Pinakoteka to galeria obrazów, w której przechowywano najcenniejsze dla danej kultury dzieła sztuki. Najsłynniejszą była ta mieszcząca się na Akropolu w Atenach. Bezcenne oryginały lub kopie dzieł wielkich mistrzów gromadzono w świątyniach, pałacach władców. Podstawą dla pinakotek publicznych były te umieszczane w portykach. Obecnie najważniejsze pinakoteki mieszczą się w Watykanie, Monachium oraz Mediolanie.
Aby wiedzieć, jak narysować samolot, nie trzeba mieć dużego doświadczenia ani dostępu do tajnej wiedzy. Wystarczy poznać kilka prostych zasad. Rysunek samolotu to dobra propozycja na start – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Szkic skrzypiec może się wydawać bardzo trudny. Skrzypce składają się z wielu elementów i dla znawców tematu ograniczenie rysunku do pudła rezonującego oraz strun jest nie do pomyślenia.
Zabawa masą solną dla dzieci jest świetnym ćwiczeniem motoryki małej, a także sposobem na przyjemne spędzenie czasu i rozładowanie stresu. Masa solna doskonale sprawdzi się jako materiał na ozdoby choinkowe i inne dekoracje. Można ją farbować, wytłaczać w niej wzory, utwardzać w piekarniku, a także malować po wyschnięciu.
Małgorzata Nita, Magdalena Bąkowska, Karol Podborożny i Krzysztof Nita są dwukrotnymi mistrzami świata w zbieraniu oliwek. Zawody, podczas których zdobyli te tytułu odbywają się na chorwackiej wyspie Brač. Jak wygląda rywalizacja?
W domu, w pracy, w aucie i w trakcie długiej podróży, te piosenki poprawią wam humor zawsze i wszędzie. Już pierwsze nuty sprawią, że na twarzy pojawi się uśmiech, a jesienny ziąb i szaruga nie będą tak straszne. Co w tym sezonie warto wrzucić na playlistę? Tę tajemnicę zdradziła nam Kamila Ryciak, dziennikarka Radia Eska.
Bajki i baśnie, zarówno te w postaci książek, jak i animacji, odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dzieci, ale też wielu dorosłych. Nie bez powodu bajkowe postacie mają swoje własne święto. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada. Z tej okazji przypominamy wybrane, kultowe już bajki, ale tym razem tylko te, które powstały w Polsce.
Zwycięzcy trzeciej edycji programu "Lego Masters" zachwycili m.in. Czesława Mozila swoją kreatywnością. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, kiedy pojawiła się w ich życiu pasja do układania klocków. W trakcie programu zbudowali także mini tort z okazji 90-lecia Lego.
Zalew Szczeciński jest bogaty w podwodne skarby, które od lat rozpalają wyobraźnię ich łowców. Jednym z nich jest Aleksander Ostasz. Zajmuje się nurkowaniem, a jego pasją jest szukanie wraków.
Szybko postępująca rewolucja cyfrowa doprowadziła do tego, że wiele osób zapomniało o nieprzeciętnym uroku zdjęć wywoływanych z tradycyjnej kliszy. Tymczasem fotografia analogowa ma wiele zalet.
Dawniej obrządki związane ze śmiercią były liczne, a w różnych regionach panowały też inne zasady. Dzisiaj większość z tych czynności została zapomniana - wiele z nich, jak ubieranie zmarłego i jego przygotowanie do pochówku, przejęły domy pogrzebowe. Jak dawniej wyglądały obrządki pogrzebowe? Zebraliśmy część nietypowych i zapomnianych.
W naturze lis jest groźnym drapieżnikiem, który chętnie zakrada się do gospodarstw wiejskich. W bajkach jest dużo sympatyczniejszy, dlatego dzieci często chcą się dowiedzieć, jak narysować lisa.
Małgorzata Buczek z Ochotnicy Górnej zdała egzamin państwowy i została pierwszą kobietą juhasem w Polsce. Na co dzień pomaga mężowi w prowadzeniu bacówki. Górskiego życia nie zamieniłaby na żadne inne. Co najbardziej lubi w swojej pracy?
Decoupage cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników prac manualnych. Nic dziwnego – to niezwykle prosta, tania i wdzięczna metoda ozdabiania przedmiotów. Jak zatem się do tego zabrać?
Halloween 2021 zbliża się wielkimi krokami. Choć zwyczaj związany jest z maskaradą i zabawą w "cukierek albo psikus", to wcale nie oznacza, że nie możesz tego święta spędzić sama. Przedstawiamy wam propozycje na udaną zabawę w pojedynkę.