Buty do jazdy konnej – jak wybrać odpowiednie obuwie

Różne rodzaje butów do jazdy konnej
Fot. Kim Steele/ Getty Images

Jazda konna to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, jest to wręcz element stylu życia. Jeźdźców wyróżnia charakterystyczny ubiór, którego jednym z głównych elementów są buty do jazdy konnej.

Odpowiednio dobrane buty na konia muszą zapewnić stabilne utrzymanie nogi w strzemieniu, prawidłowe ułożenie pięty oraz łydki. Zwykłe buty sportowe mają zbyt delikatną podeszwę i nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji nogi.

Buty do jazdy konnej – rodzaje

Buty na konia można klasyfikować z różnych względów, np. biorąc pod uwagę płeć i wiek – mamy więc buty do jazdy konnej damskie, męskie i dla dzieci. Modele butów do jazdy konnej dzielą się na dwa główne rodzaje – buty do jazdy konnej sztyblety i buty do jazdy konnej oficerki:

· Sztyblety do jazdy konnej – obuwie przeznaczone dla osób dopiero uczących się jazdy konnej. Są to krótkie buty ze skóry na płaskim obcasie. Najczęściej mają dodatkowo gumkę, dzięki czemu można łatwiej umieścić je na stopie. Odpowiednie sztyblety muszą mieć antypoślizgową podeszwę i usztywniony czubek. Sztyblety łatwiej dopasować do stopy dzięki niezbyt wysokiej cholewce. Dodatkowym elementem, który jest niezbędnym uzupełnieniem sztybletów, są tzw. sztylpy, czyli ochraniacze, które zakłada się na bryczesy i buty. Zadaniem ich jest ochrona nogi przed otarciami i odciskami. Najczęściej wykonane są z zamszu lub skóry licowej. Zaletą tego zestawu jest stosunkowo niska cena, która waha się w przedziale 150-400 zł.

· Oficerki do jazdy konnej – obuwie przeznaczone dla bardziej doświadczonych jeźdźców, którzy planują zająć się jeździectwem na dłużej. Są to tzw. wysokie buty do jazdy konnej. Oficerki mają przede wszystkim bardzo elegancki wygląd, nadają się szczególnie do stroju paradnego. Oczywiście również zapewniają ochronę nogi przed otarciami i bardzo mocno ją stabilizują. Oficerki muszą być bardzo trwałe – najlepsze są ze skóry zwierzęcej. Mają twardo wykończone podeszwy z niewielkim obcasem i długie, stabilizujące nogę cholewki. W sklepach jeździeckich można kupić oficerki seryjnej produkcji (cena około 500-700 zł), można też uszyć je na miarę. Cena wtedy wzrasta do około 1000 zł, ale zaletą takiego szycia jest idealne dopasowanie oficerek do nogi. Tańszą wersją są oficerki z gumy lub PCV. Takie oficerki najlepiej nadają się do treningów, ponieważ są nieprzemakalne. Ale nie przepuszczają też powietrza, dlatego trzeba zastosować środki ochronne, aby nie nabawić się chorób stóp.

Sztyblety, oficerki, obuwie termiczne – najlepsze buty do jazdy konnej

Dobre obuwie jeździeckie powinno mieć twardą podeszwę, około 2-centymetrowy obcas, wąski czubek . Bieżnik na podeszwie też nie może być zbyt duży, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie jazdy i łatwe wysunięcie nogi ze strzemion w razie upadku. Nie ma uniwersalnych butów jeździeckich – ich wybór zależy od intensywności jazdy, a także od pory roku, w której chcemy uprawiać jeździectwo.

Sztyblety są najpopularniejszym rodzajem obuwia, zwłaszcza dla początkujących jeźdźców. Można wyróżnić trzy rodzaje sztybletów: klasyczne (mające po bokach gumowe wstawki), trzewiki jeździeckie (buty sznurowane, z zamkiem z tyłu) oraz sztyblety z zamkiem (budową zbliżone do sztybletów klasycznych, ale z boku lub z tyłu mają zamek ułatwiający ich zakładanie).

Oficerki jeździeckie – niegdyś jeźdźcy używali takich butów jedynie w czasie zawodów i konkursów jeździeckich. Odpowiednie oficerki muszą być wykonane z solidnej bydlęcej skóry, mieć trwały suwak i szytą podeszwę. Kupując oficerki produkowane seryjnie, musimy wybrać takie, aby idelanie pasowały do rozmiaru stopy, wysokości cholewy i obwodu w łydce.

W okresie zimowym nieodzownym ekwipunkiem jeźdźca są termobuty do jazdy konnej. Poszukując dobrych butów zimowych do jazdy konnej, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Buty powinny mieć niewielki bieżnik, który nie będzie utrudniał wysunięcia się obuwia ze strzemion. Nie mogą też być zbyt szerokie, aby łatwo można je było wsunąć w strzemiona i wysunąć z nich. Cholewka termobutów powinna być wzmocniona od strony wewnętrznej, aby buty nie uszkadzały się zbyt szybko, mieć dobry suwak i przede wszystkim jak najlepszą izolację cieplną.

Buty do jazdy konnej – z jakiego materiału?

Kupując buty do jazdy konnej, które powinny służyć nam jak najdłużej, warto zainwestować w ich dobrą jakość. Najlepsze obuwie wykonane będzie z miękkiej skóry cielęcej. Bardzo dobrze układają się na stopie, są też łatwe w konserwacji – tylko raz na jakiś czas trzeba nałożyć na nie specjalny impregnat. Długo utrzymują połysk i co istotne, nie pękają łatwo na zgięciu. Wada najczęstsza w takim przypadku to wysoka cena. Nieco tańsze są buty zrobione ze skóry bydlęcej. Nie są one tak bardzo wygodne, ale można użyć preparatu, który skórę zmiękcza. Najtańsze są buty ze skóry gumowanej lub po prostu samej gumy. Ich zaletą jest nieprzepuszczanie wilgoci, a wadą – blokowanie dopływu powietrza, co może doprowadzić do otarć i odparzeń skóry nóg.

Zobacz film: Święto polskiego jeździectwa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości