Aparat polaroid - wybieramy polaroidy wywołujące zdjęcia

Kobieta trzyma w ręku aparat instax
MajaMitrovic / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Polaroid to aparat fotograficzny umożliwiający niemal natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Polaroidy były niezwykle popularne w latach 80. ubiegłego wieku. Obecnie również możemy kupić aparat, który wywołuje zdjęcia. Na rynku mamy dużą różnorodność i jeśli tylko skusimy się na polaroid, to wystarczy jedynie wyzwolić migawkę, by po chwili cieszyć się wydrukowaną fotografią.

Polaroid - aparat, który drukuje zdjęcia niemal natychmiast po ich zrobieniu. Aparat polaroid to ciągle popularne urządzenie. Obecnie polaroidy kupimy w wersji cyfrowej. Jeśli chcemy cieszyć się klimatycznymi fotografiami, to potrzebujemy polaroid i wkłady. Jaki aparat polaroid wybrać? Jakie wkłady polaroid są dostępne na rynku i czym się różnią?

Wybieramy aparat polaroid

Jeśli chcemy kupić aparat polaroid, to aktualnie najczęściej trafiamy na modele Instax od firmy Fujifilm. Należy jednak pamiętać, że Polaroid to też nazwa własna firmy, która pierwszy model wprowadziła już w 1947 roku - fotografia była wtedy w sepii. Obecnie wywoływane natychmiast zdjęcia otrzymujemy w kolorze. W mniejszości występują również polaroidy firm Lomography oraz Kodak. Przyjrzyjmy się zatem kilku modelom, aby ułatwić wybór aparatu polaroid . Dowiecie się m.in., jak takie urządzenia funkcjonują, jakie mają parametry oraz jakie wkłady do polaroida wybrać .

Na początek weźmy pod lupę aparat polaroid Fujifilm Instax mini 9 . Jest to niezwykle poręczny model, występujący w wielu wersjach kolorystycznych: zielonej, różowej, białej oraz niebieskiej (jasnej lub ciemnej). Zdjęcia z Instax mini 9 są wywoływane w małym formacie o wielkości mniej więcej karty kredytowej. Dokładny format filmu wynosi 86 x 54 mm, a przestrzeń naszego zdjęcia to 62 x 46 mm. Jest to świetny rozmiar dla zdjęć, które chcemy nosić zawsze ze sobą, np. w portfelu. Czas na trochę specyfikacji. Instax mini 9 jest wyposażony w dwusoczewkowy obiektyw o długości ogniskowej 60 mm. Czas naświetlania wynosi 1/60 sekundy, zaś wydruk fotografii otrzymujemy po około półtorej minuty (czas druku zależy od warunków oświetleniowych, w jakich robiliśmy zdjęcia). Ten aparat polaroid z pewnością ucieszy też miłośników selfie - przy obiektywie znajduje się lusterko, w którym zawsze możemy się przejrzeć przed zrobieniem zdjęcia. O wiele ważniejsza jest jednak nasadka do zbliżeń. Umożliwia nam zrobienie selfie z odległości zaledwie 35 mm. Można powiedzieć, że polaroidy idą z duchem czasu. W aparacie mamy też wbudowaną lampę błyskową.

Jeśli lubimy styl retro, to z pewnością przypadnie nam gustu elegancki i klasyczny Fujifilm Instax mini 90 Neo Classic . Jest to bardziej profesjonalny model niż opisywany mini 9. Na uwagę zasługuje chociażby tryb podwójnej ekspozycji - po dwukrotnym naciśnięciu spustu migawki nakładamy na siebie dwa zdjęcia. Łącznie polaroid ma do wyboru pięć trybów: dzieci, impreza, sport, bulb oraz wspomniany już - podwójnej ekspozycji. Bulb pozwala uzyskać ciekawe ujęcia nocne, to określenie powinno być znane użytkownikom lustrzanek cyfrowych. Trzymamy przycisk migawki tak długo, jak długi ma być czas naświetlenia. Jeśli chodzi o wkłady do polaroida , to są takie same, jak w przypadku Instax mini 9. Czas wydruku również wynosi około 90 sekund. Na uwagę zasługują jeszcze trzy elementy: lampa błyskowa, samowyzwalacz i tryb makro (możemy ostrzyć na obiekty od 20 cm).

Teraz czas na powrót do przeszłości. Aparat polaroid od firmy Polaroid, a konkretnie model OneStep 2. Jest to połączenie klasycznego wzornictwa z lat 90. oraz nowoczesnych funkcji. Jeśli chodzi o wkłady, to różnią się one od tych przeznaczonych do modeli Instax. W tym przypadku powierzchnia wkładów do polaroida wynosi 10,7 x 8,8 cm. Fotografie zaś drukowane są w kwadracie o wymiarach 7,9 x 7,9 cm. Możemy wybrać wkłady umożliwiające wydruk w kolorze lub sepii. Jeśli chodzi o sam aparat, to do naszej dyspozycji jest obiektyw o długości ogniskowej 106 mm, z minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 60 cm. Polaroid OneStep 2 został wyposażony również w lampę błyskową i samowyzwalacz. Na uwagę zasługuje też bateria, która może wytrzymać na jednym ładowaniu akumulatora nawet dwa miesiące użytkowania.

Obecnie na rynku znajdziemy kilkadziesiąt modeli polaroidów, a konkretnie mówiąc, aparatów kompaktowych z natychmiastowym wydrukiem. Warto wspomnieć jeszcze o modelu Fujifilm Instax Square SQ10 - ma on w sobie więcej nowoczesności niż pozostałe aparaty. Jest m.in. wyposażony w 3-calowy kolorowy ekran LCD. Jest też bardziej zaawansowany technologicznie: minimalna odległość ostrzenia to zaledwie 10 cm, dostępny jest duży zakres czasu otwarcia migawki, a interfejs urządzenia umożliwia wydruk tylko wybranych zdjęć.

Oczywiście pozostają też stare, analogowe aparaty polaroid . Takie modele możemy znaleźć np. na targach staroci lub w sklepach z antykami. Jednak bez względu na rodzaj i model warto skusić się na taki aparat. Oprócz szybkiego wydruku pamiątkowych zdjęć polaroid wyzwala fotograficzną kreatywność.

Zobacz film: Fotografia tradycyjna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości