Ołówki do szkicowania – jak wybrać odpowiedni rodzaj?

Ołówki
Ołówki do szkicowania – jak wybrać odpowiedni rodzaj?
Źródło: Catherine Falls Commercial/Getty Images
W sprzedaży dostępne są różne ołówki, które mają określone przeznaczenie. Osoby, które są już doświadczonymi rysownikami, powinny wybrać kilka ołówków przeznaczonych do wykonywania poszczególnych elementów pracy. Inny ołówek wybiera się bowiem do szkicowania, a inny do cieniowania. 

Ołówek to zazwyczaj pierwsze narzędzie początkującego rysownika. W sklepie plastycznym dostępna jest cała gama tych przyrządów, często mających różne oznaczenia. Bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego wybór ołówka do pierwszych szkiców może sprawić wiele trudności.

DD_20220426_Krynski_REP
Rysunki z „przymrużeniem oka”
Paweł Kryński o pracy rysownika. Czym wyróżniają się jego ilustracje?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ołówki do szkicowania – jakie są ich rodzaje? 

Każdy typ ołówka zaznacza się odpowiednimi literami i cyframi. To właśnie one określają parametry i pozwalają na wybór najlepszego przyrządu do wykonania zaplanowanych prac. Na ołówkach mogą znaleźć się oznaczenia zawierające trzy litery. Należy mieć świadomość, że narzędzie z literą H to ołówek twardy. Litera B oznacza z kolei, że wybrany przyrząd jest miękki. Jak można się domyślić, ołówek HB stanowi wariant pośredni. Podobne parametry ma seria oznaczona literą F. Istnieje także skala miękkości od B do 10B, zgodnie z którą narzędzie oznaczone najwyższą cyfrą jest najbardziej miękkie. W rzeczywistości jednak to produkt, który trudno znaleźć w sklepach, dlatego też najwyższy stopień miękkości spośród ogólnodostępnych modeli ma 9B. Ołówki twarde również są oznakowane cyframi w skali 1–9, gdzie 9H jest najtwardszy. 

Nie każdy rodzaj ołówka nadaje się do szkicowania. Dlatego też trzeba dokładnie sprawdzić, jakie przyrządy powinno się wybrać, zanim podejmie się decyzję o zakupie odpowiedniego zestawu ołówków do szkicowania.  

Ołówki do szkicowania – jakie wybrać do nauki rysunku? 

Przed rozpoczęciem przygody z rysowaniem trzeba zapamiętać jedną, podstawową rzecz – ołówki twarde nie nadają się do szkicowania. Ze względu na ich specyfikę niemal każde mocniejsze przyciśnięcie przyrządu do kartki prawdopodobnie doprowadzi do jej uszkodzenia. Działanie takiego narzędzia można porównać do efektów korzystania z długopisu. Praca twardym ołówkiem uniemożliwia uzyskanie różnych odcieni czerni, a bez cieniowania nie jest widoczny odpowiedni kontrast, przez co obraz wygląda bardzo blado. Do czego więc nadają się ołówki twarde? Są one przeznaczone do wykonywania rysunku technicznego. 

Do szkicowania powinno się więc wybierać wyłącznie ołówki miękkie. Zgodnie z opinią ekspertów najtwardszy wariant, czyli narzędzie oznaczone jedynie literą B, również nie jest najodpowiedniejszym wyborem do rysowania. Jeśli przygotowujemy szkice do pracy nad dużym rysunkiem, to lepiej sprawdzi się ołówek o numerze 2B. Do wykonania wstępnego zarysu najczęściej stosuje się narzędzia z przedziału 4B–6B. Zapewniają one odpowiedni kontrast i dobrze oddają wszystkie szczegóły obrazu. Jeśli jednak chcemy uzyskać bardzo wyrazisty kontrast, to możemy wtedy sięgnąć po ołówek 8B.  

Dobre ołówki do szkicowania – drewniane czy automatyczne? 

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje ołówków – drewniane i automatyczne. Czy istnieje między nimi jakaś różnica? I które z nich lepiej sprawdzają się podczas szkicowania? Osoba, która dopiero rozpoczyna naukę rysunku, powinna zdecydować się na komplet ołówków drewnianych. Taki zestaw może składać się z trzech narzędzi o różnym stopniu miękkości: 2B, 4B i 6B. Umożliwiają naukę podstaw szkicowania, a ich cena jest bardzo niska, gdyż komplet dobrych ołówków kupi się już za około 10 zł. Warto zwrócić uwagę, czy te przyrządy są wyposażone w gumkę – łatwiej będzie usunąć wszelkie ewentualne niedociągnięcia na rysunku. Minusem używania ołówków drewnianych jest konieczność częstego temperowania, a także ich duża wrażliwość na różne uszkodzenia. Upuszczenie narzędzia na podłogę nawet ze stosunkowo niewielkiej wysokości może doprowadzić do połamania grafitu umieszczonego wewnątrz ołówka. 

W przypadku automatycznych ołówków do szkicowania ten problem znika. Inną ich dużą zaletą, dzięki niewielkiej średnicy grafitowego pręcika, jest możliwość rysowania na mniejszych formatach, a jednocześnie oddanie nawet najdrobniejszych szczegółów. Co bardzo ważne, wybrany grafit ołówka automatycznego zawsze ma tę samą grubość. Niestety z powodu małej średnicy wkładu stosunkowo trudno cieniować obraz za pomocą takich przyrządów. Pręcik grafitowy w narzędziach automatycznych ma średnicę 0,5, 0,7 lub 0,9 mm. Najbardziej miękki dostępny ołówek automatyczny to 2B, w przyrządzie o wyższym oznaczeniu wkład za bardzo by się łamał. Według ekspertów najlepsze grafity do cieniowania w ołówkach automatycznych powinny mieć średnicę 0,7 lub 0,9. Eksperci zwracają uwagę na to, że użycie cieńszego wkładu mogłoby w znacznym stopniu utrudnić pracę, gdyż zamiast rysować, po prostu byśmy drapali kartkę. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości