Aparat fotograficzny hybrydowy ma swoje niepodważalne zalety, ale ma też pewne ograniczenia. Zawsze będzie bardziej uniwersalny niż duże profesjonalne lustrzanki. Jednak z powodu braku możliwości wymiany obiektywów, traci również wachlarz ciekawych efektów artystycznych.
W dzisiejszym świecie każdy fotografuje. Najczęściej używanym aparatem jest ten w naszym telefonie. Nic dziwnego, zawsze mamy go przy sobie. Jednak omimo coraz lepszych aparatów w smartfonach, nie zawsze da się nimi uwiecznić to, co byśmy chcieli. Szczególnie wtedy, gdy chcemy sfotografować oddalony obiekt. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi oferta producentów sprzętu fotograficznego - kompakty, lustrzanki, bezlusterkowce i hybrydy.
Co to jest aparat hybrydowy?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to “połączenie” dwóch rodzajów aparatów. Można powiedzieć, że aparat hybrydowy łączy ze sobą cechy lustrzanki i aparatu kompaktowego. Jego największym atutem jest uniwersalność. Taki sprzęt świetnie się nada na wakacyjny wyjazd, spotkania rodzinne, fotografię uliczną, a nawet sesję portretową. Obiektyw ma szeroki zakres ogniskowych. Oznacza to, że możemy wykonać bardzo duże przybliżenie, ale również zdjęcie z szerokim kadrem. Nie jest to malutki aparat kompaktowy, który zmieści się w kieszeni, ale kosztem sporego “opakowania” otrzymujemy dużo możliwości.
Aparat hybrydowy a lustrzanka
Obydwa rodzaje aparatów wyglądem i wielkością są do siebie bardzo podobne. Dla laika są prawdopodobnie nie do rozróżnienia. Są jednak elementy budowy aparatu, które w tych dwóch przypadkach znacząco się od siebie różnią. Poniżej zostały wyróżnione niektóre części, które różnią się w przypadku lustrzanki i aparatu hybrydowego.
Lustrzanka:
· Posiada bagnet i wymienne obiektywy
· Ma lustro i matówkę (wizjer optyczny)
· Wytrzymała bateria
Aparat hybrydowy:
· Jeden stały obiektyw
· Brak lustra (wizjer elektroniczny)
· Stosunkowo słaba bateria
Wymienne obiektywy w lustrzance wiążą się z dużą gamą optyki kilku producentów, którą możemy stopniowo dokupować do naszego zestawu fotograficznego, poszerzając w ten sposób nasze możliwości. Obiektywy profesjonalne mogą dawać bardzo ciekawe efekty artystyczne, takie jak efekt rybiego oka lub rozmyte tło. Jednym uniwersalnym zoomem nie da się osiągnąć takiego rezultatu. Posiadanie więcej niż jednego obiektywu ma także swoje wady , chociażby ta najbardziej prozaiczna - więcej obiektywów to więcej do noszenia. Z małego pokrowca robi się duża torba fotograficzna, która nie jest już tak poręczna, szczególnie podczas wędrówki np. po górach. Aparat hybrydowy ma jeden stały obiektyw , jest to zoom o dużym zakresie ogniskowych, który sprawdzi się w różnych sytuacjach. Jeden obiektyw to nie tylko mniejsza waga aparatu. Nie skupiamy się wówczas na tym, jakiego szkła powinniśmy użyć, tylko chwytamy chwilę. Po prostu oddajemy się pasji, bez zbędnych rozproszeń sprzętowych. Przykładowo, gdy w lustrzance stwierdziliśmy, że należy zmienić obiektyw, to właśnie w tym momencie możemy stracić cenny kadr. W przypadku hybrydy reakcja będzie zdecydowanie szybsza.
Druga różnica między lustrzanką a aparatem hybrydowym to wizjer. Lustrzanka, jak sama nazwa wskazuje, posiada lustro, od którego światło odbija się i wpada przez matówkę do wizjera. Efektem tego procesu jest uzyskanie realnego obrazu w wizjerze. Widzimy kadr w 100% naturalny, ale nie mamy podglądu na to, jak zmieni się on pod wpływem innych ustawień aparatu. W aparacie hybrydowym nie ma lustra, a światło po przejściu przez obiektyw pada bezpośrednio na matrycę. W wizjerze natomiast pojawia się zmodyfikowany elektronicznie obraz. To tak, jakbyśmy oglądali finalne zdjęcie na małym ekranie w wizjerze. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że obraz reaguje na zmiany parametrów w aparacie. Ponadto wizjer elektroniczny to szereg udogodnień, np. funkcja poziomicy . Aparaty z wizjerem optycznym cieszą się długim czasem pracy na jednym naładowaniu, w przypadku aparatów z wizjerem elektronicznym niestety bateria wyczerpuje się o wiele szybciej.
Aparat hybrydowy czy lustrzanka?
Jeśli zależy nam na sprzęcie, który ma służyć do zachowywania wspomnień i którym będziemy mogli wykonać bardzo dobre zdjęcia w niemal każdej sytuacji, to warto wybrać aparat hybrydowy. Jeśli mamy jednak ambicję wejść kiedyś na nieco wyższy poziom i zająć się bardziej zaawansowaną fotografią, to można przemyśleć kupno lustrzanki.
Aparat hybrydowy - jaki wybrać?
Przy wyborze aparatu należy szczególnie zwrócić uwagę na parametry obiektywu. Najlepsze aparaty hybrydowe to takie, które posiadają jasne obiektywy z dużym zakresem ogniskowych.
Porównanie aparatów hybrydowych
Porównując ze sobą aparaty, należy się kierować nie tylko liczbą megapikseli, ale także rzeczywistą wielkością matrycy. Im większa matryca, tym lepszej jakości będą zdjęcia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN