Wszystko w jednym, czyli komputer z ekranem dotykowym

Aktualizacja:

Kompaktowa budowa, estetyczny wygląd, brak plątaniny kabli - to pierwsze z wielu zalet, jakie posiada komputer dotykowy - all in one. I ta prosta obsługa! Wyciągasz sprzęt z pudełka, ustawiasz na biurku, podłączasz kabel zasilający do prądu i już możesz zabierać się do pracy.

Zestaw powyższych zalet, a także wiele innych, o których za chwilę, powoduje, że komputery dotykowe all in one szybko zyskują licznych zwolenników. Na rynku pojawiają się coraz lepsze modele z tego segmentu od różnych producentów, dlatego musimy dobrze zastanowić się, na co zwrócić uwagę i jak wybrać dobry komputer dotykowy.

Komputer z ekranem dotykowym

Dzięki ciekawemu designowi komputer dotykowy all in one staje się coraz chętniej kupowanym elementem wyposażenia biura czy mieszkania. Cechą, która wyróżnia ten rodzaj sprzętu, jest zintegrowanie komputera z obudową monitora. Pozwala to na oszczędność miejsca oraz większe możliwości aranżacji w przestrzeni. Przed zakupem należy jednak przemyśleć, do czego sprzęt będzie nam służył, ponieważ komputery dotykowe mają niewielkie możliwości rozbudowy (zwykle mamy możliwość dołożenia pamięci RAM lub zamianę dysku z klasycznego na SSD). Dlatego już na etapie zakupu powinniśmy określić, na jakich funkcjach komputera dotykowego nam zależy. W przypadku tego segmentu sprzętu komputerowego możemy zdać się na producentów komputerów, którzy sugerują do jakiego zastosowania przeznaczone jest konkretne urządzenie. Wśród sprzętu tego typu rzadko trafimy na komputery all in one przeznaczone do gier. Najczęściej możemy wybierać spośród modeli przeznaczonych do użytku domowego oraz do biura - na użytek biznesowy. W każdym z tych przypadków na czele listy atutów można zapisać fakt, że do minimum została ograniczona liczba kabli, jakie są potrzebne do podłączenia komputera z ekranem dotykowym. To powoduje, że użytkownik zyskuje wygodne i przestronne stanowisko komputerowe.
Komputer dotykowy - jak wybrać
Wybierając komputer dotykowy all in one do domu, zadbajmy o sprzęt wyposażony we wbudowanego pilota oraz tuner, by mógł służyć nam jako zestaw do odtwarzania multimediów i oglądania telewizji. Taki “kombajn”, który poza tymi funkcjami można jeszcze używać jako tablet czy elektroniczną ramkę na zdjęcia, może pracować większą część doby. Należy więc zadbać o to, by komputer był cichy i energooszczędny. Tego rodzaju udogodnienia powinien mieć komputer z monitorem dotykowym przeznaczony do biura. Powinien też być wyposażony w więcej zabezpieczeń. Ładny design, dobre materiały, z których jest wykonany, to uniwersalne standardy przydatne zarówno w biurze, jak i w domu, podobnie jak bezprzewodowa klawiatura i mysz. Ekran, czyli integralna część komputera, musi mieć przynajmniej rozdzielczość Full HD. Nad wydajnością sprzętu AIO czuwa procesor, więc jego parametry sprawdźmy przed zakupem. W wielu urządzeniach z segmentu komputerów zintegrowanych z ekranem dotykowym znajdują się procesory Intel Core i5. Komputery dotykowe to nie jest raj dla gracza. Karta graficzna w komputerach AIO najczęściej jest zintegrowana, co stanowi dobry wybór do biurowych zastosowań, ale przy grafice czy grach o zaawansowanych wymaganiach nie sprawdzi się w ogóle. Jeśli jednak zależy nam na większych możliwościach grafiki, na rynku dostępne są komputery dotykowe all in one z dedykowanymi kartami graficznymi o wyższych parametrach. Nowoczesny design i miniaturyzacja elementów powodują, że w komputerach all in one może nie występować napęd optyczny. Oznacza to, że osoby korzystające z płyt CD, DVD czy Blu-Ray nie będą mogły odtwarzać ich przy pomocy komputera. Najtańsze komputery dotykowe all in one można kupić za kwotę poniżej 2000 zł, ale nie są to zbyt rozbudowane modele. Według specjalistów, ceny wartych polecenia maszyn AIO zaczynają się mniej więcej od 2500 zł. Sprzęt o takim standardzie dobrze sprawdzi się w podstawowych pracach biurowych, surfowaniu w sieci czy oglądaniu filmów.
Możliwości zakupu komputera dotykowego all in one jest bardzo dużo. By podjąć właściwą decyzję, należy ściśle określić swoje potrzeby i kierować się określonymi kryteriami technicznymi. Sprzęt z tego segmentu znajduje się w standardowej ofercie wielu renomowanych producentów (Apple, Lenovo, Dell, Asus). W celu wybrania konkretnego modelu pomocne mogą okazać się poradniki zakupowe z wyborem konkretnych modeli komputerów z dotykowym monitorem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: CaiaimageRafal Rodzoch/Getty Images

Pozostałe wiadomości