Aparat kompaktowy to model dedykowany dla fotografów-amatorów lub tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zdjęciami. Ponieważ nie posiada zmiennych obiektywów, jego funkcje są uproszczone, a mimo to powstają zdjęcia bardzo dobrej jakości. Nie jest skomplikowany w obsłudze i cieszy się dużą popularnością.
Blenda fotograficzna to jeden z najbardziej podstawowych i użytecznych akcesoriów używanych przez fotografów zajmujących się przede wszystkim portretem, ale też fotografią produktową. Dzięki blendzie możemy tak operować światłem, by uzyskać poprawną ekspozycję i dobrze oświetlić fotografowany obiekt.
Jaką lustrzankę kupić? To pytania zadają sobie wszyscy, którzy chcą rozpocząć przygodę z fotografią cyfrową lub zmienić swój aparat na lepszy. Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Oświetlenie to niezwykle ważny czynnik w fotografii. To jakie będzie nasze zdjęcie, w dużej mierzy zależy od tego, jak wiele światła mamy na planie zdjęciowym. Czy lampa do zdjęć jest potrzebna? W niektórych przypadkach nie możemy się bez niej obyć. Sprawdźmy, jak bardzo potrzebna jest lampa do aparatu oraz jakie lampy wybrać do zdjęć studyjnych.
Obiektyw kitowy to najprawdopodobniej nasz pierwszy obiektyw w fotograficznej przygodzie. Jeśli kupujemy lustrzankę cyfrową, to właśnie z tzw. kitem. Pojęcie obiektywu kitowego wzięło się od angielskiego słowa kit, czyli zestaw. Oznacza to, że w naszym zestawie znajduje się aparat oraz standardowy obiektyw.
Obiektyw fotograficzny jest tak samo ważny, jak aparat. Jeśli mamy lustrzankę lub bezlusterkowiec, to na początku przygody z fotografią zastanawiamy się, jaki obiektyw do czego służy. Na starcie w naszym zestawie znajdziemy najczęściej obiektyw kitowy, tzw. kit. Zgłębiając wiedzę, dowiemy się, że są obiektywy stałoogniskowe i zoomy. Każdy z nich możemy wykorzystać do różnych typów fotografii.
Obiektyw rybie oko (fisheye) to optyka do aparatu charakteryzująca się niesamowicie szerokim kątem widzenia. Takie rozwiązanie wiąże się z dużymi zniekształceniami obrazu. Uzyskany na zdjęciach efekt powinien nas jednak zadowolić, bo w fotograficznym kadrze zmieścimy dzięki niemu obraz o kącie widzenia nawet 180 stopni.
Makrofotografia to dla wielu bardzo fascynująca dziedzina fotografii. Na zdjęciach niewielkie na co dzień okazy są duże i na pierwszym planie. Aby ujęcia były udane, potrzebny jest obiektyw makro. Jaki zatem powinien być obiektyw do makro? Trzeba zwrócić uwagę m.in. na ogniskową, przysłonę, minimalną odległość ostrzenia oraz przede wszystkim – na skalę odwzorowania.
Obiektywy stałoogniskowe to takie o stałej wartości ogniskowej. Za ich pomocą nie przybliżymy obrazu, ale brak zoomu zrekompensują nam w inny sposób. Tzw. “stałki” mają bowiem sporo plusów – bardzo często oddają lepszą jakość obrazu i zazwyczaj są bardzo jasne. Ta cecha w trudnych warunkach oświetleniowych będzie nieoceniona. Obiektyw stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy – podpowiadamy, który wybrać.
Szeroki kadr ma swój urok, jednak aby go uzyskać, potrzebny nam szerokokątny obiektyw – taki, którego kąt widzenia wynosi co najmniej 60 stopni. Obiektyw szerokokątny sprawdzi się w fotografii krajobrazu, architektury i wszędzie tam, gdzie nie będziemy mogli zrobić kilku kroków wstecz, aby wykonać zdjęcie. Jaki obiektyw szerokokątny wybrać? Podpowiadamy.
Rodzaje obiektywów, jakie należy dobrać wykonując zdjęcia zależą od wielu czynników. Kiedy sprawdzi się obiektyw rybie oko? Przeczytaj, jaki obiektyw wybrać do portretów, a kiedy sięgnąć po obiektyw zmiennoogniskowy.
Lustrzanka cyfrowa oraz bezlusterkowiec to aparaty z wymienną optyką. Oznacza to, że możemy do takiego sprzętu podpiąć różne rodzaje obiektywów. Klasyfikujemy je m.in. ze względu na długości ogniskowej i zastosowanie w różnych typach fotografii. Jaki rodzaj obiektywu pasuje do danej lustrzanki? Wyjaśniamy.
Akcesoria fotograficzne to część wyposażenia każdego fotografa. Na rynku znajdziemy zarówno akcesoria do zdjęć, jak i akcesoria do aparatu. Niektóre z nich są naprawdę niezbędne, z kolei inne możemy potraktować jako gadżety do fotografii. Jakie akcesoria fotograficzne warto mieć zawsze w swoim wyposażeniu?
Wybieramy aparat fotograficzny. Pierwsza myśl, jaki aparat będzie odpowiedni? Lustrzanka, a może kompakt? Od pewnego czasu popularność zdobywają również bezlusterkowce. Aparaty fotograficzne możemy wybierać według różnych kryteriów. Na pewno weźmy pod uwagę, co i jak często będziemy fotografować. Oczywiście ważny jest również nasz budżet. Najwięcej pieniędzy wydamy na profesjonalny aparat fotograficzny - jednak z dużym wydatkiem idzie też świetna jakość zdjęć.
Strój na quada powinien zabezpieczać głowę i wszystkie kończyny tak, abyśmy z potencjalnego wypadku mogli wyjść bez szwanku. W skład stroju na quada (dla dzieci i dla dorosłych) wchodzą kask, rękawice, specjalne obuwie oraz kombinezon. Jak wybrać odpowiedni strój na quada?
Jazda konna to sport przynoszący wiele korzyści, polecany osobom w każdym wieku. Aleksandra Łachwa jest założycielką stadniny i szkoły jazdy konnej w Michałowicach. Zajrzeliśmy tam z kamerą Dzień Dobry Wakacje.
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje biegu konia (chodu konia): stęp, kłus, galop i cwał, a także kilka dodatkowych. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje i który z nich jest najszybszy?
Siodło to podstawa ekwipunku jeździeckiego. Czy kulbaka to jednak siodło? Do jakiej jazdy jest wybierana jest i jakie są jej rodzaje?
Wyróżniamy wiele rodzajów uprzęży konnych, które na przestrzeni dziejów wykorzystywane były do pracy w polu i do powożenia. Czym wyróżnia się chomąto, jakie ma zastosowanie i jakie są jego rodzaje?
Nauka jazdy konnej staje się coraz bardziej popularną formą aktywności i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Czym jest hippika? Jakie są jej zalety?
Jazda konna to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, jest to wręcz element stylu życia. Jeźdźców wyróżnia charakterystyczny ubiór, którego jednym z głównych elementów są buty do jazdy konnej.
Oficerki jeździeckie to nie tylko element ozdobny i dodający szyku. Dobrze dobrane oficerki są podstawą precyzyjnej i bezpiecznej jazdy. Można je podzielić na kilka kategorii: ze względu na materiał, z którego są wyprodukowane (oficerki jeździeckie skórzane, gumowe), a także przeznaczenie (oficerki ujeżdżeniowe, skokowe i wszechstronne).
Owijki to wykonane z polaru długie taśmy, które umiejętnie założone przez jeźdźca, nie tylko chronią ścięgna i stawy konia przed urazami, ale poprawiają ukrwienie i zmniejszają ryzyko przeciążeń. Stosowane są głównie w dyscyplinie ujeżdżenia.
Ostrogi konne są to metalowe kabłąki, które przypina się do butów. Wspomagają one sygnały wysyłane zwierzęciu. Wykorzystywane są zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych jeźdźców.
Pleciony bicz to w rzeczywistości długi bat, który w przeszłości używany był w powożeniu, zwłaszcza na wsiach, gdzie poza uprzężą nie było zbyt wiele sprzętu dedykowanego do pracy z końmi. Dziś tej nazwy zupełnie się nie stosuje, a miejsce bicza zastąpił zwykły bacik.
Odpowiednio dobrane siodło to pierwszy krok do opanowania sztuki jeździeckiej. Źle dopasowane siedzisko na konia może skutkować nie tylko kontuzją u jeźdźca, ale i poważnymi problemami ze zdrowiem u zwierzęcia. Poznaj rodzaje siodeł, tak by wybrać odpowiednie dla siebie.
Sonia Truszkowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich didżejek. Dzięki swojemu uporowi i determinacji osiągnęła światowy sukces.
Paulina Osowska od zawsze kochała zwierzęta, a szczególnie konie. Gdy w miasteczku westernowym zobaczyła kaskaderów, wykonujących ewolucje w czasie jazdy w pełnym galopie, postanowiła, że też nauczy się tak jeździć. Po intensywnych treningach sama zaczęła występować w miasteczkach westernowych na pokazach.
Gry planszowe przeżywają teraz swój prawdziwy renesans. Gdy jeszcze kilka lat temu kojarzyły się głównie z Grzybobraniem i Monopoly, dziś trudno odnaleźć się w morzu dostępnych tytułów. Wybór odpowiedniej planszówki wcale nie jest taki prosty, należy go dostosować do liczby graczy, czasu rozgrywki, a przede wszystkim do poziomu trudności.
Foton - co to jest? Czy to bardziej samochód czy jednak bardziej to rower? Foton wygląda jak luksusowy czterokołowiec silnikowy, ale żeby go rozpędzić do prędkości chociażby 20 kilometrów na godzinę, musisz nieźle się napedałować. W Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, jak działa foton!