyjątkową fotografią jest również praca z cyklu „Sztuka postkonsumpcyjna” Natalii LL. To najbardziej rozpoznawalne dzieło artystki, uznawane za symbol feminizmu XX wieku. Natalia LL fotografowała modelki – młode blondynki o lalkowatej urodzie, które w niejednoznaczny sposób konsumowały jedzenie takie jak banany, lody czy parówki. Powstały odważne, przesycone erotyzmem prace, uwiecznione na czarno-białych i barwnych odbitkach fotograficznych. W latach 60. i 70. XX w. artystka jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła krytykę konceptualizmu, oskarżając go o zbytnie zracjonalizowanie i pomijanie cielesnej zmysłowości. W swoich pracach odnosi się także do ikonosfery kultury popularnej, często wiążącej konsumpcję z motywami erotycznymi.
Drugą część wystawy stanowią fotografie sław, gwiazd i osobowości. To zdjęcia m.in. Marilyn Monroe w obiektywie jednego z najważniejszych fotografów świata mody i filmu, Miltona H. Greene’a pochodzące z kolekcji Grace Radziwiłł. Na ekspozycji zobaczymy również zdjęcia pokazujące największe sławy ekranu i muzyki jak Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Lisa Minelli, Jane Birkin czy Madonna. Wystawa potrwa do 17 października. W ten sam dzień wszystkie obiekty zostaną zlicytowane.
Aukcja Rock&Roll
Kto nie umie zanucić „Highway to Hell”? AC/DC to jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie. Chyba każdy fan grupy chciałby mieć w swojej kolekcji przedmiot podpisany przez muzyków tej kapeli. Teraz to możliwe, bowiem na aukcji pojawi się legendarny model gitary elektrycznej Gibson SG Classic z autografami członków zespołu AC/DC: Angusa Younga, Malcoma Younga, Briana Johnsona, Cliffa Williamsa i Phila Rudda. Warto dodać, że ten właśnie model gitary był ulubionym sprzętem Younga, współzałożyciela grupy. Za to fanów rodzimego rocka czekają gitary elektryczne z podpisami zespołów „Perfect” czy „T.Love”. Wyjątkowy jest również rękopis „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera. Ballada została napisana w 1982 roku przez Marka Dutkiewicza na papierze korespondencyjnym hotelu „Orbis”.
Wróćmy do początków rock’n’rolla. Jeśli mielibyśmy wskazać miejsce narodzin tego nurtu, z pewnością byłby to budynek przy 706 Union Avenue w Memphis. To właśnie tam mieściła się siedziba „Sun Records”, jedna z najsłynniejszych amerykańskich wytwórni płytowych. W 1954 roku w drzwiach budynku stanął ówczesny kierowca ciężarówki, Elvis Presley. Chciał nagrać płytę jako prezent dla swojej matki. Jednak kultowym nagraniem Presleya, który zapoczątkował muzykę rockową w Sun Records, stał się utwór „That’s all right”. Trzy dni później piosenka została zaprezentowana w radiu. Słuchacze masowo dzwonili, żeby się dowiedzieć, kim jest piosenkarz. Sam Phillips wylansował także wielu innych artystów. Swoją szansę dostali m.in. Carl Perkins i jego piosenka „Blue Suede Shoes”, Jerry Lee Lewis z „Whole Lotta Shakin’ Goin’ On” czy Johnny Cash z „I walk the line”. Płyty winylowe Elvisa Presleya i Johny’ego Casha, które wyszły z „domu rock’n’rolla” dostępne będą również na aukcji.
Obok Sun Record, jednym z najbardziej charakterystycznych symboli kultury rock’n’rollowej są jukeboxy. „Kocham rock’n’roll, więc włóż kolejnego centa do szafy grającej, kochanie” – śpiewała ikona rocka, Joan Jett. Pierwszą szafę grającą zainstalowano w 1889 roku w słynnej restauracji „Palais Royal Saloon” w San Francisco. Klient mógł wybrać dowolną piosenkę, wrzucając 5-centową monetę. Na początku maszyna nosiła właśnie nazwę „nickel-in-the-slot-player” (dosłownie: pięciocentówka w automacie). Nazwa „jukebox” przyjęła się później i pochodzi z kolei od slangowego wyrażenia „juke-joints” oznaczającego bar, gdzie można uprawiać hazard, tańczyć i pić. W DESA Unicum będzie można wylicytować reedycję jednego z najsłynniejszych jukeboxów na świecie, modelu Wurlitzer 1015 z 1946 r. Sprzęt wyposażony jest w 100 płyt muzyki rock’n’rollowej i odtwarza 200 utworów. To najlepiej sprzedająca się szafa grająca wszechczasów.
Na aukcji pojawi się również m.in. neon Rolling Stones, wzmacniacz gitarowo-basowy używany przez Janusza Niekrasza, basistę zespołu TSA czy reedycja radia „Sparton”, modelu z 1936 roku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Informacje organizatora