Aparaty na kliszę to do niedawna rzadki widok. Dziś wracają do łask. Miłośnicy tradycyjnej fotografii wciąż z nich korzystają, a coraz częściej sięgają po nie gwiazdy społecznościówek. Przeczytaj, jak wykonywać zdjęcia analogowe.
Zakup aparatu to jedna z pierwszych czynności wykonywanych przez młodych rodziców. W kolejnych latach zapełniają oni niemal terabajty dysków twardych zdjęciami swoich pociech. Jednak w ostatnich latach coraz częściej decydują się powierzyć to zadanie profesjonalistom. Fotografia dziecięca to przecież prężna gałąź sztuki. Sprawdź pomysły na sesję dziecięcą i akcesoria do zdjęć.
Chyba każdemu zdarzyło się coś sprzedać przez Internet. Wystawiając produkty, czy to w sklepie internetowym, czy na aukcjach, oprócz dobrego opisu czy okazyjnej ceny, niezwykle ważne są dobre zdjęcia produktów - to one często decydują o tym, czy klient zdecyduje się na zakup.
Stało się - złapaliśmy bakcyla fotografii i chcemy wiedzieć, jak robić profesjonalne zdjęcia. Przy wyborze sposobu nauki fotografii zastanówmy się, jaki mamy budżet i w jakim kierunku chcemy się rozwijać.
Namiot bezcieniowy jest wykorzystywany głównie w fotografii produktowej. Korzystanie z namiotu nie jest skomplikowane, również koszty związane z kupnem czy samodzielnym zrobieniem namiotu nie są wysokie.
Nie tylko fotoamatorzy pytają, jak używać lampy błyskowej. Korzystanie z lampy nie jest bowiem najłatwiejszą sprawą również dla bardziej zaawansowanych fotografów. Wiedza o tym, jak i kiedy z niej korzystać pozwoli robić lepsze zdjęcia.
Cenny i delikatny sprzęt fotograficzny wymaga odpowiedniego zabezpieczenia podczas transportu. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny plecak fotograficzny. Szeroki wybór umożliwia dopasowanie modelu do własnych potrzeb.
Zdjęcia packshotowe powinny wiernie oddawać fotografowany przedmiot i jednocześnie zachęcać do jego kupna. Dlatego tak ważne jest, by były one wykonane w profesjonalny sposób. Możemy zdecydować się na zrobienie sesji zdjęciowej w studio lub wykonać je sami w domu.
Podstawowe zasady fotografii do klucz do robienia naprawdę dobrych zdjęć. Nie są to trudne zagadnienia, ale ich przyswojenie wymaga czasu i praktyki.
W karierze każdego fotografa przychodzi moment, by wybrać odpowiedni statyw do aparatu. Statyw fotograficzny minimalizuje ilość poruszonych zdjęć, dlatego warto mieć go w swoim wyposażeniu. Tylko jaki statyw do aparatu wybrać? Czy mały statyw do aparatu sprawdzi się w praktyce, a może lepszy będzie model elastyczny? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania statywu do aparatu?
Softboks to podstawowy modyfikator oświetlenia używany zarówno w fotografii, jak i na planie filmowym. Lampa softbox to stały element studia fotograficznego. W zależności od jego kształtu i wielkości uzyskamy różne zmiękczenie, rozproszenie oraz ukierunkowanie światła. Stosowanie go w fotografii portretowej minimalizuje ilość cieni na twarzy modelki. Softboksu będziemy używać również w terenie, np. na lampie reporterskiej. Często pada również pytanie, co wybrać: softbox czy parasolka? Pomimo przydatności parasolki, to zestaw lampa plus softbox daje nam o wiele większe możliwości.
Chcemy fotografować dziką naturę, sportowe wydarzenia, a może pełnię księżyca? Idealny do tego będzie teleobiektyw. Jest to rodzaj obiektywu wąskokątnego o naprawdę długiej ogniskowej. Dzięki temu na pierwszym planie naszych zdjęć mogą znaleźć się nawet bardzo oddalone od nas obiekty. Teleobiektyw znajdzie zastosowanie zarówno w rękach amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Wszystko przez naprawdę szeroki wybór tego typu szkieł na rynku sprzętu fotograficznego.
Instax to nowoczesne aparaty, umożliwiające wykonania zdjęcia z natychmiastowym wydrukiem fotografii. Aparaty Instax produkowane przez Fujifilm są przez wielu nazywane drugim pokoleniem kultowych już polaroidów. Aparaty Instax są wyposażone w specjalne wkłady, a każdy z nich umożliwia zrobienie 10 zdjęć. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wybrać najlepsze wkłady do Instaxa.
Zdjęcia jak z polaroida są charakterystyczne i sprawiają, że myślami przenosimy się w czasie. Szczyt popularności polaroidów przypada na lata 80. Obecnie na rynku fotograficznym nadal mamy dostępne różne modele takich aparatów – jednak z dodatkiem nowoczesnych funkcji. Jeśli chcemy uzyskać zdjęcia jak z polaroida, to wcale nie musimy go mieć. Nowe technologie i programy pozwalają nam na wydruk takich fotografii. Zobaczcie zatem, jak zrobić zdjęcia i jak wywołać zdjęcia jak z polaroida.
Ludzkie ciało już od starożytności inspiruje artystów. Fotografia aktu to również pełnoprawna dziedzina sztuki, stawiająca w centrum piękno ludzkiego ciała. Jest to gatunek fotografii niełatwy i bardzo delikatny, ale za to przynoszący dużo satysfakcji.
Aparat fotograficzny dla dzieci może być doskonałym pomysłem na prezent. Jeśli dziecko posiada swój sprzęt, z pewnością będzie z niego chętnie i często korzystać. Przy wyborze należy jednak kierować się nieco innymi kryteriami niż w przypadku aparatów dla osób dorosłych. Przede wszystkim ważny jest wiek i posiadane umiejętności.
Aparaty analogowe wracają do łask. Przy niezwykle szybkim rozwoju fotografii cyfrowej rośnie jednocześnie grupa osób, które wybierają fotografię analogową. Dlaczego? Według wielu amatorów „analogów”, nawet najlepsze zdjęcia zrobione „cyfrą” nie są w stanie dorównać tym z kliszy.
Aparat kompaktowy to model dedykowany dla fotografów-amatorów lub tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zdjęciami. Ponieważ nie posiada zmiennych obiektywów, jego funkcje są uproszczone, a mimo to powstają zdjęcia bardzo dobrej jakości. Nie jest skomplikowany w obsłudze i cieszy się dużą popularnością.
Blenda fotograficzna to jeden z najbardziej podstawowych i użytecznych akcesoriów używanych przez fotografów zajmujących się przede wszystkim portretem, ale też fotografią produktową. Dzięki blendzie możemy tak operować światłem, by uzyskać poprawną ekspozycję i dobrze oświetlić fotografowany obiekt.
Jaką lustrzankę kupić? To pytania zadają sobie wszyscy, którzy chcą rozpocząć przygodę z fotografią cyfrową lub zmienić swój aparat na lepszy. Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Oświetlenie to niezwykle ważny czynnik w fotografii. To jakie będzie nasze zdjęcie, w dużej mierzy zależy od tego, jak wiele światła mamy na planie zdjęciowym. Czy lampa do zdjęć jest potrzebna? W niektórych przypadkach nie możemy się bez niej obyć. Sprawdźmy, jak bardzo potrzebna jest lampa do aparatu oraz jakie lampy wybrać do zdjęć studyjnych.
Obiektyw kitowy to najprawdopodobniej nasz pierwszy obiektyw w fotograficznej przygodzie. Jeśli kupujemy lustrzankę cyfrową, to właśnie z tzw. kitem. Pojęcie obiektywu kitowego wzięło się od angielskiego słowa kit, czyli zestaw. Oznacza to, że w naszym zestawie znajduje się aparat oraz standardowy obiektyw.
Obiektyw fotograficzny jest tak samo ważny, jak aparat. Jeśli mamy lustrzankę lub bezlusterkowiec, to na początku przygody z fotografią zastanawiamy się, jaki obiektyw do czego służy. Na starcie w naszym zestawie znajdziemy najczęściej obiektyw kitowy, tzw. kit. Zgłębiając wiedzę, dowiemy się, że są obiektywy stałoogniskowe i zoomy. Każdy z nich możemy wykorzystać do różnych typów fotografii.
Obiektyw rybie oko (fisheye) to optyka do aparatu charakteryzująca się niesamowicie szerokim kątem widzenia. Takie rozwiązanie wiąże się z dużymi zniekształceniami obrazu. Uzyskany na zdjęciach efekt powinien nas jednak zadowolić, bo w fotograficznym kadrze zmieścimy dzięki niemu obraz o kącie widzenia nawet 180 stopni.
Makrofotografia to dla wielu bardzo fascynująca dziedzina fotografii. Na zdjęciach niewielkie na co dzień okazy są duże i na pierwszym planie. Aby ujęcia były udane, potrzebny jest obiektyw makro. Jaki zatem powinien być obiektyw do makro? Trzeba zwrócić uwagę m.in. na ogniskową, przysłonę, minimalną odległość ostrzenia oraz przede wszystkim – na skalę odwzorowania.
Obiektywy stałoogniskowe to takie o stałej wartości ogniskowej. Za ich pomocą nie przybliżymy obrazu, ale brak zoomu zrekompensują nam w inny sposób. Tzw. “stałki” mają bowiem sporo plusów – bardzo często oddają lepszą jakość obrazu i zazwyczaj są bardzo jasne. Ta cecha w trudnych warunkach oświetleniowych będzie nieoceniona. Obiektyw stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy – podpowiadamy, który wybrać.
Szeroki kadr ma swój urok, jednak aby go uzyskać, potrzebny nam szerokokątny obiektyw – taki, którego kąt widzenia wynosi co najmniej 60 stopni. Obiektyw szerokokątny sprawdzi się w fotografii krajobrazu, architektury i wszędzie tam, gdzie nie będziemy mogli zrobić kilku kroków wstecz, aby wykonać zdjęcie. Jaki obiektyw szerokokątny wybrać? Podpowiadamy.
Rodzaje obiektywów, jakie należy dobrać wykonując zdjęcia zależą od wielu czynników. Kiedy sprawdzi się obiektyw rybie oko? Przeczytaj, jaki obiektyw wybrać do portretów, a kiedy sięgnąć po obiektyw zmiennoogniskowy.
Lustrzanka cyfrowa oraz bezlusterkowiec to aparaty z wymienną optyką. Oznacza to, że możemy do takiego sprzętu podpiąć różne rodzaje obiektywów. Klasyfikujemy je m.in. ze względu na długości ogniskowej i zastosowanie w różnych typach fotografii. Jaki rodzaj obiektywu pasuje do danej lustrzanki? Wyjaśniamy.
Akcesoria fotograficzne to część wyposażenia każdego fotografa. Na rynku znajdziemy zarówno akcesoria do zdjęć, jak i akcesoria do aparatu. Niektóre z nich są naprawdę niezbędne, z kolei inne możemy potraktować jako gadżety do fotografii. Jakie akcesoria fotograficzne warto mieć zawsze w swoim wyposażeniu?