Dereń biały - uprawa, przycinanie, odmiany

Biały dereń
Fot: skymoon13 / gettyimages.com
Dereń biały to krzew, który dzięki barwnym pędom potrafi urozmaicić swoim wyglądem każdy ogród, nawet w okresie zimowym po zrzuceniu liści. Wykorzystywany jest przy tworzeniu rabat, żywopłotów oraz krzewiastych kompozycji. Nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, jest łatwy w uprawie. Dzięki temu, że szybko rośnie, w krótkim czasie może stać się ozdobą ogrodu.

Content: Dereń biały ( Cornus alba) , reprezentant rodziny dereniowatych, to niewielki krzew liściasty, który osiąga wysokość 2-3 m. Jest on jednak dość rozłożysty, dzięki szeroko rozkładającym się gałęziom. Z tego względu najczęściej uprawia się go w ogrodzie, na tarasie mógłby zająć zbyt dużo przestrzeni. Wyróżniają go czerwone lub czerwono-fioletowe pędy, z których wyrastają białe kwiaty, eliptyczne zielone liście, które jesienią zmieniają barwę oraz owoce o kulistym kształcie. Okres kwitnienia przypada na wiosnę.

Dereń biały – uprawa i pielęgnacja

Dereń biały jest w stanie wyrosnąć praktycznie na każdej glebie ogrodowej, szczególnie lubi jednak gleby żyzne, próchnicze i lekko wilgotne o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Wykazuje się również dużą odpornością na różnego rodzaju miejskie zanieczyszczenia, dzięki czemu często pojawia się w miejskich parkach. Może rosnąć zarówno w miejscach mocno nasłonecznionych, jak i w półcieniu, przy czym odmiany z barwnymi liśćmi dużo lepiej wybarwiają się na stanowiskach wyeksponowanych na słońce.

Krzew dereń biały dobrze znosi mrozy, a jego pędy można swobodnie przycinać. Najlepszy okres na sadzenie przypada na jesień lub wiosnę, natomiast kwitnie od maja do czerwca, przy czym ponownie może zakwitnąć także jesienią. W wysokich temperaturach należy roślinę obficie podlewać. Raz na jakiś czas można wykorzystać do jego uprawy nawóz organiczny lub wieloskładnikowy.

W przypadku derenia białego owoce pojawiają się późnym latem w postaci okrągłych jagód o sinobiałym zabarwieniu.

Dereń biały – cięcie

Cięcie derenia białego jest najistotniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Czynność dobrze jest przeprowadzać co rok, także wśród młodych krzewów: pozwoli to zachować im atrakcyjny wygląd nawet podczas zimy. Co więcej, dzięki temu cała roślina może się nieco odmłodzić, a jej pokrój – zagęścić. Krzew odwdzięczy się także lepszym kwitnieniem i wypuszczaniem większej ilości liści.

Celem przycinania krzewu jest pozbycie się pędów cienkich, zmienionych chorobowo oraz osłabionych. Podczas całej operacji dobrze jest skrócić je przynajmniej o 1/3 lub 2/3 długości. Zaraz po zasadzeniu warto wykonać pierwszy tego rodzaju zabieg pielęgnacyjny. Krzewy można przycinać w okresie wczesnej wiosny, do wysokości 15 cm, aby pobudzić nowe pędy do szybszego rozwoju od samej nasady.

Dereń biały – rozmnażanie

Rozmnażanie derenia białego nie jest trudne: wystarczy mieć przygotowane gałązki półzdrewniałe lub zdrewniałe zebrane podczas okresu wiosennego. W przeciwieństwie do derenia jadalnego, dereń biały nie wymaga żadnych szczepień. Dzięki temu, że proces ukorzeniania się sadzonki zachodzi bardzo szybko, raczej nie rozmnaża się tej rośliny z nasion – aby wykiełkować, wymagają one trudniejszych zabiegów pielęgnacyjnych oraz półrocznego okresu stratyfikacji.

Dereń biały – odmiany

Trudno spotkać jest w tym momencie czysty gatunek derenia białego, o wiele bardziej popularne są jego liczne odmiany:

· Sibirica Variegata – wyróżnia się pędami w kolorze intensywnej czerwieni, liście jesienią uzyskują natomiast czerwono-różową barwę.

· Aurea – jej wizytówką są duże, żółte liście, które jesienią zmieniają barwę i stają się czerwone, osiąga nawet 2 m wysokości.

· Kesselringii – ciemnozielone lub brązowo-zielone liście tej odmiany są delikatnie poskręcane, dorasta ona do 2 m wysokości.

· Elegantissima – charakteryzuje się ozdobnymi liśćmi o wyraźnej, nieregularnej obwódce, również osiąga wysokość do 2 m.

· Siberian Pearls – ta odmiana osiąga 3 m wysokości, w okresie wegetacyjnym jej ozdobne liście są zielone, natomiast jesienią zmieniają kolor na ciemnoczerwony; wyróżnia się również spośród innych odmian pięknymi owocami oraz intensywnie czerwonymi pędami.

· IVORY HALO Bailhalo – posiada liście podobne do odmiany Elegantissima oraz zwarty i kulisty pokrój; jest to odmiana stosunkowo niska – dorasta do 1,2 m wysokości. Ma czerwone pędy, jasnozielone liście z jasnym brzegiem, które jesienią zmieniają kolor na różowy.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości