Historia rodziny Konopczyńskich
Gdy Paweł Aftewicz po raz pierwszy spotkał swoją przyszłą żonę Dorotę Konopczyńską-Aftewicz, nawet nie wiedział o istnieniu prowadzonego wówczas przez jej ojca - Jana Konopczyńskiego - warsztatu garncarskiego w Bolimowie. Dziś sam jest garncarzem i wraz z ukochaną tworzy małe dzieła sztuki w wyżej wspomnianej pracowni.
- Wkręciłem się do tej rodziny. Będąc na studiach, poznałem córkę garncarza. No i tak wyszło. Przyjęła mnie na czeladnika, a potem na męża - zaznacza w Dzień Dobry TVN mężczyzna.
Pasję do projektowania wyrobów ceramicznych odziedziczyły również dzieci małżonków. - Jesteśmy szóstym pokoleniem garncarzy. Nasze córki też malują naczynia i też razem z nami pracują - komentuje Dorota Konopczyńska-Aftewicz.
Chcemy być tym siódmym pokoleniem, które przejmie może kiedyś warsztat. A poza tym sprawia nam to frajdę. Od zawsze, od małego malujemy, no i tak wyszło, że teraz malujemy na ceramice
Garncarstwo w filmie
"Ogniem i mieczem", "Krzyżacy", "Wiedźmin" to tylko niektóre z tytułów kultowych filmów, w których wyroby garncarskie rodziny Konopczyńskich pojawiły się jako elementy scenografii. - To jest z "Chłopów", ze stołu Boryny. Talerze ze stołu Łokietka. Mamy i królewskie zestawy, i chłopskie - wymienia Paweł Aftewicz.
- Ceramikę ojciec do filmów robił tak gdzieś w początkach lat 50. Później ojciec robił naczynia do "Faraona". To były wielkie amfory. Ja robiłem do "Dziejów mistrza Twardowskiego", "Historii żółtej ciżemki" - wspomina w Dzień Dobry TVN Jan Konopczyński.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sezon grzybowy w polskich lasach. "Trzeba się nauczyć rozróżniać"
- Adam Małysz chwali się ukrytym talentem. "Pierwszy raz widzę Marcina takiego małego"
- Malowanie światłem to wyjątkowa technika fotograficzna. Co warto o niej wiedzieć?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN