Lampa studyjna – jakie są rodzaje? Wybór odpowiedniej lampy do studia fotograficznego

Studio fotograficzne z profesjonalnymi lampami
Fot. Hero Images / Getty Images

Lampa do zdjęć studyjnych to jedno z podstawowych akcesoriów w studium fotograficznym. Dzięki lampom studyjnym mamy pewność, że prawidłowo oświetlimy fotografowany obiekt. Jak wybrać lampy do naszego studia?

  • Studyjna fotografia – lampa studyjna błyskowa
  • Lampa studyjna LED – zastosowanie w studiu fotograficznym
  • Wyzwalacz do lamp studyjnych – przydatne akcesorium

Zestaw lamp studyjnych należy do podstawowego wyposażenia każdego studia fotograficznego. Istnieje wiele rodzajów lamp wykorzystywanych w warunkach studyjnych. Początkujący fotografowie często nie wiedzą, na jaki rodzaj oświetlenia się zdecydować. Warto poświęcić chwilę, by zapoznać się tym, co oferuje rynek i wybrać najlepsze rozwiązanie. Dwa podstawowe rodzaje lamp wykorzystywanych przez fotografów w studiu fotograficznym to lampy o świetle błyskowym i lampy o świetle ciągłym – każda opcja ma swoich zwolenników i przeciwników.

Studyjna fotografia – lampa studyjna błyskowa

Lampy błyskowe są najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym przez fotografów robiących zdjęcia w warunkach studyjnych. Każda lampa fotograficzna studyjna składa się z kondensatora (gromadzi ładunek elektryczny) i palnika (zamienia energię ładunku elektrycznego na wyładowanie elektryczne). Światło błyskowe charakteryzuje się przede wszystkim dużą mocą. Dzisiaj można już bez problemu znaleźć urządzenia o mocy od 300 Ws do nawet 1200 Ws – to najlepsze lampy studyjne dostępne na rynku sprzętu fotograficznego.

Korzystanie z lamp studyjnych pozwala więc na robienie zdjęć przy bardzo niskim ISO i małej głębi ostrości. Z powodu dużej mocy podczas fotografowania używa się modyfikatorów światła, np. parasolek, softboxów i czaszy. Lampy studyjne są najczęściej mocowane na statywach. Maksymalne obciążenie statywu zależy od wagi lampy, jak i modyfikatora – im większa waga tych dwóch elementów, tym większy udźwig powinien mieć statyw.

Jednym ze stereotypów dotyczących lamp studyjnych jest to, że są one bardzo ciężkie, ich transport jest utrudniony, więc nadają się one jedynie do pracy w studio fotograficznym. To prawda, że starsze modele, ze względu na swoją wagę, nie są mobilne i sprawdzą się właściwie jedynie w studiu fotograficznym. Jednak na rynku można dziś znaleźć lampy studyjne o mniejszej wadze , które są zaprojektowane specjalnie do pracy w plenerze.

Lampa błyskowa studyjna nie jest małym wydatkiem, ale będzie nam służyć nawet latami. Dodatkowo, w ostatnich latach, taka lampa do zdjęć błyskowych staje się coraz bardziej dostępna cenowo. Zestaw trzech lamp wraz ze statywami można kupić już za około 1500 zł. Zazwyczaj profesjonalne lampy studyjne są sprzedawane od razu wraz ze statywem.

Innym rodzajem lampy błyskowej jest lampa reporterska. Można ją zamocować na aparacie – na specjalnych sankach – lub na statywie. Lampa reporterska, inaczej nazywana systemową, ma o wiele mniejszą moc od lamp studyjnych, jest jednak o wiele mniejsza i lżejsza, dzięki czemu łatwiejsza w transporcie. Z lamp reporterskich można więc korzystać zarówno w studiu fotograficznym, jak i w terenie.

Lampa studyjna LED – zastosowanie w studiu fotograficznym

Światło błyskowe nie jest jedynym rodzajem oświetlenia, jakie można stosować w fotografii studyjnej. Lampa studyjna LED to lampa o świetle ciągłym. Tego typu oświetlenie jest z powodzeniem wykorzystywane w fotografii portretowej w warunkach studyjnych. Światło pochodzące z lamp LED-owych charakteryzuje się tym, że bardzo przypomina to filmowe.

Lampy LED-owe generalnie mają mniejszą moc od błyskowych. Jednak nie należy się z tego powodu do nich zniechęcać, ponieważ ich moc jest zdecydowanie wystarczająca do wykonywania sesji zdjęciowych w warunkach studyjnych. Zwłaszcza, gdy zależy nam na uzyskaniu modnego efektu filmowego i gdy fotografujemy z niewielką głębią ostrości.

Dużym plusem korzystania z lamp LED-owych w studio fotograficznym jest to, że dzięki światłu ciągłemu od razu widać, jaki efekt uzyskamy na zdjęciu – każda zmiana mocy czy ustawienia lampy jest widoczna gołym okiem na przedmiocie lub modelu, który fotografujemy. Możliwość tego typu modelowania odróżnia je od lamp błyskowych, wymagających przed wykonaniem właściwego zdjęcia zrobienia testu oświetlenia. Lampy LED-owe mogą zazwyczaj być zasilane zarówno sieciowo, jak i dzięki bateriom, co wpływa na ich większą mobilność.

Niektóre z modeli lamp LED-owych mają też funkcję światła błyskowego. Dzięki temu, w zależności od potrzeb i charakteru sesji fotograficznej, można korzystać albo ze światła ciągłego, albo z błyskowego.

Wyzwalacz do lamp studyjnych – przydatne akcesorium

Pracując z kilkoma lampami studyjnymi warto pomyśleć też o odpowiednim systemie pozwalającym na wyzwalanie i sterowanie lampami. Wyzwalanie lamp studyjnych jest możliwe na wiele sposobów. Możemy skorzystać z kabla dołączonego do każdej z lamp. Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z wyzwalaczy radiowych .

Nie ma prostej odpowiedzi, jakie są najlepsze lampy studyjne . Lampy o świetle błyskowym i lampy LED-owe o świetle ciągłym mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Przy wyborze lamp studyjnych ważne jest, by wiedzieć, czym charakteryzuje się dany rodzaj światła i dobrać lampy tak, by w jak największym stopniu odpowiadały naszym oczekiwaniom.

Zobacz film: Kobieta ze zdjęcia, szukała jej cała Polska, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości