Jak narysować samolot – instrukcja krok po kroku

Rysunek
Jak narysować samolot – instrukcja krok po kroku
Źródło: Boris SV/Getty Images
Aby wiedzieć, jak narysować samolot, nie trzeba mieć dużego doświadczenia ani dostępu do tajnej wiedzy. Wystarczy poznać kilka prostych zasad. Rysunek samolotu to dobra propozycja na start – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Nauka rysowania to rozwijające i odprężające zajęcie. Młodsze dzieci rozwijają umiejętności manualne, uczą się koordynacji i poznają kolory oraz kształty. Dla starszych dzieci i dorosłych rysowanie to także możliwość odpoczynku, relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. Naukę rysowania można zacząć w każdym wieku – zarówno przedszkolnym, jak i dojrzałym. Nie warto jednak rzucać się z motyką na słońce i najlepiej zacząć od prostych wzorów. Jednym z motywów, od których można zacząć, jest rysunek samolotu.

Kultura i sztuka

DD_20221015_Sztuka_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Szkic samolotu – przydatne wskazówki

Zanim przejdziesz do rysowania, poznaj kilka podstawowych zasad szkicowania. Oto one:

  • Nie dociskaj ołówka do papieru zbyt mocno – powoduje to, że linie są krzywe i nieestetyczne. Poza tym szybko rozboli cię ręka i możesz zniechęcić się do rysowania.
  • Nie używaj gumki w nadmiarze, zwłaszcza gdy się uczysz. Jeśli będziesz przyciskać ołówek lekko, linie, które już powstały, nie będą ci przeszkadzać. Usuwaj te linie, które po skończonym szkicu psują całokształt, a także te, które zostały po wyznaczaniu kształtów.
  • Wykonuj szybkie ruchy – powolne przeciąganie długich linii nie zawsze sprzyja uzyskaniu odpowiedniego kształtu.

Powyższe zasady dotyczą nie tylko rysowania samolotu, ale rysowania w ogóle – czy to figur, czy martwej natury, ludzi lub dowolnych przedmiotów.

Jak narysować samolot – zanim zaczniesz

Przygotuj kartkę papieru, ołówek (lub ich zapas), temperówkę i gumkę. Podczas rysowania warto mieć przed sobą punkt odniesienia. Możesz wzorować się na modelu samolotu, na innej grafice lub zdjęciu. Zanim zaczniesz rysować, rozgrzej rękę. Jeśli twoja dłoń będzie sztywna, mogą pojawić się trudności podczas rysowania samolotu. Rękę możesz rozgrzać na kilka sposobów. Oto przykłady:

  • Rysowanie figur geometrycznych – swobodną, luźną ręką rysuj kwadraty, trójkąty, prostokąty, a na koniec koła. Pamiętaj o szybkich ruchach.
  • Rysowanie rytmiczne – w rytm muzyki. Włącz rytmiczną muzykę i liniami oddawaj jej rytm. Powstanie rysunek przypominający wykres bicia serca lub nieregularny szlaczek.
  • Rysowanie na czas – ustaw stoper np. na 30–40 sekund i narysuj dowolny przedmiot. Nie musi to być idealny rysunek. Ważne, aby rozgrzać rękę. Czynność możesz powtórzyć kilka razy.

Jak narysować samolot – krok po kroku

Aby narysować prosty samolot, wykonaj poniższe czynności:

  • Narysuj prostą oś na środku kartki – w zależności od tego, jaki kąt nachylenia ma mieć samolot. Linia może być dłuższa niż zamierzona długość samolotu – później usuniesz nadmiar.
  • Nadaj kształt kadłubowi – zaczynając od prostej osi, wyciągnij kształt samolotu tak, aby uzyskać wydłużony owal.
  • Usuń linie, które wychodzą poza obrys samolotu.
  • Narysuj ogon samolotu – ogon zawsze skierowany jest do góry i ma lekko zaokrągloną końcówkę.
  • Usuń linię między ogonem a kadłubem samolotu. Jeśli widać wyraźne łączenie między kadłubem a ogonem, delikatnie je popraw, tak by wszystko, co zostało do tej pory narysowane, wyglądało jak całość.
  • Narysuj skrzydła – pamiętaj, że muszą się znajdować równolegle po obu stronach samolotu. Skrzydła są płaskie i mają zaokrąglone krawędzie. Rozmiar skrzydła zmniejsza się od strony kadłuba ku końcowi skrzydła. Pamiętaj o perspektywie – jedno skrzydło widać w całości, a drugie tylko częściowo. Skrzydło, które widać w całości, w miejscu połączenia z kadłubem powinno być zaokrąglone.
  • Usuń prostą linię, która została namalowana jako pierwsza, a którą przykryło skrzydło. Wyrównaj wszystkie krawędzie.
  • Narysuj stabilizatory przy ogonie – przypominają małe skrzydła umieszczone na końcu samolotu.
  • Przy każdym skrzydle narysuj po dwie turbiny ze śmigłami (śmigła wychodzą od środka każdej turbiny, mogą to być proste linie). Ponownie pamiętaj o perspektywie i proporcjach.
  • Jeśli rysujesz samolot pasażerski, narysuj okna wzdłuż długości kadłuba. Okna są płaskie na dole i zaokrąglone na górze. Niezależnie od typu samolotu nie zapomnij o przedniej szybie w kabinie pilotów.
  • Na koniec możesz narysować linie na skrzydłach i stabilizatorach lub inny wzór, który znajdzie się na samolocie. Popraw kontury i gotowe!
rysunki
Świat internetu kobiecym rysunkiem stoi
Jak powstają kobiece rysunki satyryczne?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak narysować samolot wojskowy lub samolot pasażerski?

Aby narysować samolot pasażerski lub samolot wojskowy, możesz skorzystać z powyższych porad. W przypadku konkretnych typów samolotów pamiętaj jednak, że każdy z nich ma określoną budowę, proporcje i elementy wyposażenia. Samolot wojskowy zwykle jest masywny, często ma kilka turbin na skrzydłach i duże śmigła przednie. Samoloty pasażerskie z kolei są większe, dłuższe i mają wiele małych okien, często nawet ułożonych piętrowo. Pamiętaj, aby podczas rysowania zwracać uwagę na szczegóły i proporcje. Zawsze miej przed sobą wzór samolotu do rysowania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości