Już wkrótce odbędzie się wielka aukcja, na której zaprezentowanych zostanie ponad 100 dzieł sztuki. Pośród nich dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz. W studiu Dzień Dobry TVN Iwona Büchner-Grzesiak zaprezentowała nam obrazy, które będzie można wylicytować.
Zbliżają się Święta, czas więc pomyśleć o choince. W Dzień Dobry TVN Ula Chincz i stolarz Darek Wardziak pokażą, jak wykonać choinkę, która zmieści się w małym mieszkaniu i zadowoli minimalistę.
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie miał nigdy problemu ze znalezieniem bazylii w szafce z przyprawami. Co zrobić z ziołami, które latem stały na balkonie? Oba te problemy w kawiarence Dzień Dobry TVN rozwiązała Ula Chincz i jej gość - stolarz Dariusz Wardziak. Razem pokazali, jak zrobić piękny stojak na przyprawy i świeże zioła.
Miniekosystemy zamknięte w słoikach podbijają serca fanek i fanów DIY na całym świecie. Jak wykonać las w słoiku? Który rodzaj słoja będzie najlepiej się sprawdzał i trzeba go jakoś specjalnie przygotować? Co musi się tam znaleźć zanim do środka wsypiemy ziemię i zasadzimy rośliny? I jak dbać o las w słoiku? W Dzień Dobry TVN Ula Chincz i prowadząca warsztaty biophilic design Anna Piotrowska wykonały swoje własne lasy, które będą cieszyć oko przez długi czas.
Nasi goście: „SLAB” i „RATS” to piloci polskich myśliwców F-16. Dlaczego nie możemy zdradzić ich imion, nazwisk ani stopni wojskowych? Jak zaczęła się ich przygoda z lotnictwem i co trzeba zrobić, jaką drogę przejść, żeby zostać pilotem "eFa"? Czy pilotowanie tak szybkich samolotów ma skutki uboczne dla zdrowia? Cały reportaż o bazie w Krzesinach i pilotach F-16 będzie można zobaczyć w programie „Uwaga” o 19:40! Zapraszamy.
Jimi Ogden w programie "Rzeczy Od-Nowa" pokazuje, jak przywrócić życie starociom, jak samemu zaprojektować i zrobić designerskie meble oraz jak ze śmieci stworzyć coś naprawdę unikalnego. Wszystko to robi znakomicie. A jak sobie poradził z odnowieniem szafki i biurka, z którymi przyjechała do niego dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz? Na renowację mebli miał dwie godziny. Zobaczcie efekty.
Karmniki pomagają ptakom przetrwać trudny zimowy czas. Jak je wykonać samemu? Stolarza Darka Wardziaka zapytała o to prezenterka pogody Dorota Gardias. A jak jej poszła budowa budki dla ptaków?
Wittenberga. Na spacer śladami Marcina Lutra, Łukasza Radwana i kamerę Dzień Dobry TVN, zabrał Bernhard Naumann. Pokazał nam m.in. słynne drzwi, do których Luter przybił swoje 95 tez. Jak wyglądało życie prywatne doktora teologii, które z jego tez były najbardziej przełomowe? Dlaczego jego postać do dziś wzbudza ogromne kontrowersje?
Uma Thurman, Russell Crowe, Clive Owen i Meg Ryan - to tylko niektórzy z aktorów, z którym Sławomir Idziak współpracował. Jest autorem zdjęć do ponad 70 filmów. Był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu". Z operatorem filmowym, reżyserem i scenarzystą Sławomirem Idziakiem spotkał się w Krakowie Mateusz Hładki, by porozmawiać o Spring Open.
Czy można zobaczyć dźwięk? Postanowiliśmy to sprawdzić wspólnie z Krystyną Czubówną i jej wnuczkami: Zosią i Helenką. Poznajcie kilka prostych eksperymentów, które odpowiedzą nam na to pytanie. Przeprowadźcie je w domu ze swoimi dziećmi.
Słomki, kawałek sznurka i patyczki do szaszłyków - tyle wystarczy aby zrobić latawiec. Monika Mrozowska powiedziała Olivierowi Janiakowi jak to wszystko ze sobą połączyć, aby poleciało.
Anna Senkara spotkała się z Sophią, która została twarzą cyklu programowego "Być człowiekiem" w BBC Earth. Co robot myśli o ludziach, czym się interesuje i ... jakie ma plany na przyszłość? O przyszłości sztucznej inteligencji opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN Aleksandra Przegalińska - badaczka nowych technologi z MIT w Bostonie. Czym właściwie jest sztuczna inteligencja. Czy może okazać się niebezpieczna?
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego olbrzymie kontenerowce utrzymują się na wodzie? Jak to się dzieje, że te ciężkie statki nie idą na dno? Tematem gęstości i wyporności zajęły się Krystyna Czubówna oraz Zosia i Helenka, a w studiu Dzień Dobry TVN o różnicach między wodą słoną i słodką opowiedziała nam Monika Borecka z Centrum Nauki Kopernik.
Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki przez 100 lat był uznany za zaginiony. W 2012 roku odnalazł się w Ameryce Południowej. Teraz prywatny kolekcjoner wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza: 2,3 mln zł. Centa estymowana: 3,5 - 4 mln złotych. Ile wart jest obraz? Jaka jest jego historia i jaką scenę z historii Polski opowiada? Dlaczego jego sprzedaż to tak duże wydarzenie w świecie kolekcjonerów sztuki? O tym w Dzień Dobry TVN prezes domu aukcyjnego, w którym dzieło będzie licytowane Juliusz Windorbski.
Do Andrzeja i Anny dołączył robot EuGenius, który twierdzi, że "chodził z R2-D2 do jednaj klasy". Jak Wam się podoba nasz elektroniczny prowadzący? :)
Karol Estreicher to polski historyk sztuki, który zadbał o to, żeby do Polski wróciły najcenniejsze dzieła zrabowane, w czasie wojny, przez Niemców. Co udało mu się odzyskać i jaki był prywatnie polski obrońca skarbów? Magdzie Mołek opowiedziała o nim Marta Grzywacz.
Elżbieta Rogowska jest naczelnikiem Wydziału Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wygląda jej praca "od kuchni"? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała nam m.in. o kulisach jednej z najgłośniejszych spraw - odzyskania „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego.
Niedawno Polskę obiegła wieść, że na helskiej plaży znaleziono tajemniczy obiekt. Co to było? Sprawie przyjrzał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Korzystne uchwycenie na zdjęciu rodziny, która siedzi przy wigilijnym stole wcale nie jest takie proste, dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fotografkę Jowitę Romaniuk, aby doradziła, jak znaleźć w takiej sytuacji dobry kadr i jak ustawić bohaterów fotografii, aby ładnie wyszli.
Choinki przystrojone zrobionymi własnoręcznie ozdobami wyglądają uroczo. Jak zatem je przygotować? Jakich materiałów użyć? O tym prowadząca cykl "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka. Dowiedzieliśmy się również, jakie bombki są w tym roku najmodniejsze.
Gwiazda betlejemska jest rośliną, po którą z chęcią sięgamy w święta Bożego Narodzenia. Ile jest jej odmian? Jak wygląda, kiedy jest świeża? Jak przetransportować ją ze sklepu? Na pytania odpowiedział gość Dzień Dobry TVN: florysta Piotr Sekunda. Pokazał również, jak szybko przygotować stroiki z gwiazdą betlejemską w roli głównej.
Grudniowa aukcja dzieł sztuki w Domu Aukcyjnym Polswiss Art jest jedną z największych na rynku kolekcjonerskim ostatnich lat. O dziełach sztuki, które będzie można nabyć powiedziała w Dzień Dobry TVN właścicielka Domu Akcyjnego Iwona Buchner.
Rozpoczął się sezon aukcyjny. W naszym studiu, o dziełach które już wkrótce pojawią się na aukcjach, opowiedziała Iwona Büchner, właścicielka domu aukcyjnego. Jakie perełki będzie można upolować? Zobaczcie!
Projektant Jan Leśniak pokazał, jak uszyć plażowe wdzianko, które można nosić na trzy sposoby - w formie spódnicy, bluzki lub sukienki. Do dzieła!
Gościliśmy w pracowni krawieckiej Jana Leśniaka. Projektant podpowiedział, jak w prosty sposób uszyć top. By koszulka wyglądała efektownie, Jan radzi jak ją ufarbować. Spróbujecie sami?
Byliśmy z kamerą w pracowni Jana Leśniaka. Krawiec podpowiedział, jak w prosty sposób przygotować dzianinową narzutkę na chłodne wiosenne dni. Co więcej, można ją nosić aż na trzy różne sposoby. Spróbujecie?
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jakie nagłówki kilkacie i, dlaczego je wybieracie? Dlaczego przykuwają Waszą uwagę? Okazuje się, że najchętniej klikamy w tytuły, które bazują na emocjach. Zobaczcie, w jaki jeszcze sposób portale internetowe łowią nasze kliki i czy nami manipulują.
Coraz więcej wokalistów przyznaje się do tego, że pobiera lekcje śpiewu. Na ile śpiewania można się nauczyć, a na ile jest to talent wrodzony? Kiedy zacząć naukę śpiewu, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Czy nauczyciel śpiewu musi być praktykiem? Czy na tego typu zajęciach można zepsuć wokaliście głos? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: Monikę Malec, nauczycielkę śpiewu oraz Monikę Borzym, wokalistkę jazzową.
Iwona Buchner opowiedziała nam o aukcji, na której pojawi się 87 dzieł polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o łącznej wartości szacowanej na ponad 6 mln zł. Perłą tej aukcji jest obraz „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”. Jest to dzieło jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego.
Studenci Politechniki Łódzkiej jadą do Teksasu! Będą walczyć w finale, ogłoszonego przez Elona Muska, międzynarodowego konkursu na projekt innowacyjnego środka transportu, który ma się przemieszczać z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku! O swoim pomyśle na superszybką kapsułę opowiedzieli nam: Adam Zarzycki, Mateusz Stajuda i Amadeusz Bathelt. Czy obawiają się konfrontacji z pozostałymi uczestnikami?